Jaunas Šiaulių r. ūkininkas Deividas Matjošaitis sumanė auginti daržovių daigus. Ši vaikino idėja labai sėkminga.
„Dar buvau nebaigęs vidurinės mokyklos, kai pradėjome šiltnamyje auginti daržoves. 2014-aisiais pasistatėme pirmą 2 a šiltnamį, kuriame auginome agurkus, pomidorus, paprikas. Daržoves mama veždavo į turgų, aš parduodavau, ir... namo“, – pradžią prisimena Deividas.
Taip jis su šeimos nariais dirbo gal dvejus metus. Vėliau rinka pasikeitė, nes daržovių pasiūla (ne tik vietinių, bet ir įvežtinių) sparčiai plėtėsi. Nebepavykdavo parduoti tiek, kiek užaugindavo, arba tekdavo viską parduoti pusvelčiui. Kainas itin mažino pigesnė lenkiška produkcija. Todėl nutarė auginti daržovių daigus. Pradėjo nuo pomidorų ir agurkų.
Pernai įrengė antrą 2,5 a šiltnamį, skirtą vienmetėms gėlėms. Jų daigų D. Matjošaitis perka iš Nyderlandų. Šį sezoną pirmojo etapo daigeliai į ūkį atvežti paskutinę vasario savaitę, o antrojo – kovo pirmoje pusėje.
„Gėlių paklausa didelė. Be to, daržovių daigų jau užauginame tiek, kad plėstis neverta, nes neparduotume. O gėles pernai pavyko realizuoti visas, nė vieno vazonėlio neteko išmesti“, – sako ūkininkas.
Pomidorų augina apie 30, agurkų – 6, paprikų – 8 veisles.
Sėklas tenka užsisakyti iš anksto
Pastaraisiais metais, siekiant dar išplėsti augalų pasiūlą, ūkininkas šiltnamiuose pradėjo auginti ir kai kurias prieskonines žoleles: melisas, bazilikus, rozmarinus, čiobrelius, mairūnus, mėtas. Mažų daigelių užsako iš Nyderlandų. O tai padaryti reikia gerokai prieš auginimo sezoną – dar lapkritį.
Daržovių sėklas užsakomo kiek vėliau, dažniausiai žiemą. Už jas tenka sumokėti iš anksto.
Kiekvienais metais D. Matjošaitis užsisako ne tik jau išpopuliarėjusių, bet ir naujų daržovių veislių. Jos užauginamos iki derėjimo, nes pirmiausia išbando naujoves, stebi, ar augalai neserga, ragauja daržoves, vertina skonį ir kitas savybes. Ir tik tuomet atrinktas patikusias veisles kitą sezoną sėja daigams, kad galėtų pasiūlyti pirkėjams.
Šį sezoną, brangstant energijai, trąšoms ir kitoms prekėms, pokyčius pajuto ir daigų augintojas. Pavyzdžiui, vien plastikiniai gėlių vazonėliai, palyginti su praėjusiais metais, pabrango apie 70 procentų.
Pirkėjų norai
D. Matjošaitis sako, kad daugelis pirkėjų iš anksto žino, kokių veislių daigų nori. Į turgų jie ateina su sąrašais. Jeigu norimos veislės daigo negauna pas vieną pardavėją, eina pas kitą. Yra ir tokių, kurie patarimo kreipiasi į daigų augintoją, kad šis parinktų veisles savo nuožiūra.
Pasak Deivido, daugiausia nuperkama pomidorų daigų, antroje vietoje – agurkai ir paprikos. Vidutinis pirkėjas įsigyja apie 20 pomidorų, apie 8 agurkų ir 6 paprikų daigus. Tiesa, yra ir tokių, kurie itin mėgsta, pavyzdžiui, paprikas, ir jų daigų įsigyja kelias dešimtis.
Ūkininkas sako, kad šioje rinkoje konkurencija didelė. Todėl, siekdamas išlaikyti esamus klientus ir rasti naujų, ieško idėjų, kad galėtų pasiūlyti tai, ko neturi kiti.
Pernai D. Matjošaitis, pastebėjęs, kad kai kurie pirkėjai nori kuo greičiau sulaukti derliaus, sugalvojo keletą agurkų daigų pasodinti į 5 l talpos vazonus ir juos ten auginti iki tol, kol užsimes maži agurkiukai. Augintojas prisimena, kad pirkėjai tuos agurkus turguje akimirksniu išpirko.
Dar viena mėgėjiškos daržininkystės tendencija – populiarėjantys arbūzai. Praėjusiais metais Deividas pirmą kartą užaugino 1,5 tūkst. arbūzų daigų, kuriuos pirkėjai išgraibstė tiesiogiai iš ūkio, net neliko ko vežti į turgų. 2021 m. iš D. Matjošaičio ūkio klientai nupirko ir daug prieskoninių žolelių.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)