Alytus / Vilniaus r. Šiemet bulviakasis kaip niekuomet ankstyvas – ūkininkai iš skirtingų šalies regionų šviežias bulves pradėjo kasti dar birželio pirmomis dienomis. Kaip jiems sekasi šį sezoną auginti bulves?
Vilniaus r., Kenoje, ūkininkaujantys Eglė ir Jerzy Gvozdovič bulviakasį pradėjo birželio 8 d. ir džiaugiasi ankstyvųjų bulvių Solist derliumi. Paskui ruošiasi kasti ankstyvųjų bulvių veislę Colombo, vėliau – ir likusias veisles.
Kadangi ūkininkai dar neturi įsirengę tinkamos saugyklos vėlyvosioms bulvėms laikyti per žiemą, tai augina tik ankstyvąsias veisles, kurios yra paklausios tarp pirkėjų.
Jų ūkyje bulvės užima 50 hektarų, iš jų beveik visos ankstyvos veislės: Solist – 6 ha, Colombo – 10 ha, Prada (labai ankstyva, gumbai švelniai gelsva odele, ovaliai pailgos formos)– 2 ha pabandymui, Queen Anne – 20 ha ir tik viena vidutinio ankstyvumo veislė Soraya – 12 ha, skirta realizuoti rudenį.
Augintojas pažymi, kad pasirinktos veislės yra atsparios ligoms, todėl tenka purkšti mažiau fungicidais.
Eglės ir Jerzy Gvozdovič ūkio bulvių laukai
Seniau J. Gvozdovič dar augino ir vidutinio ankstyvumo bulvių veislę Baltic Rose, kuri labai panaši į Laura, išsiskiriančią intensyvia raudona luobele, geltonu minkštimu. Kadangi ši veislė mažiau populiari tarp pirkėjų nei bulvės su gelsva luobele, gelsvu minkštimu, todėl jos atsisakė.
Svarbu ne tik veislės ankstyvumas
Bulvių derlius labai priklauso nuo pasirinktos veislės ankstyvumo, sodinimo laiko, dirvožemio ir priežiūros.
„Norėdami sulaukti ypač ankstyvo bulvių derliaus, jau kovo 15 dieną pasodinome veislės Solist ir po poros dienų veislės Colombo sudaigintus gumbus (šildomame šiltnamyje) ir visą plotą uždengėme agrodanga, o ant viršaus dar polietileno plėvele, kad nuo šalnų pavojaus galėtume apsaugoti pradėjusius augti augalus”, –pasakoja J. Gvozdovič.
Veislė Solist yra net 8–10 dienų ankstyvesnė už kitas pirmosios ankstyvumo grupės veisles.
Eglė ir Jerzy Gvozdovič
Pasodinus gumbus, prieš plėvelės dengimą dar reikėjo nupurkšti dirvą herbicidais, nes po dangomis pradėjus augalams augti – tai padaryti jau neįmanoma.
Po danga pradėjus bulvėms augti, polietileno plėvelę reikėjo nudengti. Kadangi nuo stipresnių šalnų vien tik agrodanga bulvių neapsaugo, todėl ūkininkai dar papildomai įrengė laistymo sistemą su purkštukais.
Gegužę užklupus šalnoms, bulvių pasėlį per naktį iki ryto laistė „lietučiu“ smulkiais lašeliais, jis ir išgelbėjo augalus. Po šalnų agrodangą nuo augalų jie nuėmė.
Pasak J. Gvozdovič, bulves augina priesmėlio dirvoje po javų, rapsų ir ankštinių augalų. Prieš sodinimą tręšia kompleksinėmis trąšomis, nes po dangomis nėra kaip patręšti.
Norintys nusipirkti ir paskanauti ką tik iš lauko prikastų J. Gvozdovič ūkyje išaugintų bulvių, gali atvykti į namus – prekiaujama kasdien darbo dienomis kieme esančiame kioske. Didelės bulvės po eurą, o mažesnės – po 0,50 centų už kilogramą. Laikui bėgant kainos mažėja.
Ūkininkai bulves parduota kioske prie namų
Dalį derliaus ūkis realizuoja pagal išankstinius užsakymus, Vilniaus daržovių bazėje, tiekia restoranams.
Kaip sekasi kitiems augintojams?
Daržovių ir bulvių augintojas Mindaugas Anušauskas, ūkininkaujantis Trakininkų kaime Alytaus r., šiemet pavasarį dėl nepalankių oro sąlygų, stipriai atšalus, o paskui gausiai palijus, bulves pasodino vėliau nei planavo, tik balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje.
Augina ankstyvųjų bulvių veislę Vineta ir vidutinio ankstyvumo veisles – Madrid bei Concordia. Bendras plotas užima 8 ha.
Mindaugas Anušauskas bulvių lauke, kur pasodinta veislė Madrid
Kadangi ūkininkas sodino veislės Madrid sudaigintus gumbus, kurie greičiau sudygo nei nedaigintų bulvių Vineta ir Concordia, todėl nukentėjo nuo gegužės viduryje užklupusių šalnų. Didesnę pasėlio dalį pavyko išgelbėti, nes naktimis laukuose kūreno laužus.
Pasak M. Anušausko, veislės Vineta ir Concordia prasčiau sudygo, nes pasodinus prašniokštė stipri liūtis, užplakė dirvos paviršių ir dalis gumbų užduso. Todėl šiemet pasėlis neatrodo gražiai, kaip įprastais metais.
Dėl tos pačios priežasties prasčiau sudygo ir kėdainiečių ūkininkų Jovitos ir Ernesto Saldžių pasodintos vidutinio ankstyvumo bulvių veislės Soraya ir Baltic Rose, kurias kasa po ankstyvųjų bulvių.
Pernai pavasarį dėl palankesnių orų sąlygų anksčiau pasodinus bulves ir gumbams greičiau užaugus, M. Anušauskas bulves pradėjo kasti žymiai anksčiau. Šiemet ūkininkas bulves Vineta pradės kasti jau po Joninių. Iš karto ne visą plotą, o tik dalimis – pagal išankstinius užsakymus.
Nukasus veislę Vineta, paskui kas veislę Madrid, o vėliausiai – Concordia, kurią ilgiausiai, net iki pavasario, galima išlaikyti sandėlyje.
„Kasmet bulves auginame po javų, tręštų galvijų mėšlu (augina mėsinius galvijus), todėl mūsų išaugintos dzūkiškos bulvės yra tikrai skanios ir populiarios tarp pirkėjų”, – džiaugiasi M. Anušauskas.
Prieš bulvių sodinimą dirvą tręšė kompleksinėmis NPK trąšomis 200 kg/ha, paskui prieš žydėjimą – kompleksinėmis trąšomis su didesniu fosforo ir kalio kiekiu. Per lapus purškia mikroelementinėmis trąšomis su magniu ir boru.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Tikrins, ar laikomasi draudimo tręšti mėšlu ir srutomis
2024-11-26 -
Suskaidyta žemė: kaip optimizuoti valdas
2024-11-26 -
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)