Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Brangi elektra smogė obuolių augintojams

Pasvalio r. / Panevėžio r. / Anykščių r. Daugelis pirkėjų džiaugiasi žemomis obuolių pardavimo kainomis, tačiau ar šalies sodininkai tuo patenkinti? 

„Šiais metais soduose išauginome gana gausų obuolių derlių, kurie pasižymi išskirtine kokybe, yra sertifikuoti ir žymimi nacionalinės kokybės produktų ženklu „Kokybė“, tačiau tuo negalime džiaugtis dėl išaugusių energetikos išteklių kaštų ir žemos realizacijos kainos. 

Už elektrą mokame pagal kintamą biržos kainą. Rugsėjį sumokėjome tokią sumą, kurios 2021 m. užteko užmokėti už visus metus. O šiųmetis planas sudarytas pagal senas kainas. Tad galite suprasti, kokia dabar situacija Lietuvos sodininkystės ūkiuose“, – sako UAB „Aukštikalnių sodai“ (Pasvalio r.) direktorius Arvydas Paškevičius.

Bioversija m7 2024 11 19

A. Paškevičiaus teigimu, vasarą visiškai nerinko vasarinių obuolių, nes jų nesupirko perdirbimo įmonės. Rudenį skynė rudeninius , skirtus perdirbti, kuriuos jau supirko AB „Anykščių vynas“ ir UAB „Vaiskona“, tačiau jų surinkimo savikaina prilygo supirkimo kainai.

Obuolių kaina kaip bulvių

Pastaruoju metu sodininkams ir toliau rūpesčių kelia išaugę gamybos, produkcijos sandėliavimo kaštai, sudėtinga rinkos situacija ir gana žema obuolių realizacijos kaina. Didieji sodininkystės ūkiai, pasak A. Paškevičiaus, produkciją tiekia į prekybos centrus. Tad visi pastebi, kad kilogramas obuolių ten parduodamas maždaug už eurą, kaip ir bulvės, tačiau obuolius užauginti gerokai sunkiau.

Pasak pašnekovo, Lenkijos sodininkai – konkurencingiausi Europos Sąjungoje, jie gauna daugiau paramos, šioje šalyje gerokai mažesnis pridėtinės vertės mokestis. Tiesa, Lietuvos sodininkai viliasi, kad dalį nuostolių galbūt kompensuos Žemės ūkio ministerijos numatyta išmoka – 400 Eur už vieną sodo hektarą.

Dar viena didžiulė problema – sodininkystės ūkiams nuolat trūksta sezoninių darbininkų obuoliams skinti.

Auginamos įvairios veislės

„Aukštikalnių sodų“ plotas užima 196,5 ha, auginamos obelys ir nedaug aronijų. Soduose išsaugotos ir senosios obelų veislės Bogatyr, Kulono renetas. Jų obuoliai rūgštoki, labai tinka perdirbti, ypač sultims gaminti.

Augina ir kitas desertines obelų veislių – Noris, Alva, Auksis, Lobo, Ligol, Alva, Šampion. Skoniai labai įvairūs ir kiekvienas vartotojas gali išsirinkti jam patinkantį.

Saugykloje su reguliuojama atmosfera obuoliai gerai išsilaiko net iki gegužės ir birželio, tačiau neaišku, ar dėl pabrangusios elektros apsimokės laikyti tiek laiko.

Labai svarbios laikymo sąlygos

Panevėžo r. Kibiškio kaime įsikūrusio Speičių sodininkystės ūkio specialistas Paulius Speičys sako, kad išaugintus obuolius stengiasi parduoti patys: prekiauja vietoje (sandėlyje), turguje, turi savo pirkėjų ratą. Pasak sodininko, tikriausiai obuolių pardavimas labiau suaktyvės antroje sausio pusėje, kaip ir kasmet.

„Daugiausia elektros sunaudojome rudenį, kai reikėjo atvėsinti ką tik nuskintus obuolius, juos laikant toliau energijos reikia mažiau. Aišku, bendrai susidaro dideli kiekiai ir didžiulės išlaidos. Dedi obuolius sandėliuoti, bet nežinai, pavyks parduoti ar ne, kiek šį sezoną kainuos sandėliavimas, todėl į saugyklas jų sudėjome mažiau – tik geriausius“, – teigia P. Speičys.

Sodininkai Speičiai turi įveisę 30 ha žemaūgių obelų sodą ir 2 ha kriaušyną. Auginamos desertinės obelų veislės – Eliza, Ligol, Rajka, Rubinola, Auksis. Kriaušių veislės – Konferencinė ir Patten derlingos, prinokę vaisiai būna gelsvai žali, skanūs, transportabilūs, gali ilgai stovėti saugykloje, net iki sausio–vasario.

Kaip sodai gyvuos ateityje?

Anykštėno sodininko Vitalijaus Petronio žemaūgiuose soduose, kurie užima 35 ha, auginami išskirtinės kokybės obuoliai. Sodininkas džiaugiasi žemaūgėmis obelimis, išaugintomis su M9, M26 poskiepiais, kurias patogu prižiūrėti. Šiemet desertinės obelų veislės – Ligol, Gita, Dacia, Belaruskoja Sladkaja, Alesia, Šampion, Skaistis – dovanojo gausų, ypač skanių obuolių derlių, tačiau Auksis derėjo prastai.

„Obuolius laikome saugykloje su reguliuojama oro atmosfera, +1–1,5 °C temperatūroje, kur pastovus aplinkos drėgnis siekia iki 90–92 procentų. Tokiose sąlygose obuoliai gerai išsilaiko iki pavasario, tačiau šiemet neramina išaugusi elektros kaina, pabrangęs kuras, trąšos, pakilęs užmokestis. Tad sunku pasakyti, kaip mūsų sodai gyvuos ateityje“, – sako sodininkas.

Obuolius anykštėnas realizuoja turguose, o į didžiuosius prekybos tinklus tiekia, kai išauga pirkimas.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos