Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Cukrinių runkelių augintojai viliasi: sunkiausi laikai – jau praeityje

Kėdainiai. Kooperatyvo ,,Kėdainių krašto cukriniai runkeliai‘‘ valdybos pirmininkas Algis Šleževičius šiuo metu neturi kada atostogauti – jis kasdien susitinka su cukrinių runkelių augintojais ir kalbasi, tariasi bei diskutuoja, kaip toliau bendradarbiauti su cukraus gamintojais.

,,Pastarieji metai cukrinių runkelių augintojams buvo tikras išbandymas. Puikiai žinome, kokius egzaminus pateikė gamta, o kur dar cukraus rinkos liberalizavimas ir su tuo susijusios permainos. Tačiau pamažu situacija stabilizuojasi. Mūsų partneriai – cukraus gamintojai – supranta mūsų padėtį. Tuo pačiu ir mes suprantame pokyčius cukraus rinkoje. Kol kas čia laimėtojas vienas - vartotojai, nes cukraus kaina tikrai gerokai mažesnė negu prieš penkerius metus. – sako A. Šleževičius.

Bioversija m7 2024 03 12

Aišku viena: bent kol kas cukrus Lietuvoje bus gaminamas ir jo žaliavos tiekėjai yra reikalingi“, – sako Algis Šleževičius, kooperatyvo ,,Kėdainių krašto cukriniai runkeliai‘‘ valdybos pirmininkas

Jo teigimu, cukrinių runkelių augintojų gretose dabar daug migracijos: vieni atsisako auginti žaliavas cukraus gamybai, kiti atvirkščiai – didina plotus, taip pat runkelius planuoja auginti tie žemdirbiai, kurie to niekada nedarė. ,,Dabar net tiksliai negaliu pasakyti, kiek kooperatyve yra narių. Vieni išeina, kiti ateina. Turime daug ką aptarti, turime planuoti derybas su fabriku. Žinoma, kad ir mes, augintojai, norime kuo geresnių sąlygų, to paties siekia ir gamintojai. Aišku viena – turime daug ką išdiskutuoti iki optimalių susitarimų“, – sako A. Šleževičius.

Vienas labiausiai patyrusių Kėdainių rajono cukrinių runkelių augintojų A. Šleževičius patikina, kad praėjęs sezonas, nors ir buvo sudėtingas, tačiau nebuvo toks prastas kaip dar prieš metus. Nors dėl sausros gausaus derliaus neužauginta, tačiau atsvara tapo geras cukringumas (jis siekė apie 19 proc.) ir kone idealus runkelių švarumas.

„Fabrikas fiksavo bendrą žaliavos švarą 95 procentus, o tai reiškia po 50 centų už kiekvieną procentą nuo 90 proc., vadinasi, papildomai po pustrečio euro už toną. Be to, cukrinių runkelių augintojai gavo ir susietąsias išmokas. Visi žino, kad jų bendra suma yra vienoda, tik paskirstymas priklauso nuo to, kiek konkrečiais metais auginama hektarų. Pastaraisiais metais jos sudarė apie 80 eurų už hektarą“, – įvardijo A. Šleževičius.

Kol kas tikslių duomenų A. Šleževičius neturi, tačiau jo skaičiavimais grynojo cukraus praėjusį sezoną iš vieno hektaro gauta apie 11 tonų, o tai yra jau neblogai palyginti su ankstesniu sezonu, kai pagaminta tik apie 10 t grynojo cukraus iš hektaro

Pasak cukraus žaliavos augintojų, nuomonių tarp jų esama įvairių. Vieni atsitraukia, nes tenka atnaujinti techniką, o investuoti į pelno mažiau bežadančią sritį yra rizikinga, kiti atvirkščiai – nieko nesibaimina. Yra tokių, kurie pasiskaičiavo, kad auginti cukrinius labiau apsimoka negu pupas ar žirnius. Kadangi Kėdainių cukraus gamintojai jau žengė į ekologiško cukraus gamybą, tai yra užtikrinamas ir tokios žaliavos tiekimas.

Svarbiausia, žemdirbių teigimu, kad jie jau mato šviesą tunelio gale. ,,Jei fabrikas imasi investicinių projektų, vadinasi, žvelgiama į priekį su optimizmu ir gerais planais. Kėdainių cukraus fabrike investicijų netrūksta, vadinasi čia cukrus tikrai bus gaminamas ir žaliavų reikės. Tad ir mes turėsime darbo“, – įsitikinęs A. Šleževičius.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos