Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Ūkis
Aliejaus gamyklos kreditoriai vienijasi norėdami atgauti skolas

Jonava. Į sudėtingą situaciją patekusios „Rokiškio aliejinės“ kreditoriai ieško sprendimo, kuris padėtų atgaivinti bendrovės veiklą ir atgauti skolas.

Iniciatyvos ieškant sprendimo, kaip atgaivinti „Rokiškio aliejinės“ (iki 2017 metų vadinosi „Obelių aliejus“), kuri vien ūkininkams už rapsus skolinga apie 2 mln. eurų, veiklą, prieš kelias savaites ėmėsi Lietuvos grūdų augintojų asociacija (LGAA). Ji kreditorius ir „Rokiškio aliejinės“ vadovus sukvietė į Jonavą, kur tarėsi, kaip toliau bandyti atgauti už parduotą produkciją negautus pinigus.

Ragino kalbėti be pykčio

Bioversija 23 04 27

Šiuo metu apie 100 ūkininkų neatgauna pinigų už bendrovei pristatytus rapsus. Skolos svyruoja nuo kelių tūkstančių iki 400 tūkst. eurų. Daug ūkininkų jau kreipėsi į teismus, kurie priteisė skolas, o bendrovės sąskaita buvo areštuota. Jos veiklą paralyžiuoja ir Valstybinė  mokesčių inspekcija (VMI), iš kurios „Rokiškio aliejinė“ neatgauna 1,350 mln. eurų.

Susirinkę ūkininkai svarstė, koks kelias geriausias atgauti skolas iš „Rokiškio aliejinės“

LGAA administracijos direktorius Ignas Jankauskas „Rokiškio aliejinės“ situaciją apibūdino kaip labai sudėtingą. Jis sakė suprantąs ūkininkų nusivylimą ir nerimą, tačiau ragino ieškoti išeities be pykčių.

„Rokiškio aliejinės“ direktorius Remigijus Jėčius susirinkusiems sakė, kad bendrovės sąskaita areštuota, nuo sausio mėnesio gamyba sustabdyta. „Jei sąskaitoje atsiranda pinigų, jie iš karto patenka antstoliams, kurie perveda kreditoriams. Todėl neturime galimybių tęsti veiklą. Dirbti pradėti galėtume iš karto, per pustrečio mėnesio atlikome gamyklos profilaktiką, viskam pasiruošta“, – teigė direktorius. 

„Rokiškio aliejinės“ direktoriui Remigijui Jėčiui teko atsakyti į daugybę klausimų

R. Jėčius teigė, kad įmonei trukdo VMI pozicija. „Kas savaitę kreipiamės į VMI, FNTT, prokuratūrą, tačiau neturime informacijos, kodėl mes neatgauname pinigų“, – teigė jis.

I. Jankauskas sakė norėjęs į susitikimą pasikviesti Panevėžio apskrities VMI vadovą, tačiau nepavyko. „Argumentas buvo toks: kam man atsistoti ir laukti, kol ūkininkai sutaršys? Mes prašėme, kad mokesčių inspekcija daugiau bendrautų, pasakotų apie tyrimo eigą. Atrodo, kad teks kreiptis į centrinę VMI, kad ši padėtų gauti informacijos, kodėl taip ilgai bendrovė neatgauna pinigų“, – teigė I. Jankauskas.

R. Jėčius, ūkininkų paprašytas, pateikė duomenis ir apie „Rokiškio aliejinės“ savininkus. Bendrovės akcininkai yra UAB „Baltic trade“, kurios savininkas yra Justas Petraitis, ir fizinis asmuo Dmitrijus Aleksandrovas.

„Scandagra“ siūlo tartis dėl taikos

Pernai „Verslo žiniose“ rašyta, kad „Citadele“ bankas aliejaus gamybos bendrovei suteikė 2,8 mln. eurų paskolą, iš kurios 1 mln. eurų suma yra skirta gamyklos apyvartinėms lėšoms. Ši paskolos dalis yra suteikta bendradarbiaujant su UAB „Žemės ūkio paskolų garantijų fondas“.

„Citadelės“ tikslas nėra mus sužlugdyti. „Kreditas išdėliotas per 5 metus. Tai yra sena paskola ir kredito refinansavimas“, – aiškino R. Jėčius.

„Rokiškio aliejinė“ 0,5 mln. eurų skolinga ir bendrovei „Scandagra“. Jos generalinis direktorius Marius Vasiliauskas teigė, kad sunku kalbėti ir teikti pasiūlymus, kol nemato „Rokiškio aliejinės“ finansinių rezultatų.

„Norėtųsi iš bendrovės išgirsti jų planą, kaip ketina toliau tęsti veiklą, atsiskaityti su kreditoriais. Tik turėdami aiškią informaciją vėl galėtume fabrikui tiekti rapsus. Mūsų tikslas – kad gamykla vėl užsikurtų ir galėtų pradėti grąžinti skolas“, – sakė M. Vasiliauskas.

„Scandagros“ generalinis direktorius Marius Vasiliauskas norėjo žinoti dabartinę finansinę Rokiškio bendrovės situaciją

Jis sakė matąs du kelius. „Pirmas: bendrovei sudarius veiklos planą, visiems kreditoriams pasirašyti taikos sutartis ir sudaryti skolos mokėjimo grafikus. Tačiau pasirinkus šį variantą ir bent vienam kreditoriui nutarus nelaukti ir vėl kreiptis į teismą, sąskaitos bus areštuotos ir gamyba vėl sustos. Antras variantas – restruktūrizacija, bet tai užtruks ilgiau“, – sakė M. Vasiliauskas.

Įtarimai dėl ankstesnio vadovo

I. Jankauskas pastebėjo, kad 2017 metais įmonė turėjo 19 mln. eurų pajamų, todėl kyla klausimas, kodėl didėjo įsiskolinimai tiekėjams. Anot R. Jėčiaus, skolos buvo mažinamos, o jos susidarė dar iki tol, kol bendrovę perėmė nauji akcininkai. Jo teigimu, pernai kartu su subsidijomis bendrovė uždirbo 2 mln. eurų.

Pasak R. Jėčiaus, įmonės veiklos tyrimas pradėtas dėl to, kad 2014-2016 metais neteisėtai tiekėjams buvo taikomas nulinis PVM. „Prokuratūra tiria buvusio vadovo veiksmus. Yra įtarimų, kad iš įmonės dingo 1,5 mln. eurų, buhalterija buvo tvarkoma pažeidžiant įstatymus“, – teigė R. Jėčius.

I. Jankausko manymu, ūkininkai kreipėsi į teismą, nes neturėjo informacijos apie situaciją „Rokiškio aliejinėje“. „Bendrovė nebendravo su ūkininkais, tai didžiausia bėda“, – sakė I. Jankauskas.

Latviai nepraranda vilties

„Rokiškio aliejinė“ beveik visą savo produkciją parduoda Latvijos bendrovei „Balticovo“, kuri gamina kiaušinius ir jų produktus. Bendrovė turi apie 2,8 mln. vištų, kurios per metus padeda 620 mln. kiaušinių. Ši Latvijos įmonė yra ilgametė Rokiškio bendrovės partnerė: latviai tiekia rapsus, o patys perka išspaudas.

Į susirinkimą atvykęs „Balticovo“ antrinės įmonės „Beneagro“ vykdomasis direktorius Sandris Buholcas sakė, kad yra suinteresuotas „Rokiškio aliejinės“ tolesne veikla. „Jei ši bendrovė nepradės veikti, nė vienas iš mūsų neatgausime pinigų“, – neabejojo S. Buholcas.

„Beneagro“ vykdomasis direktorius Sandris Buholcas įsitikinęs, kad atgaus skolą tik tokiu atveju, jei „Rokiškio aliejinė“ vėl pradės veiklą

Anot I. Jankausko ir R. Jėčiaus, informaciją apie situaciją įmonėje gerai žino Žemės ūkio ministerija. I. Jankauskas mano, kad nereikėtų tikėtis, jog ŽŪM imtųsi žygių, kad VMI greičiau grąžintų pinigus „Rokiškio aliejinei“.

„Galime nebent tikėtis, kad žemės ūkio ministras paprašytų finansų ministro pasidomėti, kas vyksta šiuo klausimu VMI“, – svarstė I. Jankauskas.

R. Jėčius teigė, kad VMI iki šiol nesumoka grąžintiną PVM. „VMI pinigų pervedimą sustabdė dėl to, kad nebaigtas tyrimas dėl įmonės veiklos. VMI mums dar skolinga 1,350 mln. eurų. Pernai rugsėjį ši suma siekė 3 mln. eurų. Dalį pinigų išprašėme. Atgavę pinigus iš VMI, iš karto juos atiduodame ūkininkams. Jei šią sumą atgautume, areštai didžiąja dalimi baigtųsi. Teismas jau priteisė 1,9 mln. eurų.

Jeigu kreditoriai susitars, mes matome išeitį ir galime dirbti bei grąžinti skolas. Per pusantrų metų skolas jau sumažinome apie 1,5 mln. eurų. Mūsų planas buvo per 3 metus grąžinti skolas. Šiuo metu skirtumas tarp mūsų skolos ir skolų mūsų bendrovei yra 3,2 mln. eurų. Ūkininkams esame skolingi apie 2 mln. eurų, kitos skolos – stambioms bendrovėms“, – sakė R. Jėčius.

„Rokiškio aliejinė“ išgyvena sudėtingą laikotarpį

„Rokiškio aliejinė“ turi galimybę sandėliuoti apie 15 tūkst. t rapsų sėklų, per parą gali priimti apie 1000 t sėklų. Įmonėje dirba 36 žmonės.

Bendrovė nuo pernai gegužės gamino du naujuoju prekės ženklu „Rokiškio aliejus“ žymimus gaminius – „Rokiškio aliejus rafinuotas rapsų“ ir „Rokiškio aliejus nerafinuotas rapsų“. Sausį bendrovės veikla sustojo.

MŪ inf.

  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos