Lazdijai. Jau penkiolika metų Jūratės ir Renaldo Židžiūnų pieno ūkyje nenutrūkstamai vyksta statybos ir modernizacija, o investicijos į šiuolaikinę įrangą ir techniką veja viena kitą. Naujausias ūkio modernizavimo sprendimas – savaeigis pašarų smulkintuvas John Deere 8200i.
Teizų kaime, Lazdijų rajone, ūkininkaujantis R. Židžiūnas neslepia, kad nuosavas pašarų smulkintuvas – ne vienus metus puoselėta svajonė, kurios siekiant teko įgyvendinti nemažai kitų ūkio modernizavimo etapų, pradedant naujos fermos statybomis ir automatinių sistemų sumontavimu, baigiant dviejų didelių tranšėjų žolės ir kukurūzų silosui įrengimu.
„Siloso juk nemesi ant žemės, kad paskui iš purvyno trauktum. Taip nedaroma. Tad pirmiausia įsirengėme tranšėjas, o galvodami apie karvių šėrimo automatizavimą, investavome ir į pašarų smulkintuvą, be kurio automatinis šėrimas sunkiai įsivaizduojamas. Darome viską, kad reikėtų kuo mažiau žmonių ir rankų darbo“, – apie ūkio modernizavimo etapus pasakoja ūkininkas. Pirmenybę automatizavimui teikiančiame pieno ūkyje šiuo metu dirba trys darbuotojai.
Židžiūnų karvės laikomos prieš kelerius metus naujai pastatytame erdviame 240 vietų tvarte, kuriame įdiegtos automatizuotos melžimo ir mėšlo šalinimo sistemos, sumontuota tvarto ventiliacijos įranga, o pašarus gyvuliams pristumia robotas. Ūkyje – daugiau kaip 300 gyvulių, iš kurių šiuo metu melžiamos 175 karvės. Karvių melžimas patikėtas trims melžimo robotams. Pasak R. Židžiūno, ūkio siekis – kiekvieną dieną melžti po 190 karvių, tad pamažu einama šio tikslo link. Be melžiamų karvių, Židžiūnai augina ir penimus galvijus, kasmet ūkis parduoda maždaug po 30 jaučių.
Į ūkį įrieda naujausias pirkinys – savaeigis pašarų smulkintuvas John Deere 8200i, kuriuo jau šios savaitės pabaigoje R. Židžiūnas planuoja pradėti žolės siloso gamybą
Savaeigį smulkintuvą Teizų ūkininkai įsigijo su ES parama, antruoju projekto įgyvendinimo etapu jie planuoja įsirengti automatinio šėrimo sistemą. Pasak Renaldo, ši sistema ūkyje jau turėjo būti paleista, tačiau planus sujaukė nesusipratimai su statybos darbus atlikti turėjusia įmone, jos bankrotas ir prarasti pinigai.
„Šiemet automatinio šėrimo, ko gero, dar nepaleisime, nes labai daug namų darbų reikia padaryti. Liko nešildytos tos patalpos, kur bus įranga, stogas ir nebetonuotos grindys. Be to, reikia padidinti elektros galią, įrengti dvejus pakeliamus vartus prie šėrimo stalų“, – laukiančius darbus vardija ūkininkas. Židžiūnai neslepia, kad nuolatinės investicijos į ūkį vis atitolina šeimos norą turėti nuosavą namą (lig šiol gyvena sename tėvų name), tačiau neabejoja, kad artimiausiu metu pavyks ir šią svajonę įgyvendinti. „Dabar atėjo eilė ir namui“, – tikina Renaldas ir puse lūpų tarsteli, kad dar labai reikia modernaus tvarto veršiukams, kuriame būtų galima automatizuoti priežiūrą, sumažinant rankų darbą.
Naująjį smulkintuvą į ūkį atlydėjo ir „DOJUS agro“ atstovai su šventiniu tortu bei dovanomis. Iš kairės: vadybininkas Valdas Graževičius, Jūratė ir Renaldas Židžiūnai, Žemės ūkio technikos pardavimų padalinio vadovas Paulius Arūnas
Svarbu tinkami prioritetai
Modernaus pieno ūkio savininkas sako, kad kuriant pieno ūkį didelė paskata buvo ir ES parama, mat ūkis įgyvendino ne vieną projektą. „Ko gero, šis - jau devintas projektas. Džiugu, kad nė vienas nebuvo atmestas, tai leido mums judėti į priekį. Tačiau pirmiausia mes ne į techniką, o į infrastruktūrą, tokią kaip rezervuaras, karvidė, melžimo aikštelė, investavome. Tai buvo teisingi žingsniai. Jei nebūtų projektų arba būtume kitaip prioritetus dėlioję, kažin ar dabar norėtume dirbti ir išvis ar turėtume pieno ūkį, nors naujas namas greičiausiai stovėtų“, – prioritetų svarbą pabrėžia R. Židžiūnas. Ir priduria, kad kiekvieną investiciją reikia labai gerai apsvarstyti, kai kada ir šiek tiek palaukti, pakentėti. Nemažai ūkiui reikalingos technikos įsigyta ne tik paramos, bet ir nuosavomis lėšomis.
Jį stebina dabartiniai raginimai kurti gyvulininkystės ūkius ir statyti fermas, neskiriant finansavimo, pvz., mėšlidžių, statyboms. „Kas iš tų fermų, jei daugiau nieko nėra. Viskas juk ne taip paprasta. Vien pusės milijono eurų, kažin ar jų dar užteks, reikia tranšėjoms įsirengti, pašarų ruošimo mašinoms, dalytuvui įsigyti“, – sako ūkininkas. Renaldas ir Jūratė svarsto, kažin ar patys vėl rinktųsi tokį kelią.
„Dabar, kai ratas jau įsuktas, sustoti negali, be to, per daug esame įklimpę, o gal kartu ir šiek tiek išprotėję – net esant mažoms pieno kainoms, nepraradome vilties ir vis investavome į ūkį“, – juokiasi Jūratė. Ji atkreipia dėmesį į šiuo metu vėl vienu centu sumažėjusią pieno kainą – dabar už litrą bazinio pieno mokama po 25 euro centus. „Nors tai nedidelis kritimas, bet per visą priduodamą kiekį susidaro gana nemažai“, – pritaria ir Renaldas. Kas antrą dieną iš Židžiūnų ūkio bendrovė „Pieno upės“ išsiveža po 8 t pieno.
Vertina patikimumą ir serviso operatyvumą
Siekiant gerų primilžių, ypač svarbus vaidmuo tenka kokybiškiems pašarams, todėl, R. Židžiūno žodžiais, ir priimtas sprendimas įsigyti savaeigį pašarų smulkintuvą. „Iš šienainio ritinių gamybos jau išaugome. Be to, jau ir nepajėgūs esame tiek ritinių susukti, suvežti, dažnai ir pervynioti, nes paliktus lauke per naktį paukščiai sukapoja. Pinigai didžiuliai, o ir pašaras gaunamas netolygus. Kiekvienas ritinys būna skirtingas, o tai turi įtakos primilžiams“, – sako Lazdijų r. ūkininkas, pridurdamas, kad ne mažiau svarbus dalykas yra ir darbų našumas. Pašaro kokybei ir našumui užtikrinti smulkintuve papildomai įrengta 360 l konservantų talpykla ir konservantų įpurškimo sistema.
Įsirengus tranšėjas ir įsigijus pašarų smulkintuvą, Židžiūnai planuoja silosuoti ne tik kukurūzus, kuriems skiria apie 50 ha, bet ir visą žolę, kurią per sezoną pjauna tris kartus. Iš viso ūkininkai deklaruoja apie 230 ha žemės (100 ha nuosava), apie 60 ha augina javus, kuriuos sunaudoja pašarams.
Lig šiol kukurūzams smulkinti ūkininkai techniką nuomodavo arba pirkdavo paslaugą (beje, ji taip pat buvo teikiama John Deere mašina, įsigyta iš „DOJAUS agro“), pernai pirmą kartą silosavo ir žolę. „Paslauga įperkama, bet blogiausia, kad esi pririštas prie paslaugos tiekėjo, turi taikytis prie jų nurodyto laiko. Be to, problemų kyla ir dėl pašarų kokybės, nes jiems aktualiau kuo daugiau hektarų susmulkinti, o mums svarbiausia – kokybė“, – pasakoja ūkininkas.
Paklaustas, kodėl rinkosi John Deere mašiną, R. Židžiūnas prisipažįsta, kad kitokių variantų net nesvarstęs, nes labai myli žalią spalvą ir nemėgsta blaškytis, o su „DOJUS agro“ bendradarbiauja jau dešimtmetį. „Visa ūkio technika įsigyta iš „DOJAUS agro“, pradedant dviem traktoriais, baigiant John Deere ir Kuhn žemės dirbimo ir pašarų ruošimo technika. Ir dėl serviso, ir dėl atsarginių dalių daug patogiau dirbti su viena įmone, nes tas pats serviso inžinierius gali ir mažesnę, ir didesnę mašiną sutvarkyti, o svarbiausia, kad į gedimus reaguoja ypač operatyviai“, – tikina Renaldas ir atkreipia dėmesį į įmonės darbuotojų draugiškumą ir geranoriškumą. Pasak jo, konsultuodamiesi su įmonės specialistais nemažai problemų išsprendžia tiesiog telefonu, o ne vienas įmonės darbuotojas, tarp jų ir regiono vadybininkas konsultantas Valdas Graževičius, yra tapęs tarsi jų šeimos nariu.
Nuo operatoriaus klaidų saugo automatinės funkcijos
Vadybininko V. Graževičiaus skaičiavimu, savaeigis pašarų smulkintuvas – tai jau 18 iš „DOJAUS agro“ Židžiūnų įsigyta mašina. „Ūkyje dirba nuo mažiausios iki didžiausios mūsų įmonės siūlomų mašinų, pradedant nuo vejos pjovimo technikos iki šio našaus smulkintuvo“, – sako vadybininkas.
Pasak bendrovės žemės ūkio technikos pardavimų padalinio vadovo Pauliaus Arūno, gamintojas ir jo atstovas mūsų šalyje garantuoja, kad mašina dirbs našiai ir nesustos darbymečiu, be to, jai suteikiama trejų metų garantija. „Statistika rodo, kad pagal gedimų skaičių vienai mašinai John Deere smulkintuvai yra vienos iš patikimiausių mašinų. Greičiau jos „išeina iš mados“ nei techniškai susidėvi“, – mašinos patikimumą pabrėžia P. Arūnas.
Židžiūnų įsigytame pašarų smulkintuve, be konservantų įpurškimo įrangos, papildomai sumontuotas elektrinis kranas traiškytuvui iškelti, kad nereikėtų to daryti mechaniniu būdu, įdiegta automatinė peilių galandinimo įranga, tarpų reguliavimo sistema, taip pat peilių apsaugos sistema, leidžianti sutikus kliūtį jiems atsitraukti automatiškai. „Gamintojas siūlo nemažai automatinių funkcijų, leidžiančių sumažinti operatoriaus klaidas. Tarp tokių funkcijų paminėtas ir automatinis visų mazgų tepimas, gerokai palengvinantis darbą, nes mašinai nereikia kasdienės žmogaus priežiūros“, – smulkintuvą trumpai pristato V. Graževičius.
Jo pastebėjimu, R. Židžiūnas pageidavo mašiną sukomplektuoti su pačiais plačiausiais ratais, kad kalvotose ūkio laukuose būtų galima dirbti stabiliai, be to, kad drėgnesnėmis sąlygomis būtų išvengta užklimpimo ir dirvos mynimo. Dėmesys skirtas ir apšvietimui, kad, esant poreikiui, patogiai būtų galima dirbti tamsiuoju paros metu.
Iš viso mūsų šalyje dirba jau daugiau kaip 50 savaeigių John Deere smulkintuvų. Kasmet bendrovė „DOJUS agro“ jų parduoda po 1–2. Mašina paklausi ne tik tarp didesnių gyvulininkystės ūkių, bet ir tarp žemės ūkio paslaugas teikiančių įmonių.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Metų traktorius 2025“: nuo galingiausio masinės gamybos traktoriaus iki elektrinio
2024-11-11 -
Sodybose traktorius vis dažniau keičia keturračiai
2024-10-29 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)