Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Atidžiai stebės pasėlius dėl neleistino glifosato naudojimo

Kaunas. Artėjant masinei javapjūtei vėl grįžtama prie temos apie glifosatą – žemdirbiai raginami jį naudoti tik pagal taisykles, stiprinama naudojimo kontrolė, tuo tarpu pardavėjai džiaugiasi itin suaktyvėjusia šio chemikalo paklausa.

Prieštaringai vertinama veiklioji medžiaga glifosatas, kuri įeina į daugiau kaip dviejų dešimčių profesionaliam naudojimui registruotų herbicidų sudėtį, yra sukėlusi ir tebekelia daugybę diskusijų.

Po kelerių metų ES ketina uždrausti ją visiškai. O iki šiol glifosatai dažnai naudojami, ir ūkininkai dar nežino, kuo juos reikės pakeisti. Mat ši veiklioji medžiaga naikina bet kokią žaliąją augaliją, todėl gali būti naudojama tiek žemės ūkio, tiek ir ne žemės ūkio (miškų, geležinkelių) plotams. Ūkiuose glifosatais masiškai purškiamos ražienos, pūdymai, sėjai ruošiami plotai, kuriuose reikia sunaikinti visas piktžoles, ir pan.

Bioversija 2024 04 15 m7

Dar vienas glifosatų naudojimo būdas - prieš pasėlių derliaus nuėmimą, kad būtų ne tik sunaikintos  piktžolės (jeigu jų yra), bet ir paspartintas javų džiuvimas. Būtent šis glifosatų naudojimo būdas ir susilaukia daugiausiai kritikos. Esą, nesilaikant naudojimo taisyklių (purkšti javus galima, likus ne mažiau kaip 10-14 dienų iki derliaus nuėmimo), glifosatų lieka grūduose, taip jų likučiai patenka ir į miltus bei duoną. Pasitaikė atvejų, kai glifosatų likučių buvorasta grikiuose.  

Deklaraciją pasirašė dar pernai

Todėl dar pernai spalio 16 d. žemės ūkio ministras Andrius Palionis kartu su Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) ir trijų žemdirbius vienijančių organizacijų vadovais pasirašė deklaraciją „Dėl augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, naudojimo“.

Šia deklaracija Žemės ūkio ministerija ir VAT įsipareigojo formuoti ir įgyvendinti valstybės politiką, siekiančią tausaus ir atsakingo augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, naudojimo.

Deklaraciją pasirašiusios trys žemdirbių organizacijos – Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS), Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA) ir Lietuvos grūdų augintojų asociacija (LGAA) – įsipareigojo augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, nenaudoti maistui ir pašarui auginamų javų, žirnių, rapsų, linų, pupų, garstyčių, lubinų pasėliuose jų vegetacijos metu (t. y. nuo sėklos sudygimo iki derliaus nuėmimo).

Pasirašius minėtą deklaracija LGAA vadovas Aušrys Macijauskas sakė, jog tenka nuolatos girdėti visuomenės pareiškimų apie glifosato žalą jį netinkamai naudojant, neva juo ūkiai apdoroja vegetuojančius javus ir taip užteršia chemija derlių.

„Galiu patikinti, kad LGAA nariai, javų augintojai, taip nedarė, nedaro ir nedarys ateityje. Tikimės, kad tokia vieša deklaracija leis pakeisti visuomenės nuomonę ir sumažinti spekuliacijų dėl glifosato kenksmingumo“, – pernai sakė A. Macijauskas.

Tačiau šiemet glifosato tema vėl tapo itin aktuali, nes javapjūtės pradžia lietinga, yra nemažai išgulusių pasėlių, ir ūkiai, siekdami pasiruošti lengvesniam kūlimui, esą, masiškai perka glifosatus ir jais purškia išgulusius ir kitus bręstančius pasėlius.

Ragina ūkininkus būti atsakingus

Todėl liepos 9 d. LŪS savo socialinėje paskyroje išplatino raginimą ūkininkams būti atsakingiems už duotą žodį ir tesėti pažadus.

Primename LŪS nariams, kad Lietuvos ūkininkų sąjunga, vienydama atsakingus, išmintingus, darniai su gamta sugyventi siekiančius, aplinką saugojančius, sveikus ir saugius produktus auginančius ūkininkus, dar 2019 metais pasirašė deklaraciją, kuria įsipareigojo nenaudoti augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, auginamų maistui ir pašarui javų, žirnių, rapsų, linų, pupų, garstyčių, lubinų pasėliuose jų vegetacijos metu (t. y. nuo sėklos sudygimo iki derliaus nuėmimo).

Iki derliaus nuėmimo dar yra laiko, o jau vaikšto informacija apie smarkiai išaugusius glifosato turinčių produktų pardavimų ūkininkams kiekius. Raginame visus Lietuvos ūkininkus, tame tarpe ir nesančius LŪS nariais, atsakingai rūpintis aplinka bei užaugintos produkcijos saugumu ir susilaikyti nuo kylančių pagundų, net tada, kai gamta siunčia išbandymus vieną po kito. Ūkininkaukime išmintingai!“, – kreipimesi į žemdirbius ragina LŪS.

Galbūt išparduoda likučius

Lietuvos augalų apsaugos asociacijos direktorė Zita Varanavičienė pabrėžia, kad saugiai, tvariai ir pagal naudojimo reglamentus reikia naudoti visus augalų apsaugos produktus.

„Tačiau galimam glifosatų rinkos suaktyvėjimui gali būti visai kitos priežastys nei drėgni orai. Būtina atkreipti dėmesį, kad 2019 m. pabaigoje baigėsi keleto produktų, kurių veiklioji medžiaga yra glifosatas, registracijos laikotarpis, ir šie produktai nebebuvo perregistruoti. Kaip paprastai, į rinką pateiktiems neperregistruotiems produktams suteikiamas išpardavimo laikotarpis ir likučių sunaudojimo laikotarpis. Šių neperregistruotų herbicidų atveju likučių sunaudojimo laikotarpis baigsis apytiksliai po metų.

Tikriausiai ūkininkai pasinaudojo proga palankiomis sąlygomis įsigyti išparduodamų produktų, tačiau esame įsitikinę, kad tikrai nepradėjo naudoti daugiau herbicidų, turinčių glifosato, vien todėl, kad produktus įsigijo anksčiau nei įprastai. Pirkimas ne visada lygus naudojimui“, – galimas glifosatų pardavimo suaktyvėjimo priežastis nurodo Z. Varanavičienė.

VAT ūkius tikrins aktyviau

VAT savo ruožtu šią savaitę paskelbė informaciją, kad vėl bus aktyviau tikrinama, ar glifosatai naudojami pagal taisykles.

„Siekdami atsakingo augalų apsaugos produktų (AAP) naudojimo tarnybos specialistai jau kelintus metus iš eilės atlieka javų, rapsų ir pupinių augalų pasėlių, kurie gali būti apdorojami AAP (herbicidais) prieš derliaus nuėmimą, stebėjimą.

Artėjant derliaus nuėmimo laikui Augalininkystės tarnybos specialistai papildomai stebės pasėlius dėl glifosato turinčių herbicidų naudojamo. Stebėjimo metu bus fiksuojami pasėlių purškimai, stebimos techninės vėžės, analizuojama papildoma informacija, žemdirbiai bus konsultuojami ir, tik pastebėjus ar įtarus netinkamą AAP panaudojimą prieš derliaus nuėmimą arba gavus konkrečių skundų, bus atliekami detalūs patikrinimai“, – skelbia VAT.

Pasak VAT direktoriaus Sergejaus Fedotovo, dauguma žemdirbių yra sąmoningi ir patys atsakingai naudoja AAP. „Labai svarbu, jog visi ūkininkai suprastų, kad neteisingas herbicidų naudojimas kelia pavojų ne tik derliaus kokybei, bet ir vartotojų sveikatai bei aplinkai“, – pabrėžė S. Fedotovas.

VAT ragina visus nebūti abejingus ir tarnybos regioniniams skyriams pranešti apie pastebėtus galimus augalų apsaugos produktų naudojimo pažeidimus, ypač javų purkšimus šiuo laikotarpiu.

Leidžiama purkšti ir bręstančius javus

Šiuo metu Lietuvoje profesionaliajam naudojimui yra registruota daugiau kaip dvi dešimtys augalų apsaugos produktų, savo sudėtyje turinčių glifosato.

Daugelio Lietuvoje registruotų AAP, sudėtyje turinčių glifosato, paskirtis – daugiamečių ir vienmečių vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių naikinimui prieš ir po derliaus nuėmimo varpinių javų pasėliuose, žirnių, linų, žieminių ir vasarinių rapsų pasėliuose, pūdymuose, laukuose po derliaus nuėmimo bei vaismedžių pomedžiuose, miškuose ir ne žemės ūkio paskirties plotuose.

Taigi, kai kurie glifosato veikliąją medžiagą turintys produktai yra registruoti ir leidžiami naudoti javų (žieminių ir vasarinių kviečių, miežių, kvietrugių, rugių, avižų), žirnių, pupų, rapsų pasėliuose prieš derliaus nuėmimą, likus iki pjūties ne mažiau kaip 10–14 dienų.


MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos