Vilkaviškis/Marijampolė. Vilkaviškio ir Marijampolės cukrinių runkelių augintojams vėl tenka kovoti dėl savo uždirbtų pinigų - bendrovė „Arvi cukrus" neatsiskaito už supirktą 2014 metų derlių. Jei artimiausiu metu situacija nepasikeis, žemdirbiai grasina daugiau cukrinių runkelių neauginti.
UAB „Arvi cukrus" atstovai dar pernai gruodžio pradžioje įsipareigojo sumokėti dalį pinigų už supirktą produkciją. Iki kovo pradžios su ūkininkais turėjo būti atsiskaityta galutinai. Deja, pinigų nė vienas cukrinių runkelių augintojas nesulaukė iki šiol. Dabar žadama, kad pirmasis mokėjimas bus atliktas kovo pradžioje, o galutinai atsiskaityta - iki vasaros.
Marijampolės cukrinių runkelių fabrikas šiuo metu žemdirbiams skolingas daugiau nei 4,5 mln. eurų (apie 16 mln. litų). Kol pinigų neatgaus, ūkininkai grasina daugiau cukrinių runkelių neauginsiantys.
„Cukraus fabriko atstovai žada daug dalykų, nes jiems svarbiausia priversti ūkininkus pasirašyti sutartis naujam sezonui. Tada perdirbėjai jau bus ramūs, žinodami, kad žemdirbiai vis tiek atveš savo produkciją. Jau praėjusiais metais fabrikas mums buvo skolingas pustrečio milijono litų. Juos atgavome tik rugsėjo mėnesį, pagrasinę, jog neatiduosime savo užaugintos produkcijos veltui. Šiemet klaidų nekartosime: jei mums nebus sumokėta, nepasirašysime jokių sutarčių ir runkelių neauginsime", - tvirtino vienas stambiausių Suvalkijos cukrinių runkelių augintojų, Pilviškių seniūnijos ūkininkas Virginijus Mykolaitis.
Daugiau kaip 13 tūkst. tonų šakniagumbių fabrikui kasmet pristatantis ūkininkas piktinosi, kad ūkininkams atėjo laikas sudaryti naujas sutartis, pirkti trąšų ir sėklų, tačiau dėl nežinomybės jie to padaryti negali. Pavyzdžiui, kito šalies cukrinių runkelių fabriko klientai šiuo metu yra visiškai ramūs, nes fabrikas su jais galutinai atsiskaitęs už 2014 m. derlių ir sudarė sutartis naujam sezonui.
Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Vitas Gavėnas pripažino, kad cukrinių runkelių augintojų padėtis - itin rimta ir nepavydėtina. Jis teigė, jog vis daugiau žemdirbių ruošiasi pereiti prie kitų kultūrų auginimo, pavyzdžiui, pupų ar kukurūzų.
Pasak V. Gavėno, mūsų rajone cukrinių runkelių augintojų kasmet mažėja. 2012 m. buvo deklaruota 2600 ha šių šakniagumbių, 2013 m. - 2367 ha, o 2014 m. - vos daugiau kaip 2 tūkst. ha.
Pernai į Marijampolės cukrinių runkelių fabriką užaugintus cukrinius runkelius pristatė apie 60 Vilkaviškio rajono ūkininkų. Didelė dalis žemdirbių savo produkciją veža į Kėdainių fabriką.
Žemdirbiams nerimą kelia dar viena žinia. Šiemet už toną cukrinių runkelių siūloma mokėti 27,8 euro (96 litus), nors pernai buvo mokama daugiau kaip 32 eurai (111 litų).
Ar ūkininkai toliau augins cukrinius runkelius, ar ne, turėtų paaiškėti jau kovo 9-ąją. Būtent tądien, 10 val., Marijampolės viešbutyje „Mercure" vyks visuotinis cukrinių runkelių augintojų kooperatyvo „Suvalkijos cukriniai runkeliai" susirinkimas, kuriame pažadėjo dalyvauti ir bendrovės „Arvi cukrus" savininkas V. Kučinskas.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)