Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Technika
Pieno ūkiams pristatytos naujausios technologijos

Nyderlandai. Kai savo akimis įsitikini, kokią naudą pieno ūkyje duoda technologijos, mąstysena dėl investicijų pasikeičia, sako keli jauni Nyderlandų ūkininkai.

Vilemas van de Tvilis (Willem van de Tweel) ūkininkauja kartu su tėvu Johanu. Tai – pažangūs ūkininkai. Karves melžti automatizuotose DeLaval sistemose jie pradėjo dar 1999 m., 2015 m. įdiegė tris naujus robotus, o šiemet vieną jų pakeitė atnaujinta „DeLaval VMS™“ melžimo sistema V300. Tai – naujos kartos robotas.

Bioversija 23 04 27

Van de Tvilių ūkyje įrengta moderni karvidė, kurioje dar numatyta vietos didelei plėtrai

Į rinką DeLaval paleido ir dar vieną naują automatizuotą technologiją – pašarų pristūmimo ir permaišymo robotą „OptiDuo™“ (nuotr. viršuje). „Ši technologija suteikia mums ramybę. Jeigu mūsų net nėra ūkyje, žinau, kad pagal hierarchiją net ir žemesnio rango karvės visada turės šviežio pašaro“, – džiaugiasi jaunas ūkininkas Tomas ten Keitas (Tom ten Kate).  

Tomas ten Keitas pasakojo apie pašarų pristūmimo ir permaišymo roboto privalumus

Šias dvi technologines pieno ūkių naujienas „DeLaval“ kompanija Europos žiniasklaidai ir pristatė Van de Tvilių ūkyje Batengoje (Nyderlandai), pienininkyste garsėjančiame Fryzijos regione. Į susitikimą atvyko ir Beniliukso bei Užsachario Afrikos šalių prekybos zonos viceprezidentas Gertas-Džeikobas van Deikas (Geert-Jacob van Dijk, Nyderlandai) bei už melžimų sistemas atsakingas „DeLaval“ vykdomasis viceprezidentas Jonas Halmanas (Jonas Hällman, Švedija).

Atnaujinta sistema išnaudoja kiekvienos karvės potencialą

„Melžimo robotai mums tinka, nes darbo ritmui suteikia lankstumo. Vis dėlto manau, kad permainos daugiausia įtakos padarė pačioms karvėms – nuo tada, kai jas pradėjo melžti robotai, pieno kiekis beveik vien tik didėjo“, – sako V. van de Tvilis. 156 melžiamos karvės duoda apie 2 300 kg pieno per parą, 1,75 mln. litrų per metus. Per parą jos vidutiniškai melžiasi 2,7 karto, iš vienos karvės vidutiniškai primelžiama po 33 l pieno. Ūkininkas skaičiuoja, kad nuo melžimo jis sutaupo 4 val. darbo, kurias gali skirti kitiems darbams ar tiesiog sau. O investicijos atsiperka dėl sumažėjusių darbo sąnaudų ir didesnio primilžio. Erdvioje, šviesioje karvidėje dar daug laisvų vietų, kurias ateityje ūkininkas norėtų užpildyti. Ir tuo pačiu dar labiau optimizuoti fermos darbą. „Tada per metus galėtume primelžti 3 mln. l pieno“, – pieno gamybą Vilemas ketina padidinti kone dvigubai.

Vilemas van de Tvilis karves robotais melžia beveik 10 metų

Naujausios technologijos, neabejoja Nyderlandų ūkininkas, šį tikslą padės įgyvendinti, nes V300 esmė – šiek tiek labiau suasmeninti ūkininkavimą, padaryti jį dar tikslesnį, o tai reikštų ir didesnį pelningumą. „Tai sisteminis požiūris, – sako Andrė de Leuvas (Andre de Leeuw), DeLaval automatinių melžimo sistemų rinkos sprendimų vadovas. - Naujoji melžimo sistema V300 sudaro sąlygas kiekvieną karvę pamelžti pagal jos individualius poreikius ir pajėgumus. Taigi, visiškai realizuojamas kiekvienos karvės potencialas.“ Šioje melžimo sistemoje speniai apipurškiami 99 proc. tikslumu, melžimas atliekamas iš tikrųjų pagal tešmens ketvirčius, melžiama 10 proc. našiau, melžikliai uždedami 99,8 proc. tikslumu, eksploatacinės išlaidos mažesnės, per parą ji pajėgia primelžti daugiau nei 3 500 kg pieno.

Andrė de Leuvas akcentuoja, kad su V300 melžimo sistema visiškai realizuojamas kiekvienos karvės potencialas

Sistemoje V300 įrengus kiekvienam speniui atskirai skirtą ICAR patvirtintą pieno matuoklį, ši sistema, pasak DeLaval atstovų, pakylėjo melžimą į visiškai naują lygmenį – automatiškai pakoreguoja pulsavimo nustatymus taip, kad būtų pasiektas kuo geresnis rezultatas, ir būtų kuo mažiau diskomforto kiekvienai karvei.

Melžimo sistema V300 turi naująją DeLaval naudotojo sąsają „InControl™“, kuri suteikia prieigą prie informacijos ir galimybę valdyti sistemą nuotoliniu būdu. Dar viena išskirtinė naujosios sistemos  ypatybė – naujas skaidrus spenių paruošimo kaušelis „PureFlow™“. Galiausiai dar yra „InSight™“ – naujausia vizualinio stebėjimo technologija, skirta užtikrinti, kad melžikliai būtų uždėti greitai ir tiksliai.

Melžimo sistema V300 turi „InSight“ – naujausią vizualinio stebėjimo technologiją, kuri užtikrina, kad melžtuvai būtų uždėti greitai ir tiksliai

Roboto išskirtinumas – dvigubos spiralės pavidalo sraigtas

Drentės regione ūkininkaujanti Ten Keitų šeima įdiegė pačią naujausią DeLaval technologiją – pašarų pristūmimo ir permaišymo robotą „OptiDuo“, kuris specialiu sraigtu pirmiausia permaišo pašarus, o po to pristumia arčiau karvių.

„OptiDuo“ robotas specialiu sraigtu pirmiausia permaišo pašarus, o po to pristumia arčiau karvių

Ten Keitai laiko 150 melžiamų karvių, per metus primelžia 1,5 mln. l pieno. Jaunasis šeimos ūkio atstovas Tomas ten Keitas teigia iškart pastebėjęs, kad pradėjus fermoje naudoti naująjį „OptiDuo“, pašarų suvartojimas padidėjo 5-10 proc., karvės jų neišrankioja. „Tai reiškia, kad kiekviena karvė suvartoja maždaug 1 kg daugiau sausųjų medžiagų, per dieną duoda 1 l daugiau pieno, o dabartinėmis pieno kainomis 100 karvių bandai tai reiškia 7,3 tūkst. Eur didesnes pajamas“, – skaičiavo Tomas. Beje, vidutinę pieno supirkimo kainą Nyderlanduose šiuo metu jis nurodė 0,35 Eur ct/l. Be to, pašarus pristumiant robotui, per metus sutaupoma 215 val. darbo, kurios pinigine išraiška sudaro 3,2 tūkst. Eur (skaičiuojant darbo užmokestį 15 eur/val.).

Šio roboto išskirtinumas, kaip teigė dalies Europos ir Beniliukso šalių klasterio, atsakingo už šėrimo sistemas, vadovas Liudo Bolzas (Ludo Bols), dvigubos spiralės pavidalo sraigtas, kuris besisukdamas pristumia pašarą atgal ant šėrimo stalo, užpildydamas visus ant jo atsiradusius tarpus, nepažeisdamas stambiųjų pašarų skaidulų. Tai reiškia, kad žemesnio rango karvės nenustumiamos į tuščias vietas, bandoje lieka mažiau konkurencijos ir mažiau įtampos prie šėrimo stalo.

Liudo Bolzas (dešinėje) pasakojo apie pašarų pristūmimo ir permaišymo roboto teikiamas galimybes

„Ši technologija užtikrina, kad melžiamos karvės visada turėtų joms patiekto gerai sumaišyto pašaro. Tuomet jos suės maksimaliai daug sausųjų medžiagų, iki minimumo sumažins pašarų išrankiojimą, be to, ir savo laiką panaudos efektyviau, nes daugiau gulės ir atrajos“, – teigia Guelfo universiteto (Kanada) profesorius, Kanados melžiamų galvijų elgsenos ir gerovės tyrimų vadovas dr. Trevoras DeVries.

„DeLaval“ yra numačiusi galimybę prie „OptiDuo“ papildomai prijungti koncentratų dozatorių. Be to, jis gali automatiškai tvarkyti įvairius pašarų kiekius ir kelių skirtingų rūšių pašarus, įskaitant ir bet kokios rūšies visų raciono pašarų mišinius, šiaudus, šieną ar ką tik nupjautą šviežią žolę.

Šį robotą galima naudoti įvairiose fermose: net ir karvidėse su 5 proc. nuolydžiu ar kuriose vaikščiojimo takai nevienodo pločio, taip pat ūkiuose, turinčiuose kelias karvides.

MŪ inf.

  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos