Kaunas. Ne kiekvienas ūkininkas gali leisti sau įsigyti pažangų galingą traktorių ar kombainą, todėl susimąsto, kaip neišleidžiant milžiniškų lėšų gauti daugiau naudos iš technikos. Lietuvoje yra ne viena įmonė, siūlanti padidinti variklio galią programavimo būdu. Tai reiškia, kad variklio nereikia ardyti, montuoti naujų dalių, su kuriomis atsirastų galios prieaugis. Viskas atliekama pasitelkus kompiuterinį programavimą. Tačiau ar tai saugu ir kaip tai gali paveikti variklio ilgaamžiškumą?
Vilniuje įsikūrusios UAB „Galingas LT" vadovas Mykolas Stravinskas džiaugiasi, jog klientai vis dažniau renkasi tokią paslaugą. „Džiaugiuosi, jog šiandien, lyginant su laikotarpiu iki 2012-2013 metų, darbo su įvairios žemės ūkio technikos programavimu turime nemažai: sezono metu vidutiniškai per dieną turime po keletą užsakymų perprogramuoti traktorius."
Didinti galią ar ne
Dėl vieno sutinka ir oficialūs traktorių gamintojų atstovai Lietuvoje ir galios didinimo įmonės - žemdirbiai pradėjo daugiau domėtis šia paslauga. Tiesa, ne visi įžvelgia ilgalaikę naudą. Bendrovės „Biržų žemtiekimas" žemės ūkio technikos produktų vadovas Dainius Šišlavas yra įsitikinęs, kad teigiami pavyzdžiai yra labai laikini ir ankščiau ar vėliau tokie pakeitimai baigiasi labai didelėmis išlaidomis.
„Didžiosios dalies mašinų galia negali būti didinama, labai mažai yra mašinų, kurių galią galima didinti, jas ant rankos pirštų galima suskaičiuoti. Visų kitų padidinta variklio galia tiesiogiai daro įtaką mašinos resursiniam išdirbiui bei mašinos patikimumui", - teigia D. Šišlavas.
Padidinta variklio galia tiesiogiai lemia traktoriaus agregatų greitesnį dėvėjimąsi. Gamykloje visi pagrindiniai mazgai yra paskaičiuoti esamai galiai, todėl net saugiai ir protingai padidinus galią, padidėja ir sukimo momentas bei atsiranda papildomas krūvis galios perdavai. Standartiniai variklio, transmisijos ir hidraulinės sistemos aušintuvai gali būti nepajėgūs nuvesti didesnį šilumos kiekį.
Didesnė galia ne visada lemia geresnius rezultatus. Traktoriui svarbiausia - masė ir atraminis paviršius. Todėl patobulinus vieną komponentą, didelės naudos negalima tikėtis.
Bendrovės „Galingas LT" vadovo M. Stravinsko manymu, ūkininkai sparčiai tobulėja informacinių technologijų ir darbo organizavimo srityse. „Nebereikia ilgai įrodinėti, jog daugelis skirtingo galingumo traktorių modelių naudoja identiškus variklius bei kitą mechaninę dalį, o kainų skirtumas tarp nevienodo galingumo technikos siekia nuo kelių iki keliolikos tūkstančių eurų. Pasinaudodamas mūsų paslaugomis, klientas gauna pageidaujamą saugų galingumą, o išlaidos -daug kartų mažesnės", - dėsto poziciją M. Stravinskas.
Kiekvienas gamintojas gali pasiūlyti to paties modelio skirtingų galingumų traktorių, kad pirkėjas galėtų išsirinkti pagal savo reikmes. Tačiau ar tikrai visi agregatai yra identiški ir silpnesnių traktorių galia būna sumažinta tik programiniu būdu? Tokiu atveju niekas nebepirktų galingiausių versijų - tiesiog suvienodintų variklio galią įmonėse, kurios tuo užsiima, ir taip sutaupytų pinigų. Tačiau pasak D. Šišlavo, taip nėra. Net jeigu variklis yra identiškas, agregatai aplink jį yra paskaičiuoti būtent tokiai galiai, kokią variklis išvysto. Taip pat ir kiti komponentai negali būti perkrauti, norint, jog viskas funkcionuotų kaip pridera.
Garantinio aptarnavimo klausimas
Aleksandro Stulginskio universiteto Žemės ūkio inžinerijos fakulteto Jėgos ir transporto mašinų inžinerijos instituto direktorius prof. dr. Stasys Slavinskas pirmiausia siūlo pagalvoti apie variklio taršą po variklio galios didinimo.
„Neaišku ar degalų emisijos normos atitinka standartus. Lietuvoje variklio galios didinimo firmos nėra sertifikuotos, todėl gamintojo suteikiama garantinė paslauga taip patobulintiems traktoriams nebegalioja", - atkreipia dėmesį S. Slavinskas.
UAB „DOJUS agro" Kauno prekybos ir techninės priežiūros centro Serviso padalinio vadovas Remigijus Skirkus šiuo klausimu pritaria mokslininkui: „Gamintojas nėra numatęs panašių variklio valdymo kompiuterio korekcijų, todėl, po bet kokio variklio valdymo programos pakeitimo gamintojas turi teisę nutraukti garantinį aptarnavimą."
Ką reiškia sertifikuoti moduliai
Pasaulyje yra įmonių, kurios parduoda sertifikuotus modulius konkrečioms žemės ūkio mašinoms. Juos prijungus prie esamos variklio valdymo sistemos, galima išgauti iki 25 procentų galios prieaugį. D. Šišlavo teigimu, net ir sertifikuoti moduliai nieko nereiškia.
„Prieš dvejus metus žemės ūkio parodose galima buvo išvysti ne vieną galios didinimu užsiimančių įmonių ekspoziciją. Pernai tokią paslaugą pristatė vienintelė Šveicarijos bendrovė „Steinbauer". Tačiau jokios papildomos informacijos jos atstovai neteikė, fotografuoti irgi neleido", - pastebėjo D. Šišlavas.
Tad ar gali visiems vieno modelio traktoriams tikti vienas ir tas pats modulis, neatsižvelgiant į variklio būklę bei nusidėvėjimą? Kaune įsikūrusios įmonės „Startline" marketingo atstovo Gedimino Urbaičio nuomone, tai, kas esą tinka visiems, iš tikrųjų netinka niekam, arba padaryta su labai didele atsarga, todėl negali būti efektyvu.
Atsakomybė tenka savininkui
Dar vienas mitas - mažesnės kuro sąnaudos. Įmonių atliekančių variklių galios didinimą bei pavienių modulių pagrindinis tikslas - padidinti kuro kiekio padavimą. Tad kaip varikliui gaunant daugiau kuro galima jo sutaupyti? Mažesnes kuro sąnaudas lemia vairavimo manieros. Tiesa, su sunkiąja ūkio technika gal ir nepakeisi savo vairavimo technikos, tačiau padidinus galią, akseleratoriaus pedalas bus nuspaustas tiek pat arba daugiau, norint išnaudoti papildomą galią. Ir tai lemia didesnes kuro sąnaudas.
Technikos gamintojų atstovai pataria gerai pagalvoti ar ši paslauga verta dėmesio ir pinigų. Ūkininkai perka per mažos galios mašinas technologinėms operacijoms, tad nelieka nieko kito, tik galvoti, iš kur gauti daugiau galios. Šis žingsnis gali padidinti rimtų gedimų tikimybę. Nors įrodyti, jog tai būtent padidintos galios pasekmė, ganėtinai sunku.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Metų traktorius 2025“: nuo galingiausio masinės gamybos traktoriaus iki elektrinio
2024-11-11 -
Sodybose traktorius vis dažniau keičia keturračiai
2024-10-29 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)