Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Bulvių auginimo sezonas buvo labai permainingas
LAMMC Žemdirbystės instituto Vokės filialo mokslo darbuotoja dr. Rita Asakavičiūtė

Vilniaus r. Šių metų sezonas buvo itin permainingas bulvėms auginti. Dėl temperatūros svyravimų daug kur susiformavo nevienodo dydžio gumbai.

Vasaros pradžioje užplūdusius karščius lydėjo atogrąžų liūtys, liepą – butonizacijos, žydėjimo ir augimo laikotarpiu – vyravo vėsūs ir lietingi orai. Lietuvoje po gausių liūčių sunkesnėse dirvose bulvės buvo apsemtos net iki savaitės, todėl susidarė palankios sąlygos šlapiajam bulvių puviniui plisti.

Paskui rugpjūtis stebino vėl plūstelėjusia kaitra. Pasak LAMMC Žemdirbystės instituto Vokės filialo vyresniosios mokslo darbuotojos dr. Ritos Asakavičiūtės, dirvos temperatūrai pasiekus 20 °C, gumbai ima formuotis labai lėtai, o viršijus 29 °C – visiškai sustoja. Normaliai bulvių gumbai formuojasi, maisto medžiagos juose kaupiasi ne aukštesnėje kaip 18 °C temperatūroje. Tuo metu dirvoje dar labai trūko drėgmės. Dėl įvairių orų sąlygų šiais metais daugiausia susiformavo vidutiniai ir smulkūs bulvių gumbai.

Bioversija m7 2024 11 19

Dėl permainingų oro sąlygų šiemet vyrauja vidutiniai ir smulkūs gumbai

Derlius priklauso ir nuo pasirinktos veislės

R. Asakavičiūtė pastebi, kad derlius labai priklauso nuo to, kokia bulvių veislė auginama. Vienos atsparesnės, kitos jautresnės stresui.

Į Nacionalinį augalų veislių sąrašą 2022 m. įrašytos šios bulvių veislės: labai ankstyvos Red Scarlett ir VB Venta, ankstyvosios Carlita, Goda, Lady Claire, Lady Rosetta, Innovator ir VB Meda, vėlyvosios – Rodeo,labai vėlyvos – VB Aista. Kai kurios jų atlaikė permainingas klimato sąlygas ir užaugino gerą derlių.

„LAMMC ŽI Vokės filiale nukasėme apie 200 veislių (iš viso pasaulio) ir 100 hibridų. Bulvių derlius prastesnis nei pernai, pripažįsta R. Asakavičiūtė. – Labai mažai užderėjo maistinių gumbų, geriau užaugo sėkliniai. Meristeminiai gumbai davė gausesnį derlių nei paprasti.“

LAMMC ŽI Vokės filiale šį sezoną tyrimų tikslais auginta apie 200 bulvių veislių ir 100 hibridų

Bulvių selekcininkė sako, kad iš lietuviškų veislių geriausiai užaugo ir sveikiausi gumbai buvo vidutinio ankstyvumo veislės VB Meda. Jų gumbai atsparūs bulvių vėžiui ir marui, bulvinių nematodų Ro prototipui, neimlūs virusų sukeliamoms ligoms. Veislės VB Meda bulvės atsparios sausroms, jų gumbai gerai laikosi žiemą. Šios veislės bulvės tinkamos auginti ekologiniuose ūkiuose.

Kaip laikysis gumbai?

Pasak R. Asakavičiūtės, svarbu ne tik užauginti bulvių derlių, bet ir jį išlaikyti ilgesnį laiką. Ramybės periodas – tai laikotarpis, per kurį nukastos bulvės nepradeda dygti. Jo trukmę lemia veislės ypatumai, temperatūra ir fiziologinis gumbų amžius. Dauguma veislių 4 °C (3–5 °C šilumos) temperatūroje gerai išsilaiko visą sandėliavimo periodą. Tačiau kylant temperatūrai, gumbų ramybės periodas trumpėja.

Santykinis aplinkos oro drėgnis – ne mažiau svarbus veiksnys, darantis įtaką bulvių gumbų išsilaikymui, drėgnis turi siekti apie 90 procentų. Jeigu saugykloje bus per sausa, bulvės suvys ir bus netinkamos vartoti. Be to, netekę vandens pavytusių bulvių gumbai yra neatsprūs ligoms.

Bulvių selekcininkė sandėliuojant pataria nuolat stebėti ir dažniau peržiūrėti gumbus dėl puvinių. Šį sezoną, matyt, teks juos saugyklose perrinkti 34 kartus, o įprastais bulvių auginimo metais tai daryti pakakdavo 2 kartus. Laiku išrinkus pažeistus (ligotus, suskilusius) gumbus, galima apsaugoti likusį derlių nuo sugedimo.

Maistines bulves tenka laikyti beveik iki pat naujo derliaus (apie 9 mėn.), todėl netinkamai laikant nuostoliai gali būti 30–40 proc. ir didesni.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
    Visos apklausos