Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Technika
Nuo azoto iš oro fabriko iki mobilios chemijos maišymo stoties „Ką pasėsi... 2023“

Akademija (Kauno r.). Siekiant taupyti laiką, lėšas ir tausoti gamtą, žemės ūkio technikos ir technologijų, augalų apsaugos produktų gamintojai daug investuoja į naujų mašinų ir produktų kūrimą.

Įmonė „Corteva Agrisciense“ dar pernai pristatė didelę naujieną visam žemės ūkiui – biostimuliatorių BlueN, kuris padeda augalams per lapus pasisavinti ore esantį azotą. 

Šis produktas, kurį Lietuvoje platins UAB „Agrokoncernas“, pelnė parodos „Ką pasėsi... 2023“ medalį ir tarp 9 žemės ūkio technikos atstovų-medalininkų buvo vienintelis tiesiogiai susijęs su augalininkyste. 

Bioversija m7 2024 03 29

Kaip žinome, paprastai azotas augalus pasiekia beriant trąšas ant dirvos, BlueN padeda augalams šį svarbų elementą paimti iš oro ir panaudoti jį savo augimui. 

„Šis naujas produktas gali padėti ūkininkams prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkos sąlygų ir išlaikyti pasėlius derlingus bei sveikus“, – per parodą vykusį pristatymą sakė Arūnas Sapitavičius, UAB „Agrokoncernas“ Trąšų grupės vadovas. 

Apie BlueN galimybes, naudą pasėliams, o kartu – ir ūkininkams taip pat kalbėjo „Corteva Agriscience“ Lietuvos regiono pardavimų atstovas Rytis Kuprys ir „Agro ITC“ agronomas, nepriklausomas konsultantas Šarūnas Sadauskas.

„Tai – mikrobiologinis produktas, kurio sudėtyje yra augaluose gyvenančių bakterijų. Nupurškus juo augalus, bakterijos išplinta visuose audiniuose ir augalų viduje kuria fermentus, reikalingus nitrogenezės procesui“, – veikimo principą paaiškino R. Kuprys, patikindamas, kad bandymai su BlueN rodo gerus rezultatus.

Pratęsdamas temą Š. Sadauskas sakė, kad agronomams, ūkininkams tai naujas dalykas, o gamtoje visa tai veikia milijonus metų. „Galimybė naudoti produktą, kuris padeda augalams pasisavinti papildomą azotą iš oro, padės tradiciniams augalininkystės ūkiams palaikyti azoto balansą“, – sakė Š. Sadauskas. 

„Mūsų tikslas, kad kuo daugiau ūkininkų šį sezoną nedideliuose plotuose panaudotų šį naują produktą ir pamatytų rezultatus savo akimis, kaip tai veikia skirtinguose laukuose, skirtingose kultūrose“, – A. Sapitavičius kvietė žemdirbius išbandyti šią naujovę.

Per parodą biostimuliatorių BlueN pristatė (iš kairės) UAB „Agrokoncernas“ Trąšų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius, „Corteva Agriscience“ Lietuvos regiono pardavimų atstovas Rytis Kuprys ir „Agro ITC“ agronomas, nepriklausomas konsultantas Šarūnas Sadauskas

Naujos techninės bazės purkštuvas 

Vienas iš parodos „Ką pasėsi...2023“ medaliu įvertintų eksponatų – naujos techninės bazės savaeigis purkštuvas Agrifac Condor Vanguard, kurį pristatė bendrovė „Dotnuva Baltic“. 

Pasak įmonės pasėlių priežiūros mašinų specialisto Algimanto Gyvio, naujasis modelis užima tarpinę poziciją tarp mažiausių Agrifac Condor ir didžiausių Agrifac Endurance savaeigių purkštuvų. Naujasis purkštuvas pristatytas pernai SIMA parodoje Paryžiuje. 

„Ši mašina su 6 t rezervuaru užpildo spragą tarp 5 ir 8 t talpos savaeigių purkštuvų, išplėsdama mūsų klientų pasirinkimo galimybes. Tai siauresnės bazės, bet sustiprintos pakabos ir važiuoklės mašina, kurioje patogioje vietoje – purkštuvo gale – sumontuota naujos kartos vandens pritraukimo įranga“, – keletą techninių naujovių vardijo specialistas.

Bendrovės „Dotnuva Baltic“ vadybininko Algimanto Gyvio teigimu, naujos techninės bazės savaeigis purkštuvas Agrifac Condor Vanguard su 6 t rezervuaru užpildo lig šiol buvusią pasiūlos spragą 

Naujasis purkštuvas aprūpintas ir visomis naujausiomis, taip pat „Agrifac“ purškimo mašinose pasiteisinusiomis technologijomis, tokiomis kaip kamerų sistemos, nedylantys oriniai purkštukai, kurių nereikia keisti, su analogų neturinčia HTA purškimo sistema, leidžiančia mažinti purškiamo vandens kiekį ir išlaikyti nustatyto dydžio lašelius kintant oro sąlygoms ar vėjo greičiui.

„Ūkiai nori darbus atlikti greitai, tiksliai ir efektyviai, tad neabejoju, kad naujasis purkštuvas sulauks ūkininkų dėmesio. Pastarųjų metų tendencijos rodo, kad savaeigių purkštuvų, tiek naujų, tiek naudotų, nuperkama vis daugiau, juolab kad tai nepakeičiamos mašinos rapsams ar kitiems aukštaūgiams augalams purkšti, nepridarančios papildomų vėžių, tausojančios dirvą ir pasėlius. Savaeigių purkštuvų rinkos augimui įtakos gali turėti ir beveik dvigubai padidėjusios prikabinamų purkštuvų kainos“, – prognozėmis dalijosi A. Gyvis.

Lietuvių sukurta chemijos maišymo stotis

Sprendimą, kaip apsaugoti vandens telkinius nuo žemės darbuose naudojamų cheminių medžiagų poveikio ir sumažinti laiko sąnaudas, sugalvojo ir pasiūlė lietuvių įmonė „Laumetris“. Jų naujovė – vandenvežė su chemijos tirpalų paruošimo įranga PTL-16V – taip pat pelnė parodos medalį.

Pasak įmonės vadybininko-konsultanto Aisčio Miknevičiaus, sukurti tokią chemijos paruošimo stotį paskatino patys žemdirbiai, kuriems svarbu dirbti našiai, efektyviai išnaudoti purkštuvus, taupyti laiką ir tausoti gamtą. Įranga skirta didesniems ūkiams, vienu metu savo veikloje naudojantiems du, tris ar dar daugiau purkštuvų.

Medalį pelniusi 16 m3 talpos vandenvežė su chemijos tirpalo paruošimo įranga – tai Lukšių žemės ūkio bendrovės užsakymu pagal jos poreikius pagaminta mašina su atskira važiuokle. Gali būti toks vandens cisternos ir chemijos maišymo įrangos komplektas dedamas ir ant platformos.

A. Miknevičiaus pastebėjimu, pagal specialius ūkininkų užsakymus tokios pat paskirties, tačiau kiek kitokios komplektacijos chemikalų ruošimo ir maišymo stočių įmonė jau yra pagaminusi arti dešimties.

Pasak įmonės „Laumetris“ vadybininko-konsultanto Aisčio Miknevičiaus, chemikalų maišymo stotis padeda išvengti purkštuvų prastovų, taupo laiką, o svarbiausia, kad siurblys, kuris dirba su chemija, neturi kontakto su švaraus vandens telkiniu

Vadinamąją chemikalų ruošimo ir maišymo stotį sudaro vandens cisterna (vandenvežė), 1 m3 talpos švaraus vandens bakas, aikštelės šonuose papildomiems chemikalų bakeliams susidėti ir galingas chemijos maišytuvas, kuris našiai ir efektyviai išmaišo visus preparatus ir paduoda juos į cisterną. Tirpalo cirkuliaciją ir maišymą cisternoje užtikrina vakuuminis siurblys. 

Visiems purkštuvams tirpalą ruošia vienas žmogus, tad užtikrinamas jo tolygumas, nereikia gaišti laiko chemijos tirpalui atskirai ruošti kiekvienam purkštuvui. Įmontuotu galingu 1,2 m3 siurbliu 5–6 m3 purkštuvas užpildomas per 5–6 minutes.

„Tokia chemikalų maišymo stotis padeda išvengti purkštuvų prastovų, taupo laiką, tad akivaizdi ekonominė nauda, o svarbiausia, kad siurblys, kuris dirba su chemija, neturi kontakto su švaraus vandens telkiniu, todėl saugoma ir gamta“, – naudas vardijo specialistas. 
Jo nuomone, tokios stoties privalumus, tarp kurių ir gerokai padidėjęs našumas, galėtų išnaudoti ne tik stambūs ūkiai, kuriuose dirba keli purkštuvai vienu metu, bet ir mažesni, jei būtų nuspręsta kooperuotis. 

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos