Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Ūkis
Audrius Vanagas: „Pasėlių deklaravimo duomenys nė kiek nenustebino“

Mažeikių r. Dar kelias dienas esant galimybei pateikti deklaravimo paraiškas pavėluotai, Mažeikių r. ūkininkas Audrius Vanagas teigia, kad jo bendri pasėlių deklaravimo duomenys nė kiek nenustebino.

„Panašius deklaravimo skaičius nujaučiau ir, galima sakyti, prognozavau. Lietuvos žemės ūkis jau seniai nuėjo tausojamosios žemdirbystės keliu. Gaila, kad to ŽŪM ir AM iki šiol nesuprato, o gal ir nežinojo, nes jokių duomenų apie tai šalies mastu nesurinkta.

Sėjomainos, neariminės žemdirbystės taikymas, tarpinių kultūrų auginimas – ne naujiena. Ūkininkai atsakingai žiūri į savo veiklą. Naudojamos naujausios technologijos, o, be to, ir ūkininkų žinių kompetencijos lygis labai aukštas. Todėl į mus nereikėtų žiūrėti kaip į gamtą niokojančius parazitus“, – savo feibuko paskyroje rašo ūkininkas.

Bioversija 2024 07 09 m7

Anot jo, neariminės žemdirbystės ekologinių sistemų veikloje deklaruotas 2,5 karto didesnis plotas ir tai A. Vanagui nesukėlė visiškai jokios nuostabos.

„Žvelgdamas į savo rajoną, kuriame ūkininkauju, matau, kad nearimine žemdirbyste užsiima dažnas ūkininkas. Iš akies jau anksčiau daug kam minėjau, kad jos plotai sudaro 70–80 proc. deklaruojamų grūdinių kultūrų ir rapsų plotų“, – teigia A. Vanagas.

Jo teigimu, dėl nesurinktų negamybinių ekologinių veiklų nereikėtų pernelyg stebėtis. Mat, pasak A. Vanago, ūkininkai supranta – šiemet pasirinkus prižiūrėti kraštovaizdžių elementus, tai daryti reikės dar trejus metus, o siūloma kompensacija gana nedidelė, žinant tai, kad atliekant priežiūros darbus bus suniokota dalis gamybinių pasėlių plotų.

„Dauguma rinkosi žaliąjį pūdymą pasilikdami šansą kitais metais deklaruoti kraštovaizdžio elementus be būtinos priežiūros GAAB 8 reikalavimo 4 proc. negamybinių plotų įgyvendinimui. Likusį reikiamą 1 proc. ploto ekologinių sistemų atrakinimui rinksis ten, kur patogu prižiūrėti nedarant žalos pagrindiniams pasėliams. Priminsiu, šiemet ekologinėms sistemoms turėjome palikti PRIVALOMUS 5 proc. negamybinei veiklai, kai kitos šalys tik 1 procentą“, – pabrėžė A. Vanagas ir pridūrė, kad tai – grubi klaida, mat Lietuvos ūkininkai vieninteliai iš ES neturėjo išimties GAAB 8 reikalavimams.

Mažeikių r. ūkininkas atkreipia dėmesį ir į tai, kad tarpinių pasėlių auginimas turi būti pripažinta negamybine veikla. Mat, jo teigimu, tai neturi nieko bendro su žemės ūkio gamyba.

„Tai yra dirvą gerinančių augalų tarp pagrindinių pasėlių kultūrų sėja. Nevykdoma jokia gamyba. Ši veikla turi tikti 1 proc. negamybinių plotų užskaitai su koeficientu, dėl kurio galime diskutuoti. Tada būtų panašios galimybės su kitomis ES šalimis“, – aiškino A. Vanagas.  

Jis taip pat ragina atsisakyti „to nelemto“ kompleksinio ekologinių sistemų taikymo: „Duokime ūkininkams daugiau laisvės rinktis, panaikinkime tas klaidas, mažinančias konkurencingumą su kitomis ES šalimis, į kurias ūkininkai bado pirštu dėl jų nelogiškumo.“

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos