Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Ankstyvas kūlimas - malonus atsitiktinumas

Kaunas. Pagal augalų vystymosi tempus suplanuota javapjūtė šiek tiek lėtina tempą. Į laukus kulti miežių arba sausesnių rapsų plotų išvažiuoja pavieniai kombainai, skelbdami ne tiek javapjūtės pradžią, kiek žvalgytuves ir technikos išbandymą. Ir nors kai kurie grūdų elevatoriai jau sveikina pirmuosius klientus, didesnio ūkininkų aktyvumo laukiama kitą savaitę.

Kauno r. ūkininkas Olegas Naturjevas žieminius miežius pradėjo kulti prieš pusantros savaitės. Liepos 11-ąją jis pirmasis į „Linas Agro" Kėdainių grūdų centrą atvežė naujo sezono grūdų siuntą. Olegas Naturjevas sako rudenį pasėjęs naują žieminių miežių veislę „Zzoom". Iki šiol ūkininkas miežių nėra sėjęs, tad derliaus neturi su kuo palyginti.

„Sunku kol kas pasakyti, kiek čia bus naudos. Kai viską nukulsim, suvešim, tada ir paskaičiuosim, ko ir kiek užderėjo. Dar net neskaičiavau, kiek iš hektaro pribyrėjo", -  sako O. Naturjevas, neslėpdamas, kad miežių supirkimo kaina kol kas ne stebuklinga - apie 115 eurų už toną. Kadangi miežių derlius jau nukultas, ūkininkas šiandien ar rytoj planuoja pradėti kulti žieminius rapsus.

Bioversija m7 2024 11 19

Liepos 12-ąją naujo sezono derlių pasitiko ir Joniškio elevatoriaus darbuotojai. Pirmąją žieminių miežių siuntą čia atvežė Kęstutis Saulius. Joniškio elevatoriuje atvežtų grūdų kiekis sparčiai auga - nuo pirmųjų kelių tonų iki poros šimtų. Dabar elevatorius pasipildė ne tik miežiais, bet ir rapsais. Jį atvežančių ūkininkų kasdien daugėja.

Javapjūtė prasidėjo ir Šakių rajone. Į KŪB Lukšių grūdų saugojimo centrą pirmąsias 9 žieminių rapsų derliaus tonas atvežė ūkininkas Rokas Braziulis.

Kulia atrankiniu būdu

Panevėžio r. ūkininkas Arvydas Banelis vienas pirmųjų pradėjo kulti žieminius rapsus. Ūkininkas kūlė sekmadienį ir pirmadienį sausesnius laukus, o tuos, kurie dar pakankamai žali, paliko savaitės pabaigai ar kitos pradžiai.

„Įspūdingo derliaus nebus. Per patį žydėjimą užklupusi sausra pakenkė rapsų žiedynams. Paruošto, išdžiovinto gal gausim maždaug 2,5 t/ha", - sako ūkininkas. - O žirnių derlius, jei gamta neiškrės pikto pokšto, atrodo įspūdingai. Kol kombainas neįvažiavo ir nepamatavo, tad nieko tiksliai nežinom".

Šiaulių r. ūkininko Edo Sasnausko laukuose taip pat pradėti bandomieji kūlimai. „Bandėme pavažiuoti, pažiūrėti, kombainą išbandyti. Rapsai atrodo sausi, bet drėgmė dar nemaža, 16 procentų, dvigubai daugiau negu reikia. Žiūrėsim toliau, šiomis dienomis vėl pabandysim. Turime sandėlius, džiovyklas, valysim, džiovinsim ir tik tada parduosim. Derlius, matyt, bus neprastas, viskas tvarkoje, tik kad tas ūkininkas visada tikisi daugiau, negu yra", - juokauja E. Sasnauskas, derlių prognozuodamas greičiau vidutinį, nei rekordinį.

Javapjūtės neskubina

Javapjūtės pradžia Marijampolės r. Kuktų ŽŪB bus gana niūri. Vadovas Antanas Jasiulevičius sako, kad anksčiau bendrovė viena pirmųjų pradėdavo javapjūtę, tačiau šiemet iš nevilties svyra rankos - iššalo daugiau kaip du trečdaliai žieminių rapsų ir kviečių. „Mažai ką beliko kulti, nė 30 procentų neliko rapsų, žieminių kviečių. Sausį, kai nebuvo sniego, kelios dienos buvo gana atšiaurios, o po to kovo mėn. tris naktis buvo stiprios šalnos - iki minus devynių. Tai ir sunaikino augalus", - apgailestauja A. Jasiulevičius.

Kituose rajonuose javapjūtė dar neįsibėgėjusi dėl lietingo oro ir nesubrendusių pasėlių. „Dar anksti pas mus kulti, vis palynoja, reikia, kad atšiltų. Be savaitės tikrai į laukus nevažiuosim. Miežių neturime, o rapsams dar ankstoka", - sako Mažeikių r. ūkininkaujantis Andriejus Virkutis.

AB „Jonavos grūdai" laboratorijos vedėja N. Dilienė sako, kad ūkininkai šiemet neskuba nuimti derliaus. Kol kas į elevatorių veža tik žieminius miežius, o pastarųjų ne daug kas augina. Rapsų pirmadienį dar nebuvo sulaukta.

„Kiek teko girdėti, mūsų pusėje ūkininkai dar nelabai ir kulia. Apie rapsą niekas net neskambino ir nesiteiravo. Įdomu ir mums, kokie rezultatai, kokybės rodikliai, laukiam pirmojo rapsų, kviečių derliaus. Matėme laukuose jau sugulusių kviečių. Tokie kviečiai nieko gero nežada, traukia drėgmę nuo žemės, pradeda brinkti, krenta kokybė, klasė. Kiekvienas sezonas turi savo ypatumų", - sako N. Dilienė.

Brandą pristabdė lietus

Aleksandro Stulginskio universiteto profesoriaus emerito Albino Šiuliausko manymu, prieš gerą savaitę ar dar anksčiau laukuose pastebėti kombainai, kuliantys miežius ar rapsus, tėra greičiau malonus atsitiktinumas, o  ne dėsningumas. Pagal pirminius skaičiavimus, žieminių rapsų kūlimas buvo planuotas ne anksčiau kaip liepos 20-ąją, tačiau lietingas oras šį terminą, matyt, pratęs.

„Dabar lietus ir augalų branda sustojo. Aišku, juos galima būtų kulti, bet stiebai dar žali, o šlapia masė sudrėkina grūdus. Reikia dar kažkiek saulės, kad būtų galima kulti", - A. Šiuliauskas. Derlių jis prognozuoja tikrai ne prastesnį nei pernai. Tą rodo rapsų ankštarų ir sėklų kiekis. Ne prasčiau už rapsus šiemet atrodo ir kviečiai.

„Kviečių varpos gal kiek trumpesnės negu pernai, stiebai retesni, bet bendras grūdų kiekis varpoje toks pat kaip praeitais metais, o kadangi liepos mėnuo drėgnas ir šiltas, tai idealios sąlygos grūdui augti, jis yra stambesnis. Derliaus vidurkis bus gal apie 5,5-5,7 t/ha", - prognozuoja prof. A. Šiuliauskas, pastebėdamas, kad paskutiniai treji metais Lietuvos ūkininkams yra išties geri. Pernai vienam gyventojui prikulta 2 200 kg grūdų, tad panašius skaičius profesorius numato ir šiemet.

MŪ inf.

Nuotr. iš Edo Sasnausko facebook paskyros

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos