Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Asociacija plečia veiklos barus

Kaunas, balandžio 15 d. Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) balsas rinkoje vis labiau girdimas. Praėjusiais metais užsimezgęs bendradarbiavimas su prekybos tinklu IKI tik stiprėja. Jau kuriami bendradarbiavimo projektai su užsienio partneriais. Brandinama bendro trijų Baltijos šalių veislinių galvijų aukciono idėja.

Vakar vykusiame LMGAGA visuotiniame suvažiavime apžvelgti praėjusiųjų metų darbai. Nuveikta išties daug. Kai kurie LMGAGA veiksmai buvo reikšmingų visam mėsinės galvijininkystės sektoriui. Pasak Asociacijos prezidento Antano Bezaro, vienas iš svarbiausių praėjusių metų projektų - mėsinės galvijininkystės paramos programa. Gerai padirbėta ir derantis su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba dėl sveikos bandos statuso.

„Bendradarbiavimas su IKI tinklu įsibėgėja, rimtai svarstomos bendro verslo su Šveicarijos kompanija „Vianco" galimybės. Mūsų visų tikslas - kuo daugiau gauti už veislines telyčaitės ir mėsinių galvijų skerdeną, - pabrėžė A. Bezaras. - Kai tik atsirado alternatyvios mėsinių galvijų realizavimo galimybės, mėsinių galvijų supirkimo kaina pakilo iki 6 Lt/kg. Dabar ji dar didesnė. Tai rodo, kad iki tol perdirbėjai naudojosi dominuojančia padėtimi".

Bioversija m7 2024 11 19

Nuo bendradarbiavimo su IKI prekybos tinklu pradžios iš mėsinių galvijų augintojų nupirkta 80 galvijų, daugiausia - U raumeningumo klasės. „Tai laibai džiugina, nes įrodo, kad užauginate geros kokybės galvijus", - sakė LMGAGA direktorius Darius Dzekčiorius, pridurdamas kad vyko prekyba ir veisliniais galvijais: nupirkta 410 veislinių gyvulių. Daug jų nupirko užsienio šalių augintojų.

Darius Dzekčiorius

LMGAGA direktorius Darius Dzekčiorius apžvelgė nuveiktus asociacijos darbus

Pasak Asociacijos tarybos nario Nikolajaus Dubnikovo, kontaktai su Šveicarijos mėsinės galvijininkystės įmone „Vianco" gali išaugti į Lietuvos augintojams naudingą projektą. Šveicarijos mėsinių galvijų augintojai nepajėgūs patenkinti šalies rinkos poreikius, todėl daug jautienos importuojama iš Argentinos ir Brazilijos. „Tačiau importinės šaldytos mėsos kokybė šveicarų netenkina, sudėtinga kontroliuoti jos atsekamumą. Be to, importuojant galvijus į Europą iš Pietų Amerikos šalių didinamas oro užterštumas. Šveicarai pageidauja užaugintų Baltijos šalyse mėsinių galvijų mėsos", - projekto aplinkybes pristatė N. Dubnikovas.

Po kelių mėnesių paaiškės, kokį bendradarbiavimo su LMGAGA modelį pasiūlys „Vianco". Veislinėms telyčioms įsigyti jie nusiteikę teikti kreditus lengvatinėmis sąlygomis. Šveicarams netiktų tik ekstensyvių veislių galvijų mėsa. Projekte taip pat dalyvautų du prekybos centrai ir skerdimo įmonė. LMGAGA visuotinio suvažiavimo dalyviai palaikė šią iniciatyvą.

Pasak N. Dubnikovo, rinkoje mėsinių galvijų supirkimo kainos po truputį auga, tad LMGAGA pradėjo naujas derybas su IKI dėl kainų didinimo. „Jei pavyks susitarti už 1 kg R3 kategorijos skerdenos IKI mokės daugiau kaip 12 litų", - informavo N. Dubnikovas. Jo teigimu, pastaruoju metu akivaizdžiai padidėjo apie 1 metų amžiaus (300 kg svorio) buliukų paklausa. Jų kaina siekia 6-10 Lt už 1 kg gyvo svorio. Artimiausiu metu bus formuojama nauja gyvulių partija ir LMGAGA nariai apie tai bus informuoti.

Žengti pirmieji žingsniai bendrai su Estija ir Latvija organizuoti veislinių mėsinių galvijų aukcioną. Praėjusiais metais LMGAGA nariai lankėsi Latvijoje organizuojamame veislinių galvijų aukcione ir domėjosi jo organizavimo sąlygomis. „Latviai pasiūlė visoms trims Baltijos šalims rengti bendrus aukcionus vis kitoje valstybėje, - pasiūlymą pristatė N. Dubnikovas. - Jau kalbėjomės su Žemės ūkio rūmų pirmininku dėl galimybės tokius aukcionus rengti Algirdiškiuose". Latvijoje tokie aukcionai labai sėkmingi. Visi į jį atvežti galvijai parduodami.

Nikolajus Dubnikovas

Nikolajus Dubnikovas pristatė bendrus LMGAGA ir užsienio partnerių projektus

Suvažiavimo dalyvius su naujomis pernai parengtos mėsininės galvijininkystės plėtros programos nuostatomis supažindino Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Žemės ir maisto ūkio departamento Gyvulininkystės ir veterinarijos skyriaus vyriausiasis specialistas Vincento Bučelio. Jo teigimu, ar ši paramos schema mėsinei galvijininkystei apskritai bus pradėta taikyti, priklausys nuo Žemės ūkio rūmų prezidiumo posėdžio, kurį numatyta surengti po šv. Velykų, rezoliucijos. „Bus taip, kaip nutars prezidiumo nariai. Reikia visų pritarimo, nes lėšos šiai programai taikyti turėtų būti surinktos, sumažinus išmokas už hektarą. Reikia visų suinteresuotų pusių sutarimo", - sakė V. Bučelis. Išmokos už 1 ha mažėtų apie 12 litų. Teikti tokią paramą probleminėms žemė ūkio šakoms finansuoti, perskirstant 3,5 proc. tiesioginių išmokų, leidžia ES Reglamento išimtis.

Vincentas Bučelis

Vincentas Bučelis priminė, kad po 2013-ųjų metų išmokos už gyvulius nebus mokamos; tiesioginė parama bus skirstoma ploto hektarui

Kalbėdamas apie šių metų tiesiogines išmokas už mėsinius galvijus, V. Bučelis akcentavo, kad papildomų tiesioginių nacionalinių išmokų dydis paaiškės tik po to, kai Vyriausybė priims sprendimą. Pernai toks nutarimas buvo priimtas spalio mėn. Tada, kai bus aišku, kiek lėšų iš biudžeto bus skirta papildomoms nacionalinėms išmokoms, specialiųjų išmokų dydžiai bus nustatyti žemės ūkio ministro įsakymu. „Daug kas priklausys nuo to, kaip bus surenkamas biudžetas", - pridūrė Bučelis.

Visuotinio suvažiavimo dalyviai iš 18 kandidatų išrinko naują 9 narių LMGAGA tarybą. Daugiausia suvažiavimo dalyvių balsų surinko Antanas Bezaras, Nikolajus Dubnikovas, Mantas Vaitelis, Arūnas Čimolonskas, Loreta Bagdonaitė, Juozas Bekampis, Donatas Vaitelis, Rolandas Marcinkevičius, Romualdas Naujokas. Prezidento postą išsaugojo Antanas Bezaras, jo pavaduotoju tapo Nikolajus Dubnikovas. LMGAGA vienija 160 narių.

Antanas Bezaras

LMGAGA prezidentu išliko Antanas Bezaras

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos