Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Ūkis
Artimas vartotojų ir ūkininkų ryšys per trumpąsias maisto tiekimo grandines
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Trumposios maisto tiekimo grandinės sujungia ūkininkus, perdirbėjus ir vartotojus, sustiprina bendruomenes, padeda išlaikyti tvaresnę ir sveikesnę maisto sistemą.

Maistui auginami vaisiai, uogos, daržovės, gyvuliai, paukščiai ir kt. vos po kelių valandų gali būti paruošti ir atsidurti ant vartotojų stalo ar pristatyti perdirbti.

Ūkio subjektų bendradarbiavimą kuriant ir plėtojant trumpąsias žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandines skatina Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginis planas – iki š. m. gruodžio 31 d. priimamos paraiškos pagal intervencinę priemonę „Trumpos tiekimo grandinės“. Šiam paraiškų teikimo etapui skirta 2,5 mln. Eur paramos lėšų.

Bioversija m7 2024 11 01

Remiamos naujos arba jau veikiančios trumposios tiekimo grandinės, kai siekiama įvairinti asortimentą, plėsti potencialių pirkėjų ratą, ieškoma naujų pardavimo kanalų (ypatingą dėmesį skiriant skaitmeninių sprendimų diegimui), taikoma daugiau produktų apdorojimo, perdirbimo, realizavimo būdų, gerinami kokybės valdymo procesai.

Trys paramos modeliai

Pareiškėjai gali pretenduoti į vieną iš trijų trumpųjų tiekimo grandinių kūrimo ir (ar) plėtojimo paramos modelių:

  • tiesioginis žemės ūkio ir maisto produktų pardavimų skatinimas (didžiausia paramos suma vienam projektui negali viršyti 150 000 Eur);
  • žemės ūkio ir maisto produktų pardavimų skatinimas, orientuotas į didesnės apimties realizavimą vietos lygmeniu (didžiausia paramos suma vienam projektui negali viršyti 250 000 Eur);
  • žemės ūkio ir maisto produktų realizavimo tinklų (logistikos centrų) kūrimas.

Paraiškas gali teikti fiziniai asmenys nuo 18 metų, įregistravę ūkininko ūkį, ir privatūs juridiniai asmenys, dirbantys žemės ūkio srityje. Projekte privalo dalyvauti ir partneriai, kurie kartu su pareiškėju įgyvendina projektą.

Interneto svetainė – žinomumui didinti

Kaip elektroninė partnerystės ryšių mezgimo, bendradarbiavimo ir mokymų erdvė startavo interneto ŽŪM platforma maistograndine.lt. Ji padeda trumpųjų maisto tiekimo grandinių vystytojams įveikti kylančius sunkumus.

Trumpųjų maisto tiekimo grandinių dalyviai svetainėje gali skelbti informaciją apie savo ūkį, gaminamus produktus, kartu prisistatydami kaip vietinio maisto tiekėjai. Gali susipažinti su paramos teikimo naujovėmis ir gauti praktinių patarimų, kaip ja pasinaudoti; plėsti žinias apie rinkodarą ir produktų pardavimo strategijas; rasti partnerių ir įsitraukti į bendruomenės gyvenimą arba pirkėjų, kad pradėti vystyti verslą drąsiau ir plačiau.

Ši interneto platforma neskirta prekiauti, tačiau tinkama ieškoti naujų verslo kontaktų, kad, plėsdami bendradarbiavimo ryšius, tiekėjai rastų pirkėjų, taip pat ir kitos informacijos bei įvairių reikalingų dokumentų. Svetainėje pateikti pirkimų ir kt. dokumentų šablonai.

Paukštininkystės ūkio praktinė patirtis

Kupiškio rajone įsikūrusio ekologinio paukštininkystės ūkio atstovė Kristina Kazlauskaitė pasakoja, kad dalyvavimas priemonėje „Trumpos tiekimo grandinės“ leidžia kompensuoti ūkio darbuotojų atlyginimą, reikalingų pastatų ir automobilio nuomą, kitas pagrindines reikalingas išlaidas.

Su prekės ženklu „Kazlauskų eko ūkis“ realizuojama Igno Kazlausko, Stepo Kazlausko, Kristinos Kazlauskaitės šeimos ūkių ir jų įmonės „Žali laukai“ produkcija. Ūkiuose auginamos mėsinės vištos, kurios skerdžiamos K. Kazlauskaitės ūkio skerdyklėlėje. Stepo Kazlausko ir mažosios bendrijos „Žali laukai“ ūkiuose laikomos ekologiškai sertifikuotos vištos dedeklės.

Vištiena, atvėsintos jos dalys, ekologiški kiaušiniai trumposios grandinės principu tiesiogiai pristatomi vartotojams, taip pat į mažas parduotuvėles Vilniuje, Kaune, Utenoje, Molėtuose, Anykščių ir Pasvalio rajonuose. Siunčiami ir per siuntų tarnybą. Tiekiami Rokiškio, Vilniaus, Kauno kavinėms, restoranams ir kepykloms.

„Kazlauskų eko ūkis“ taip pat bendradarbiauja su Biržų ir Kauno vaikų darželiais. Džiaugiasi, kad priklauso žemės ūkio kooperatinei bendrovei „Bio LEŪA“.

„Pažanga yra ir reklamos yra. Norinčiųjų naudotis tiesiogine prekyba atsiranda vis daugiau, tad paskata nemaža“, – džiaugiasi K. Kazlauskaitė.

Pagal priemonę „Trumpos tiekimo grandinės“ „Kazlauskų eko ūkis“ įsigijo smūginio šaldymo šaldiklį, kuris -80 °C užšaldo per porą valandų, skerdenos atvėsinimo ir saugojimo kamerą. „Automobilį su šaldymo įranga, kuriame vežame vištienos produkciją į tolesnes vietoves, turėjome iš anksčiau, o dar vieną nuomojame ir kainą taip pat dengiame iš paramos priemonės lėšų. Taip pat galime apmokėti ir už sandėliavimo konteinerių nuomą. Manome, kad tai greičiausias būdas turėti patalpas, užuot pradėjus statybas. Taip pat parama leido padengti darbuotojų atlyginimus“, – vardija ūkio atstovė.

„Kazlauskų eko ūkis“ dirba su partneriais: ekologinės gyvulininkystės ūkiu, šakočių ir kitų miltinių produktų kepėja. Patys dar augina šiek tiek daržovių. Bendrai realizuoja produkciją. Kristina pasidžiaugė, kad jau šiemet užaugo mėsinių jautukų ir galėjo realizuoti apie 600 kg ekologiškos jautienos.

Šeima siekia plėsti ir perdirbimo veiklą. Šiuo metu tik išpjausto vištieną, nes kai kuriems darželiams skirta krūtinėlės ir šlaunelių mėsa pagal jų valgiaraščius. Kadangi po išpjaustymo lieka nepanaudotų vištų dalių: sparneliai, kaulai ir kt., Kazlauskai galvoja įrengti kulinarijos cechą, kad galėtų ekonomiškai panaudoti užaugintą produkciją, pvz., virti sultinį, rūkyti sparnelius. Dabar sunaudoja įvairiai. Netoliese esančiame ceche iš jų tiekiamų vištų kepenėlių gaminamas paštetas. Ateityje planuoja tai daryti patys ir sertifikuoti kaip ekologišką produktą.

Džiaugdamasi „Trumpųjų tiekimo grandinių“ nauda, K. Kazlauskaitė nebijo įvardyti, kad dokumentams, ataskaitoms pildyti, produktų specifikacijoms rengti prireikia papildomų žmogiškųjų išteklių.

Anot jos, padeda, kad naujoje trumposioms grandinėms skirtoje svetainėje jau galima rasti kai kurių šablonų, pagal kuriuos ūkininkas gali pildyti dokumentus. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba yra padariusi skerdimo mažais kiekiais, konservų gamybos gaires.

„Turime daug planų, tam reikia ir pasirengimo. Tad smagu, kad jaučiame žemės ūkio ministerijos ir NMA darbuotojų paramą, mūsų klausiama, ko trūksta, ką norėtųsi daryti kitaip. Visi geranoriškai nusiteikę, veiksmas vyksta“, – atvira Kristina Kazlauskaitė.

Užsakymo Nr. 11728
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos