Akademija (Kauno r.). Kintančios klimato sąlygos ūkininkus verčia domėtis naujausiomis augalininkystės technologijomis, tarp kurių svarbus vaidmuo tenka ir tinkamai pasirinktai žemės ūkio technikai. Tad kasmet Aleksandro Stulginskio universitete vykstančiame renginyje „Žemdirbio vasara 2016" pristatyti ne tik naujausi mokslo pasiekimai ir augalininkystės tendencijos, bet ir moderniausia žemės dirbimo, sėjos ir augalų priežiūros technika. Žemės ūkio mašinas demonstravo dvi bendrovės - „Lytagra" ir „DOJUS Agro".
Ne vieno lankytojo dėmesio sulaukė įspūdingi kelių dešimčių metrų ilgio sijas lyg milžiniškus sparnus išskleidę savaeigiai John Deere ir Amazone purkštuvai, aprūpinti moderniausiomis technologijomis ir sprendimais, leidžiančiais tiksliai paskleisti trąšas ir augalų apsaugos priemones. Pvz., bendrovės „Lytagra" demonstruoto Amazone Pantera 4502 purkštuvo sijų ilgis yra 36 m, tačiau, anot „Amazone" technikos grupės vadovo Sigito Kliaugos, tai ne riba, nes didžiausias galimas sijų ilgis 40 metrų.
Pristatydamas kompanijos „Amazone" žemės ūkio techniką Sigitas Kliauga pabrėžė, kad sau tinkamą šio gamintojo mašiną gali išsirinkti kiekvieno ūkio, nesvarbu, kokio dydžio jis būtų, savininkas
Renginio dalyvius S. Kliauga kvietė atkreipti dėmesį ir į Amazone trąšų barstytuvą ZA-TS 3200. „Tai išmani mašina, nes, kaip ir purkštuvas, gali tręšti laukus pagal sudarytas programas ir kintama norma paskirstyti trąšas. Sėjamoji turi hidraulinę diskų pavarą, kuri leidžia atskirai valdyti abi puses. Jei kuri nors lauko pusė siaurėja, tai automatiškai mažėja ir trąšų išbarstymo plotis", - privalumus dėstė vadybininkas.
Žemei įdirbti „Lytagros" atstovai rekomendavo prikabinamą 6 m diskinį Amazone ir noraginį HorschTerrano 4 FX skutiklius. Pasak gamyklos „Horsch" atstovo Baltijos šalyse Nerijaus Žukausko, Terrano 4 FX - tai paprastos konstrukcijos, tačiau universalaus darbinio gylio greitaeigė mašina. Ja galima dirbti nuo 3 iki 30 cm gyliu, važiuojant 10-20 km/val. greičiu.
„Nuo panašaus tipo mašinų skiriasi tuo, kad jai traukti reikia 20 proc. mažiau galios, o tai lemia norago forma. Net dirbant maksimaliu 30 cm gyliu dirva nėra atakuojama 90 laipsnių kampu - taip sušvelninamas dirvos pakėlimo efektas, tad tausojama ir pati dirva", - sakė N. Žukauskas. Jo žodžiais, mašinai universalumo suteikia skirtingos tankinimo sistemos, nors pats populiariausias yra būgninis volas FarmFlex. Ypač jis pasiteisina dirbant labai drėgnuose laukuose, nes neaplimpa žemėmis.
Noraginis Horsch Terrano 4 FX skutiklis, komplektuojant jį su FarmFlex volu, ypač pasiteisina dirbant drėgnose dirvose
Pristatydamas Pronto 4 DC sėjamąją „Horsch" specialistas pabrėžė, kad tai vienas iš labiausiai kopijuojamų žemės ūkio padargų. „Ne viena kompanija stengiasi nukopijuoti šios sėjamosios technologinius sprendimus, o tai rodo, kad įmonė juda teisinga kryptimi", - džiaugėsi įmonės atstovas, pabrėždamas, kad tai universali sėjamoji, kuria galima sėti ir žolių mišinius, ir stambiagrūdes kultūras.
Bendrovės „DOJUS Agro" vadybininkas Mantvydas Bauras ragino atkreipti dėmesį į minimalaus žemės dirbimo „Köckerling" mašinas ir į „Kuhn" žemės dirbimo, sėjos ir trąšų paskleidimo technologijas. Pristatydamas prikabinamą 8 korpusų Kuhn plūgą jis pabrėžė, kad didžiausias šio padargo išskirtinumas - taikant Triplex technologiją pagamintos trisluoksnės verstuvės, kurios atsparios dilimui ir dinaminėms apkrovoms, todėl yra net 40 proc. ilgaamžiškesnės. Netikėtų kliuvinių dirvoje padeda išvengti integruota hidraulinė korpusų apsauga (korpusas į viršų gali pakilti 60 cm ir pasisukti į šoną 20 cm). Gamintojas gali pasiūlyti nuo 2 iki 12 korpusų pakabinamus ir prikabinamus plūgus.
Vadybininkas Paulius Orintas pristatė plačią John Deere traktorių gamą
Unikalia technologija išsiskiria juostinis kultivatorius Kuhn Striger, kuriuo iki 35 cm gylio įdirbama tik sėjos eilutė. „Pavasarį įdirbant žemę juostiniu kultivatoriumi žemė sušildoma net 6 laipsniais, o tai reiškia, kad ir sėją galima pradėti daug anksčiau. Be to, ši technologija leidžia pasiekti 24 proc. didesnį derlių ir sutaupyti iki 50 proc. degalų, nes įdirbama tik 20 proc. žemės", - privalumus vardijo M. Bauras, pabrėždamas, kad tai patvirtino ir atlikti bandymai.
Anot jo, mašina galima laukus įdirbti ir rudenį, ir pavasarį, ypač ši technologija pasiteisina taikant ją neįdirbtuose plotuose (ražienose, nupjautų kukurūzų ar rapsų laukuose). Renkantis šią žemės dirbimo technologiją kultūras sėti reikėtų su tiksliosios sėjos mašinomis.
Pasak vadybininko Mantvydo Bauro, dirbant žemę Kuhn Striger juostiniu kultivatoriumi, ne tik taupomi degalai, bet ir užtikrinamas gerokai didesnis derlius
Šia mašina itin susidomėję ūkininkai pasiūlė ant juostinio kultivatoriaus pabandyti sumontuoti ir sėjamąją, kad nereikėtų du kartus per tą patį lauką važiuoti, tačiau Kuhn technikos specialistas iškart tokią galimybę atmetė. Jo teigimu, tai jau bandyta daryti, tačiau nepasiteisino, nes labai skiriasi žemės dirbimo ir sėjos laikas, todėl ir rezultatai gauti geresni dirbant abiem mašinoms atskirai.
Su minimalaus žemės dirbimo sistema komplektuojamai 6 m darbinio pločio sėjamajai Kuhn Espro 6000 R traukti reikia nuo 200 AG traktoriaus
Tiksliajai žemdirbystei aktualiomis technologijomis aprūpintas Kuhn AXIS 40.2 H-EMC-W trąšų barstytuvas. Čia sumontuotos svarstyklės, hidraulinės pavaros. Standartiškai barstytuvas yra 1 200 l talpos, bet galimi paaukštinimai padeda ją padidinti iki 2 200 l. Priklausomai nuo trąšų kokybės, jos gali būti skleidžiamos nuo 12 iki 50 m. „Kiekvienas diskas dozuoja trąšas atskirai, juose sumontuoti hidrauliniai jutikliai, kurie koreguoja sklendės uždarymą ir atidarymą atsižvelgiant į trąšų normą. Tai gana greitai atsiperkanti augalininkystė ūkio investicija, nes barstytuve sumontuotos technologijos padeda taupyti trąšas ir, žinoma, pinigus", - neabejojo „DOJUS Agro" vadybininkas.
Molėtų r. 200 ha augalininkystės ūkio savininkas Laurynas Sabalinka įsitikinęs, kad domėtis naujausiomis technologijomis ir žemės ūkio mašinų galimybėmis privalu kiekvienam ūkininkui. Jo svajonė - naujas John Deere javų kombainas, tačiau dėl lėšų stygiaus artimiausiu metu planuoja įsigyti naudotą šios firmos derliaus dorojimo mašiną
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Metų traktorius 2025“: nuo galingiausio masinės gamybos traktoriaus iki elektrinio
2024-11-11 -
Sodybose traktorius vis dažniau keičia keturračiai
2024-10-29 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)