Mažeikių r. Dar kelias dienas esant galimybei pateikti deklaravimo paraiškas pavėluotai, Mažeikių r. ūkininkas Audrius Vanagas teigia, kad jo bendri pasėlių deklaravimo duomenys nė kiek nenustebino.
„Panašius deklaravimo skaičius nujaučiau ir, galima sakyti, prognozavau. Lietuvos žemės ūkis jau seniai nuėjo tausojamosios žemdirbystės keliu. Gaila, kad to ŽŪM ir AM iki šiol nesuprato, o gal ir nežinojo, nes jokių duomenų apie tai šalies mastu nesurinkta.
Sėjomainos, neariminės žemdirbystės taikymas, tarpinių kultūrų auginimas – ne naujiena. Ūkininkai atsakingai žiūri į savo veiklą. Naudojamos naujausios technologijos, o, be to, ir ūkininkų žinių kompetencijos lygis labai aukštas. Todėl į mus nereikėtų žiūrėti kaip į gamtą niokojančius parazitus“, – savo feibuko paskyroje rašo ūkininkas.
Anot jo, neariminės žemdirbystės ekologinių sistemų veikloje deklaruotas 2,5 karto didesnis plotas ir tai A. Vanagui nesukėlė visiškai jokios nuostabos.
„Žvelgdamas į savo rajoną, kuriame ūkininkauju, matau, kad nearimine žemdirbyste užsiima dažnas ūkininkas. Iš akies jau anksčiau daug kam minėjau, kad jos plotai sudaro 70–80 proc. deklaruojamų grūdinių kultūrų ir rapsų plotų“, – teigia A. Vanagas.
Jo teigimu, dėl nesurinktų negamybinių ekologinių veiklų nereikėtų pernelyg stebėtis. Mat, pasak A. Vanago, ūkininkai supranta – šiemet pasirinkus prižiūrėti kraštovaizdžių elementus, tai daryti reikės dar trejus metus, o siūloma kompensacija gana nedidelė, žinant tai, kad atliekant priežiūros darbus bus suniokota dalis gamybinių pasėlių plotų.
„Dauguma rinkosi žaliąjį pūdymą pasilikdami šansą kitais metais deklaruoti kraštovaizdžio elementus be būtinos priežiūros GAAB 8 reikalavimo 4 proc. negamybinių plotų įgyvendinimui. Likusį reikiamą 1 proc. ploto ekologinių sistemų atrakinimui rinksis ten, kur patogu prižiūrėti nedarant žalos pagrindiniams pasėliams. Priminsiu, šiemet ekologinėms sistemoms turėjome palikti PRIVALOMUS 5 proc. negamybinei veiklai, kai kitos šalys tik 1 procentą“, – pabrėžė A. Vanagas ir pridūrė, kad tai – grubi klaida, mat Lietuvos ūkininkai vieninteliai iš ES neturėjo išimties GAAB 8 reikalavimams.
Mažeikių r. ūkininkas atkreipia dėmesį ir į tai, kad tarpinių pasėlių auginimas turi būti pripažinta negamybine veikla. Mat, jo teigimu, tai neturi nieko bendro su žemės ūkio gamyba.
„Tai yra dirvą gerinančių augalų tarp pagrindinių pasėlių kultūrų sėja. Nevykdoma jokia gamyba. Ši veikla turi tikti 1 proc. negamybinių plotų užskaitai su koeficientu, dėl kurio galime diskutuoti. Tada būtų panašios galimybės su kitomis ES šalimis“, – aiškino A. Vanagas.
Jis taip pat ragina atsisakyti „to nelemto“ kompleksinio ekologinių sistemų taikymo: „Duokime ūkininkams daugiau laisvės rinktis, panaikinkime tas klaidas, mažinančias konkurencingumą su kitomis ES šalimis, į kurias ūkininkai bado pirštu dėl jų nelogiškumo.“
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)