Vilkaviškio r. Nuo pat ūkininkavimo pradžios specializuotą bulvininkystės ūkį kuriantis Linas Pukelis sako, kad per keliolika metų patobulėjo ir technika, ir purškimo technologijos. Vis dėlto, nors selekcininkai sukuria naujų veislių, atsiranda naujoviškų trąšų, bet pats bulvių auginimo principas išlieka toks pat.
L. Pukelio dirbamos žemės yra dviejuose rajonuose: ūkį pradėjo kurti Šakių rajone, o vėliau dar perėmė iš ūkininkavimo pasitraukusio kaimyno vilkaviškiečio laukus. Tad dabar didesnę žemių dalį dirba Vilkaviškio rajone.
Pasak jo, per keliolika metų darbo labiausiai patobulėjo technikos našumas. Kai iš pradžių augino vos 2 ha bulvių, savo technikos neturėjo, ją samdė. Pirmą nedidelį lenkišką bulvių kasimo kombainą įsigijo 2009 m. Juo galėjo nukasti 10–15 ha. Tuo metu atrodė, kad to ir pakaks.
„Išsiplėtus bulvių plotui, kai reikėjo nukasti 25 ha, jau neturėjome nei laisvų savaitgalių, teko dirbti viršvalandžius, kad tik įveiktume. Po to įsigijome vakarietišką naudotą didesnio našumo kombainą „Grimme“. Vėliau – naują „Ropa“. Jį iškeitėme į savaeigį. Dabar naudojame didesnį naują prikabinamą „Ropa“ kombainą, kasantį 2 vagas. Prikabinami kombainai švelniau „elgiasi“ su bulvėmis. O mums tai svarbu, ypač kasant ankstyvąsias, kurių odelė plona“, – apie ūkyje naudojamą techniką pasakoja Linas. Beje, tas pats kombainas naudojamas ir burokėliams kasti.
Per daržininko praktiką, pasak jo, dar labai patobulėjo pasėlių purškimo technologijos, nes naudojami purkštuvai, kurie gali greičiau, tiksliau išpurkšti augalų apsaugos produktus.
Pasak ūkininko, gal kiek mažiau negu techniniai aspektai keičiasi bulvių auginimo technologija. „Neįsivaizduoju, kaip būtų įmanoma užauginti didelį ir kokybišką bulvių derlių neariant dirvų. Nors pastaraisiais metais labai populiarėja bearimės technologijos, bulvininkystei jos netinka“, – sako Linas.
Tad visus daržovėms skirtus laukus rudenį ūkininkas aria. Prieš tai juose dar būna auginamos žaliosios trąšos. Pavasarį žemė įdirbama freza ir sodinamos bulvės arba sėjami burokėliai. O ten, kur sėjami rapsai arba javai, įdirbama minimaliai.
Sėjomainoje bulvės ir burokėliai į tuos pačius laukus grįžta kas 4 metus. Daržininkystės ūkio specifika dar yra ir tokia, kad dėl sėjomainos tenka keistis kai kuriais laukais su kaimyniniais ūkiais, žinoma, jeigu pavyksta susitarti.
Užauginti kokybiškas bulves ar kitas daržoves vis sunkiau, nes dėl ES žaliojo kurso mažėja registruotų augalų apsaugos produktų asortimentas, o dabartiniai pesticidai tampa ne tokie efektyvūs, ypač kalbant apie kenkėjų naikinimą. Pavyzdžiui, nuo kolorado vabalų iš dalies nėra kuo purkšti, nes parduodami insekticidai jų beveik neveikia. Nuo bulvių maro fungicidų irgi mažėja. Ūkininkas sako, kad šiemet baigiantis sezonui rinkoje fungicidų nuo maro net nebegavo nusipirkti.
Siekiant apsaugoti bulvių pasėlius nuo pagrindinės ir daugiausia žalos galinčios atnešti ligos – maro, tenka purkšti bent 5 kartus (kas 7–10 dienų), kaitalioti veikliąsias medžiagas. Nėra metų, kad maras nekeltų pavojaus, todėl ir apsaugos priemonių tenka imtis kiekvieną sezoną, pradėti purkšti, kol dar nėra ligos požymių, profilaktiškai. Kai maro požymių atsiranda, naudoti fungicidus jau per vėlu.
Per vegetaciją bulvės dar tręšiamos per lapus makro- ir mikroelementais, kurių dedama į darbinį purškiamą augalų apsaugos produktų tirpalą. Pagrindinės NPK trąšos išberiamos bulves sodinant. Naujovė – kartu su beicu dar įdedama vadinamųjų startinių trąšų (mikrogranulių), skatinančių dygimą.
L. Pukelis daržoves augina pagal Nacionalinės maisto kokybės reikalavimus. Šių produktų gamybos procese ribojamas trąšų, pesticidų naudojimas. Vienas iš šios sistemos reikalavimų – kad būtų sodinama tam tikra dalis sertifikuotos sėklos. Tad kasmet dalį sėklos atnaujina. Dalį užsiaugina pats. Ūkyje auginamos vokiškos bulvių veislės: Concordia, Anuschka, Corina, Laura ir Jelly.
Augintojas pasakoja, kad labai dažnai veislių nekeičia, nes tai nėra taip paprasta. Reikia įsitikinti, kad nauja veislė tikrai bus pranašesnė už senąsias, tiks ūkio žemėms, patiks pirkėjams.
Ūkininkas džiaugiasi turima daržovių laistymo įranga. Sako, kad be jos užauginti didelį bulvių ar kitų daržovių derlių būtų tiesiog neįmanoma, ypač jeigu metai sausi.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Viena nebūčiau tiek pasiekusi“
2024-10-01 -
Šeimos ūkio vyrai dirba ranka rankon
2024-09-30 -
Braškes skina ir rudenį
2024-09-26
Skaitomiausios naujienos
-
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17 -
Keičiamos augalų apsaugos produktų naudojimo taisyklės
2024-09-20
(0)