Kaunas. Vienareikšmiai įvertinti šių metų bulvių derlių šalyje sudėtinga. „Labai nevienoda situacija - vienuose regionuose ūkininkai bulvėmis džiaugiasi, kituose - visai prastai", - teigia Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Zofija Cironkienė.
„Bulviakasis dar tik prasideda, bet, galima sakyti, bulvių derlius šiemet apie 20 procentų mažesnis už pernykštį", - situaciją apibūdina LDAA vadovė.
Kazlų Rūdos savivaldybės Antanavo seniūnijos ūkininkas Raimundas Valuckas šiemet sodino 25 ha bulvių. Nors bulviakasis jo ūkyje dar neprasidėjo, nuomonę apie užaugusį derlių jis susidarė - gero derliaus nesitiki. Mano, kad jo ūkio derlius bus apie trečdalį mažesnis nei pernai, kuomet iš hektaro kasė po 45-50 tonų.
„Derlius gal būtų neblogas, jei nebūtų bulvių laukų lietūs paskandinę. Ir vasarą pas mus labai daug kritulių iškrito. Visi tik apie skandinamą Vilnių kalbėjo, o pas mus tuomet apie 90 milimetrų išlijo", - pasakoja pašnekovas.
Bulvės žaliavo apgaulingai
R. Valuckas sako, jog tuo metu tik kalniukai kyšojo, kur reljefas nelygus, o visi bulvių laukai buvo apsemti. Mirko bulvės vandenyje apie savaitę.
Kai kurie plotai net visai išnyko tiek po vandeniu išbuvę. „Tačiau per anksti džiaugiamės ir tais plotais, kurie toliau žaliavo. Dabar daugelyje vietų, kur apsemta buvo, išrauni bulvienojų, o ten normalių gumbų net nėra, tik viršuje mažyčių bulvikių priaugę. Kaip antras derlius, iš kurio jokios naudos", - pasakoja R. Valuckas.
Anot jo, akivaizdu, kad ir išlikusios bulvės nuo drėgmės pertekliaus gerokai nukentėjo. „Bulvės labai išlipę į viršų, gumbai sutrūkinėję, labai didelė dalis bus pažaliavusių. Mat bulvė toks augalas, kuris per sausrą gilyn lenda, o kai drėgmės perteklius, lipa viršun", - aiškina žemdirbys.
R. Valuckas teigia bulvių kasti dar neskubąs, kadangi, turėdamas sandėlius, neskuba ir jų realizuoti. „Gal pirmi metai tokie, kiek prisimenu. Dar ir javai nenuimti. Ne tik mano. Aplink pažiūriu, daugelio dar nekultų yra. Gali būti ir taip, kad vasariniai kviečiai ir liks laukuose. Kiek ūkininkauju, pirmi metai tokie", - labai nepalankiais žemės ūkio darbams orais skundžiasi ūkininkas.
Bulvių gumbai pažeisti puvinio
Prienų rajone, Šilavoto seniūnijoje, Naraukelio kaime, 150 ha dirbantis Jonas Mikušauskas bulvių šiemet apie 4 ha sodino. Ūkininkas bulvių derliumi nesiskundžia, sako, jog jų pakankamai užderėjo. Kasa apie 25-30 tonų iš hektaro. Derlius pagal kiekį nuo pernykščio lyg ir neatsilieka.
Tačiau dėl kitų problemų galvą žmogus suka. „Lietaus per daug ir problemų gali būti. Šiemet neaišku, kaip bulvės išsilaikys sandėliuojamos. Jau dabar kasant matyti, kad augusios sunkesnėje dirvoje pūva", - lietingos vasaros pasekmes numato pašnekovas. Jo nuomone, Vineta veislė bene atspariausia drėgmės pertekliui, pūti mažiausiai linkusi.
Neturėdamas galimybės sandėliuoti, J. Mikušauskas bulvių derliaus realizacijos laiką stengiasi pailginti. Dėl to ir augina įvairaus ankstyvumo bulvių veisles. Derlių imti pradėjo liepą. Realizuoja produkciją turguje, su prekybos tinklais sutartis sudaro.
Ūkininkas sako, jog vėlyvesnių veislių bulvės atrodo kiek gražiau nei ankstyvesnės - gumbai didesni užaugo. Tačiau ir investicijų daugiau pareikalavo.
„Orai drėgni, šilti, marui plisti labai palankūs. Purškiau keturis kartus, bet tik praleidi purškimą, jei lietus sutrukdo, iš karto pasijaučia, kad nusikaltai technologijai", - sako vyriškis.
Bendru rezultatu ūkininkas džiaugiasi
Ūkininkas Saulius Dambrauskas Kėdainių rajone dirbantis 900 ha, šį pavasarį bulvėms skyrė 150 hektarų. Kasamu derliumi patenkintas, sako, kad nuo pernykščio jis neatsilieka - apie 50-60 tonų iš hektaro.
Tačiau net tame pačiame ūkyje situacija labai nevienoda. Mat žemesnėse vietose, kur po lietaus vanduo laikėsi, bulvės arba prastesnės užaugo, arba visiškai nunyko. „Vienuose laukuose derlius labai gražus, kitur bulvės visai nekokios, bet bendrai susumavus rezultato tikiuosi gero", - sako ūkininkas.
Tačiau S. Dambrauskas pripažįsta, kad produkcijos realizacija šią vasarą buvo prasta. „Dar iki šiol kasame ankstyvesnių veislių bulves, nes jų nerealizavome. Labai prastai pirko šią vasarą, gal net dvigubai mažiau nei pernai", - sako jis. Svarsto, jog esant drėgnai vasarai daugelis laistymo sistemos neturinčių smulkių žemdirbių ar daržininkų mėgėjų bulvių užsiaugino pakankamai. Didelė bulvių pasiūla turėjo įtakos prastesnei prekybai, kainoms.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)