Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Technika
Traktorių registras: kai kurios mašinos figūruoja tik statistikoje
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Kaunas / Vilnius. Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registre iš viso įregistruotos 303 743 mašinos, rodo naujausi statistiniai duomenys. Ar visos Lietuvoje iš tiesų eksploatuojamos, kiek jų realiai naudojama, o kiek tik figūruoja statistikoje?

Portalas manoūkis.lt raštu kreipėsi į Žemės ūkio duomenų centro Žemės ūkio technikos registro skyrių ir Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM), gautas patvirtinimas, kad artimiausiu metu laukia pokyčiai.

Žemės ūkio technikos registro skyriaus vadovė Eva Kvedorėlienė patikino, kad šiuo metu rengiamas Traktorių registravimo taisyklių pakeitimo projektas, į kurį įtrauktas ir šis klausimas – kokių veiksmų imtis, kad realiai nenaudojamos technikos Registre neliktų.

Bioversija m7 2024 03 29

Jos teigimu, vienas iš galimų sprendimo būdų – dalyvavimo eisme sustabdymas, jei priemonė neturi galiojančios techninės apžiūros.

ŽŪM Ryšių su visuomene ir bendradarbiavimo skyrius taip pat informavo, kad šiuo metu analizuojamos Taisyklių teisinio reguliavimo nuostatos, tarp jų yra ir susijusių su Registro objektų registracija, kurios aiškiau reglamentuotų traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registravimo ir naudojimo tvarką.

Techninė apžiūra privaloma ne visoms mašinoms

ŽŪM atstovai priminė, kad traktorių, savaeigių žemės ūkio ir kitų savaeigių mašinų, taip pat jų priekabų ir puspriekabių registravimo tvarką ir sąlygas reglamentuoja Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registravimo taisyklės.

„Jose apibrėžta, kad Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registro objektai yra ne tik ratiniai ir vikšriniai traktoriai, jų priekabos ir puspriekabės, bet ir savaeigės žemės ūkio ir miško mašinos, savaeigės ne žemės ūkio mašinos (ekskavatoriai, krautuvai, kelių statybos ir priežiūros mašinos, šarnyriniai savivarčiai, savaeigiai kranai ir pan.), taip pat kitos specialiosios (ūkinės) paskirties savaeigės mašinos. Dėl minėtų objektų įvairiapusiškumo atsiranda ir įvairių registracijos, taršos mokesčio ir techninės priežiūros bei apžiūros niuansų“, – rašoma gautame atsakyme.

Taip pat pabrėžiama, kad draudžiama eksploatuoti traktorius, kuriems neatlikta techninė apžiūra. „Tačiau dėl Registro objektų specifiškumo šis draudimas turi išimtį – transporto priemonė, eksploatuojama uždarose teritorijose ar nedalyvaujanti viešajame eisme, gali būti neregistruojama. Vadinasi, techninė apžiūra privaloma viešajame eisme dalyvaujančiai technikai.

Registro objektams be galiojančios techninės apžiūros draudžiama dalyvauti viešajame eisme, t. y. naudotis bendro naudojimo keliais. Pašalinus priežastis, dėl kurių leidimas sustabdytas, leidimas vėl suteikiamas“, – paaiškino ŽŪM atstovai, atkreipdami dėmesį į tai, kad 48 proc. Traktorių registro objektų neturi galiojančios techninės apžiūros, bet ji ne visoms mašinoms ir privaloma.

Technikai, dirbančiai uždaroje teritorijoje, sandėliuose, terminaluose, statybų aikštelėse, miške ar atvežtai į darbo vietą bendro naudojimo keliais ant mobiliosios platformos ir pan., netaikomas reikalavimas turėti galiojančią techninę apžiūrą, o jos priežiūrą vykdo ir darbų saugą užtikrina savininkas teisės aktų nustatyta tvarka.

E. Kvedorėlienės pastebėjo, žemės ūkio technika, kuriai neatliekama techninė apžiūra kelerius metus, iš Registro automatiškai neišregistruojama, nes to nenumato teisės aktai.

Ji taip pat pabrėžė, kad technika, kuriai kelerius metus techninė apžiūra neatliekama, nebūtinai yra metalo laužas, ją galima naudoti uždarose teritorijose, laukuose, todėl jai techninė apžiūra neprivaloma.

„Taip pat Registre registruojama įvairi vikšrinė technika, jai techninė apžiūra neatliekama, nes ji neatitinka techninių reikalavimų (pvz., neturi posūkių ir t. t.), naudojama tik darbų vietose ir keliais nevažiuoja“, – pastebėjo E. Kvėdorėlienė.

Technika registruojama neterminuotai, bet gali būti ir išbraukiama

ŽŪM atstovai atkreipė dėmesį ir į tai, kad sena žemės ūkio technika nebūtinai reiškia, kad yra nenaudojama, ir pridūrė, jog senos technikos apibrėžties nėra, nes vieniems 2–3 metų technika yra sena, kitiems 20 metų dirbanti mašina tarnauja visu darbiniu pajėgumu.

„Registro statistika teigia priešingai – mažiau nei 2,3 proc. Registro objektų pagaminti 2020-aisiais ir vėliau, vadinasi, didžioji dalis žemės ūkio veikloje veikiančios technikos yra daugiau nei 3 metų senumo“, – teigia ŽŪM atstovai.

Nors Registro objektai registruojami neterminuotai, su atitinkamomis išimtis (pvz., laikino atvykimo į Lietuvą (iki 12 mėn.) atveju), tačiau numatyti atvejai, kai jie gali būti išbraukiami iš registro.

Technika išbraukiama iš Traktorių registro, jei baigiasi laikinos registracijos terminas; savininkas numato transporto priemonės toliau neeksploatuoti; transporto priemonė parduodama ar kitu būdu perduodama užsienyje gyvenančiam fiziniam asmeniui ar užsienyje esančiam juridiniam asmeniui; transporto priemonės savininkas išvyksta gyventi į užsienį.

Išbraukimo priežastimi gali tapti ir klaidinga transporto priemonės registracija, pavyzdžiui, kai pateikti suklastoti duomenys, perkaltas tapatumo numeris ir kitais atvejais, bet taip nutikus, reikia pateikti teismo ar kitos institucijos išvadą.

Žemės ūkio technikos registro skyriaus vadovės pastebėjimu, tai yra viena dažniausių priežasčių, lemiančių pokyčius Registro statistikoje. Pavyzdžiui, 2022 m. gruodžio 1 d. Registre iš viso buvo 318 270 mašinų, sausį – 303 743.

Jos teigimu, per gruodį išregistruota beveik 15 tūkst. mašinų vien dėl to, kad po savininkų mirties praėjus daugiau nei vieniems metams niekas nesikreipė dėl perregistravimo (paveldėjimo). Vadinasi, reikėtų suprasti, kad bent dalis žemės ūkio gamybai nenaudojamos technikos statistikoje nefigūruoja.

Autorius: Gitana Kemežienė
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos