Kaunas. Darbai nuo lietaus permirkusiuose laukuose išvargino ne tik žemdirbius, „pavargo“ ir technika. Žemės ūkio technikos priežiūros paslaugas teikiančių įmonių vadovai teigia, kad traktoriai ir kombainai patyrė specifinių gedimų. Nerimą kelia tai, kad ūkininkai neskuba ruošti technikos naujam sezonui.
Bendrovės „Konekesko Lietuva“ serviso vadovas Kęstutis Andrulionis sako, kad nepalankios orų sąlygos turėjo didelės įtakos traktorių ir kombainų gedimų pobūdžiui.
„Remontuojant techniką aiškiai matosi, kad ji dirbo sunkiomis sąlygomis. Dažniau gedo traktorių tiltai, pavarų dėžės. Kombainai patyrė žalos dėl drėgnų javų, dėl didelio svorio lūžo, gedo kūlimo mechanizmai. Kai grūdai sausi, tokių gedimų būna mažiau", - teigė K. Andrulionis.
Pasiūlė nemokamą patikrą
K. Andrulionis iš dalies sutiko su ūkininkų išsakomais priekaištas, kad sezono metu remontas brangiai kainuoja. „Taip, tai tikrai nėra pigu. Bet dalis gedimų įvyko dėl to, kad ūkininkai prieš sezoną nepatikrino technikos ir neparuošė jos darbui.
Atsižvelgdami į šią patirtį, nutarėme visai mūsų įmonės aptarnaujamai technikai pasiūlyti nemokamą posezoninę patikrą. Iš anksto įvertinus techniką, atlikus reikalingą remontą, paskui, darbų sezono metu, bus galima išvengti brangaus remonto ir prastovų", - teigė K. Andrulionis.
Anot jo, kai sezono metu pasipila gedimų, serviso darbas irgi pasidaro sudėtingas, be to, skubiai atvežti atsargines dalis irgi kainuoja.
„Kur kas patogiau ir pigiau techniką patikrinti prieš sezoną, išleisti kelis šimtus eurų smulkiajam remontui, nei derliaus nuėmimo metu techniką skubiai remontuoti brangiau. Dažnai atsitinka, kad ūkininkai prieš sezoną nepatikrina technikos, o paskui trūkinėja diržai, byra guoliai", - sakė K. Andrulionis.
Neįprasti gedimai
AB „Lytagra" žemės ūkio technikos serviso direktorius Donatas Žiedelis taip pat pastebėjo, kad gedimų pobūdis rodo buvus itin sunkų sezoną technikai.
„Gedimai labai specifiniai. Pavyzdžiui, remontuojame traktorius, kurie buvo aplaužyti, kai jais buvo tempiami drėgnoje žemėje įklimpę kombainai. Apie sunkų darbą liudija ir sugedusios sankabos. Ūkininkai šiemet turėjo priimti sunkius sprendimus. Pavyzdžiui, važiuoti ar nevažiuoti kombainui į permirkusį lauką, kai tai galbūt paskutinė viltis nuimti derlių", - sakė D. Žiedelis.
Jo pastebėjimu, dalies gedimų buvo galima išvengti, jei mechanizatoriai turėtų daugiau žinių apie techniką, tačiau tai nebuvo lemiamas veiksnys, dėl kurio dažniausiai gedo traktoriai ar kombainai.
D. Žiedelis su nerimu laukia pavasario. „Šiemet darbai baigėsi, jų metu sunkiai dirbusiai technikai reikia remonto. Mūsų servisas turėtų būti užgultas, bet nieko panašaus nėra. Ūkininkai kol kas neskuba remontuoti ar atlikti technikos patikros. Dabar, kol dar nėra šalta, labai patogus metas neskubant susiremontuoti techniką. Kai orai atšals, viskas taps sudėtingiau. Be to, dabar ir atsargines detales galima įsigyti pigiau.
Rudenį dalis darbų nepadaryta, pavasarį sunkiai dirbę traktoriai važiuos į laukus, lauks daug sėjos darbų, o jei tuo metu nesutvarkyta technika pradės lūžti ir gesti, ūkininkai pateks į sudėtingą situaciją. Sėdime ant tiksinčios bombos", - nerimavo D. Žiedelis.
Ūkininkas gedimus aplenkia
Raseinių rajono ūkininkas Alfredas Bardauskas sako, kad nors sąlygos buvo nepalankios, nepatyrė jokių problemų dėl netikėtų technikos gedimų.
Ūkininkas Alfredas Bardauskas sako, kad rūpestingai elgiantis galima išvengti technikos gedimų ir esant nepalankioms oro sąlygoms
„Juk viskas paprasta: jei negali važiuoti į laukus - tai ir nevažiuoji, tad ir technikos nelaužai. Turime du kombainus, kultivatorius, sėjamąsias - nieko nesulaužėme. Žinoma, sezonas pareikalavo daugiau išlaidų, tačiau tik dėl kur kas didesnių kuro sąnaudų. Būdavo, kad įvažiuoji į laukus, o po kelių valandų vėl turi grįžti atgal", - teigė ūkininkas.
A. Bardauskas aiškino, kad po sezono iš karto ėmėsi tvarkyti techniką. „Mūsų kombainai jau suremontuoti ir parengti kitiems metams. Aš vertinu taip: jei kyla nors mažiausia abejonė, pavyzdžiu, dėl guolių - iš karto keičiame. Sakyčiau, kad elgiamės kaip su lėktuvais: dalis keičiame anksčiau nei jos susidėvi ir gali sukelti gedimą ar sulūžti. Jei taupai, laiku nepakeiti detalių, tada ir prasideda bėdos, o ūkininkai piktinasi, kad orai blogi, darbai sustoja, technika neatlaiko", - pažymi ūkininkas.
A. Bardauskas teigė, kad techniką remontuoti įgaliotiesiems atstovams veža tik garantijos laikotarpiu, o vėliau viską stengiasi remontuoti savarankiškai.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Metų traktorius 2025“: nuo galingiausio masinės gamybos traktoriaus iki elektrinio
2024-11-11 -
Sodybose traktorius vis dažniau keičia keturračiai
2024-10-29 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)