Basf A1 2024 09 06 Basf m1 2024 09 06
Ūkis
Agronomo svajonė – sukurti stabilų ūkį Liepos 16-oji – Agronomų diena

Skuodas. Ūkininkas ir agronomas Marius Jakumas liepos 16-ąją minimą profesinę šventę greičiausiai pasitiko už kombaino vairo kuldamas šiemet anksčiau nei įprasta sunokusį derlių. 

„Darbo netrūksta“, – prisipažįsta Marius, teigdamas, kad Agronomų dienos ypatingai nešvenčia, bet tai gera proga pasikalbėti apie šią profesiją, apie žemdirbio kasdienybę ir lūkesčius.

Jaunas ūkininkas pasakoja, kad agronomu tapo netyčia. „Planavau studijuoti veterinariją, pateikiau prašymą į šią specialybę, o agronomiją nurodęs kaip antrą variantą. Taip jau atsitiko, kad į sistemą laiku neįkėliau atestato kopijos, o per pirmąjį priėmimo etapą visos vietos į veterinariją buvo užimtos. Tada per tolesnį priėmimo etapą pasirinkau antrą variantą ir įstojau į agronomiją“, – pasakoja Marius.

Bioversija 2024 08 19 m7

Jis džiaugiasi, kad mokslai patiko, o baigęs bakalaurą, po to dar baigė ir agronomijos magistrantūros studijas.

„Nuo mažens esu susipažinęs su žemės ūkiu, nes tėvai ūkininkauja, laiko melžiamų karvių bandą. Todėl kartu su broliais: vyresniu Giedriumi ir jaunesniu Mantvydu daug jiems padėdavome ūkyje ir dabar padedame. Mantvydas taip pat įkūrė gyvulininkystės ūkį“, – apie šeimos pasirinkimus pasakoja Marius, savo ūkį registravęs 2015 m. O rimčiau ūkininkauti pradėjęs 2017-aisiais, pamena, tuomet ir pirmąjį kombainą nusipirko.

Tiesa, baigęs mokslus jis ne vien ūkininkavo. Kelerius metus dirbo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Skuodo biure augalininkystės konsultantu.

Paklaustas, kas lengviau, ar kitiems patarti agronominiais klausimais, ar priimti sprendimą savo ūkyje, Marius sako, kad, ko gero, pakonsultuoti kitus paprasčiau.

„Ūkyje viską padaryti laiku, pritaikyti žinias ne visuomet lengva, nes gamta dažnai diktuoja savo sąlygas“, – sako agronomas.

Dabar savo 180 ha valdose jaunas agronomas augina kviečius, miežius, žirnius, rapsus. Jis neišskiria nė vienos rūšies augalų, kurie patiktų labiau. Visi turi savo privalumų. Na, gal kviečiams teiktų pirmenybę, nes juos lengviau nukulti.

„Mūsų apylinkių žemės mažo našumo, priesmėliai, todėl jose derlingumo rekordų pasiekti negalime. Seniau buvo ir paramos už ūkininkavimą vadinamosiose nederlingose žemėse, bet pakeitus jų statusą, išmokų nebegauname, nors smėlis niekur nedingo“, – pasakoja ūkininkas.

Jis būna patenkintas, jeigu pavyksta užauginti vidutiniškai 5 t/ha kviečių, į tokį pasėlių derlingumą paprastai investuoja trąšų ir kitų pasėlių priežiūros priemonių.

„Šiemet pasėliai atrodo labai gražūs, o koks bus derlius, žinosime, kai kombainas išvažiuos į laukus“, – sako ūkininkas. Jis jau bandė kulti žieminius miežius, bet atsirado problemų su pasėlyje užsilikusiomis kviečių pabiromis. Todėl tenka laukti, kol ir kviečių priemaišos sunoks. Rapsų šiemet augina palyginti nedaug, nes pernai rudenį nebespėjo pasėti. „Ko gero, pas mus kviečiai pirmiau rapsų subręs“, – šio sezono ypatumus pastebi augintojas.    

Jis, kaip profesionalus agronomas, turi tikslą ilgainiui padidinti savo ūkio žemių našumą, kad būtų galima pasiekti ir pasėlių aukštesnį derlingumą. Kaip tą padaryti? Būdai žinomi. Tai – ir sėjomainos taikymas, ir tarpinių pasėlių auginimas. Marius ūkyje dar bando ir įvairius biologinius preparatus – bakterijas. Nors tėvai turi 60 melžiamų karvių bandą, visiems šeimos ūkių laukams organinių trąšų nepakanka.

Ateityje Marius savo ūkį norėtų išplėsti iki 500 ha. Toks jauno ūkininko tikslas. Jam pasiekti dar daug reikės investuoti. Ypač į žemės ūkio techniką. Kol kas ūkyje taikomos įvairios žemės įdirbimo technologijos: minimali, juostinė sėja (samdo šią paslaugą), būna ir arimų.

Jaunas ūkininkas pripažįsta, kad plėsti ūkį nelengva. Tam reikia didelių investicijų, o derlius ne visuomet užauga planuotas, kainos rinkoje irgi nenuspėjamos, labai svyruoja.

„Pernai pasėliai nukentėjo nuo sausros, ypač tą pajutome mūsų smėlynuose. Pajamų gavome mažiau, negu tikėjomės. Buvo labai sunkūs metai, investicijas teko atidėti. Produkcijos supirkimo kainos irgi labai svyruoja. Todėl kuo toliau, tuo sunkiau numatyti, kokia bus situacija. Seniau kažkaip tolygiau viskas klostydavosi, tiek rinkoje, tiek orų atžvilgiu“, – pastebi Marius.

Tačiau jis nenusimena. Visiems kolegoms agronomams profesinės šventės proga ūkininkas Marius Jakumas žemaitiškai linki niekuomet nepasiduoti!        

Autorius: Rasa Jagaitė
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
Visos apklausos