Pagėgių r. Dar studijuodamas magistrantūroje Paulius Dargelis, padedamas ūkininkaujančio senelio, įkūrė nuosavą ūkį, nors pamėgino dirbti ir valdišką darbą. Ekologinę kryptį nulėmė nederlingi dirvožemiai, tačiau jauno ūkininko galvoje jau sukasi mintys apie pokyčius.
Dabartinėje VDU Žemės ūkio akademijoje kaimo plėtros administravimo bakalauro ir viešojo administravimo ir verslo magistro studijas baigęs P. Dargelis bandė darbinės patirties semtis Nacionalinėje mokėjimo agentūroje.
„Pavažinėjau po Lietuvą, ūkininkų laukus, pamačiau, kaip gyvena ir dirba. Supratau, kad ir patys visko turime, reikia tik važiuoti į namus ir dirbti, o ne po kitų laukus vaikščioti“, – apie sprendimą ūkininkauti prisimena jaunas ūkininkas. Beje, pernai „Metų ūkio“ konkurse apdovanotas Paulius yra vieno iš pirmųjų Pagėgių savivaldybės ūkininkų Teofilio Dargelio vaikaitis.
Pasak Pauliaus, būtent senelis suteikė ūkininkauti reikalingų įrankių ne tik jam, bet ir kitiems Dargelių šeimos nariams. Tad šiuo metu be garbingo 85 metų amžiaus senelio, kuris tik prieš trejus metus atsisakė pieno ūkio, atskirus ūkius valdo dar šeši šeimos nariai: Paulius ir jo žmona, tėvas ir mama, brolis, teta. Visi ūkininkauja ekologiškai, o tokį pasirinkimą lėmė nederlingi dirvožemiai, žinoma, ir išmokos.
„Ekologiškai, be trąšų ir chemijos, ūkininkavome ir be paramos, nes nei tręšti, nei purkšti mūsų smėlių dirvožemiuose neverta“, – sako pašnekovas, iki 2015 m. 100 ha geresnės struktūros dirvožemyje bandęs ūkininkauti chemizuotai.
Techniką padėjo įsigyti parama
Ne tik ekologinės išmokos gelbsti ūkininkaujant nederlinguose dirvožemiuose. Visų Dargelių šeimos narių ūkiams itin reikšminga buvo modernizavimui skirta parama. Paulius geriausiai čia pritaikė universitete ir dirbdamas NMA įgytas žinias ir patirtį – nuo 2008 m. bendrai per šešis ūkius (parama nesinaudojo tik mama Danutė) jis parengė per 20 projektų, leidusių gerokai atnaujinti visų ūkių technikos parką.
ES paramos skyrimo reikalavimus, įsipareigojimų laikotarpiu draudžiančius su parama įsigyta technika dalytis ir dirbti kitų šeimos narių ūkiuose, Paulius vadina absurdiškais, trukdančiais šeimos ūkių kooperacijai ir augimui, kai kada ir kiršinančius šeimas.
„Jei riboja dalijimąsi, tokiu atveju iš viso turėtų neduoti paramos, matydami, kad projektus teikia vienos šeimos nariai“, – svarsto pašnekovas.
Nepriimtina jam ir tai, kad skiriant paramą ekologiniai ūkiai traktuojami kaip tradiciniai javų augintojai, kurių galimybės gauti ES paramą jau nuo 2011 m. stipriai ribojamos, o nuo 2018 m. – tapo neįmanoma misija.
„Kaip ir kiti augalininkystės ūkiai, negalime dalyvauti ūkių modernizavimo projektuose, nors ekologiniame ūkyje reikia dvigubai galingesnės ir našesnės technikos nei tokio pat dydžio chemizuotame, nes čia apkrovos gerokai didesnės, neužtenka vien žemės paviršių įdirbti“, – sako jaunas ūkininkas.
Savo ūkyje P. Dargelis taip pat įgyvendino kelis projektus: 2009 m. paramos lėšomis įsigijo 155 AG John Deere traktorių, plūgą, mulčiuotuvą, 2017 m. – 274 AG S serijos Valtra traktorių, lenkišką grūdų džiovyklą su ukrainietiška valomąja. Pauliaus žodžiais, šiemet per stebuklą gavo paramą purkštuvui, kurio reikia įvairiems mikrobiologiniams preparatams purkšti, tačiau, kad surinktų reikiamą balų skaičių, teko nemažai papildomų įsipareigojimų prisiimti, tarp kurių – dalyvavimas klimato kaitos programoje, saulės elektrinės džiovyklos reikmėms ir ventiliavimo sistemos įrengimas sandėlyje.
„Realiai iš skiriamų 60 tūkst. apie 20 tūkst. Eur reikės investuoti į tas papildomas priemones. Dar neaišku, koks bus pelnas, tačiau labai norėčiau šiemet purkštuvą įsigyti, kad šie įsipareigojimai baigtųsi vienu metu su ekologinio ūkininkavimo laikotarpiu“, – sako P. Dargelis atskleisdamas, kad nori trauktis iš ekologinės gamybos.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Metų traktorius 2025“: nuo galingiausio masinės gamybos traktoriaus iki elektrinio
2024-11-11 -
Sodybose traktorius vis dažniau keičia keturračiai
2024-10-29 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)