Kėdainiai, sausio 24 d. Praėjusieji metai tikriausiai įeis į istoriją kaip itin palankūs cukrinių runkelių augintojams. Bendrovei „Nordic Sugar Kėdainiai" cukrinus runkelius tiekiantys žemdirbiai vidutiniškai iš hektaro užaugino po 55 tonas runkelių. Iš tokio kiekio runkelių pagaminta 9,5 tonos cukraus. Užpernai iš vieno hektaro buvo prikasta po 49 tonas, iš kurių pagaminta po 7,5 tonas cukraus.
Tačiau net ir tokie geri žemdirbių pasiekimai nėra galutiniai. Pernaravos seniūnijoje ūkininkaujantis Antanas Pacaitis kai kuriose savo žemėse viename hektare užaugino net po 100 tonų runkelių. Vien iš šio ūkininko ūkio, kuriame cukriniams runkeliams skirta per 600 hektarų, į Kėdainių cukraus fabriką atvežta 52 procentai žaliavos.
Ūkininkai beveik nepatyrė nuostolių ir dėl gamtos sąlygų. „Šio sezono orai buvo labai palankūs. Nuo pat pavasario pavyko išvengti klimatinių išbandymo. O tokio palankaus rudens ir žiemos iš viso nebuvo mūsų praktikoje", - sako bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.
„Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris (kairėje) ir stambiausias runkelių augintojas Pernaravos seniūnijos ūkininkas Antanas Pacaitis
Apibendrindami gruodžio 31 d. pasibaigusį cukrinių runkelių perdirbimo sezoną, fabriko vadovai jį vertina kaip rekordiškai gerą. Iš viso per sezoną bendrovėje „Nordic Sugar Kėdainiai" pagaminta per 100 tūkstančių tonų cukraus. Iš jų 64 tūkst. 200 tonų kvotinio baltojo cukraus, kitas - pramoninis.
Vidutiniškai per parą buvo pagaminta apie 6 000 t cukraus, tačiau buvo dienų, kai tas skaičius šoktelėdavo iki 6 500 tonų. „Mūsų fabrikas šįmet dirbo kaip šveicariškas laikrodis. Neturėjome jokių gedimų bei trukdžių. Už tai esame dėkingi savo technologams, kurie sugebėjo ne tik puikiai paruošti įrangą, bet ir gamybos procese ją išsaugoti", - sako S. Mozeris.
Rekordai sumušti ne tik dėl didesnio užauginto runkelių kiekio, bet ir dėl geresnės saldžiųjų šaknų kokybės. Šįkart runkelių cukringumas siekė net 17,3 proc., o metais anksčiau buvo 16,4 proc. Bazinis cukringumas yra lygiai 16 proc.
Fabrikas ir augintojai dirba kaip viena komanda. Žemdirbiai aprūpinami sėklomis, jiems suteikiama visa reikalinga informacija apie pasėlių priežiūros technologinius darbus, jei reikia, teikiamos runkelių nukasimo ir atvežimo į fabriką paslaugos. „Smagu matyti, kad žemdirbiai įsiklauso į specialistų pastabas, jau pradėjo teisingai ir laiku nukasti bei saugoti runkelius uždengtus kaupuose. Šis sezonas parodė, kad net vėliausiai atvežti runkeliai beveik neprarado savo vertės", - sako S. Mozeris.
Bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" vadovai tikisi, kad jau artimiausiu metu jiems pavyks dar labiau padidinti augintojų, kurių dabar yra apie 400, skaičių. Norima, kad daugiau žaliavų tiekėjų atsirastų kuo arčiau fabriko.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)