Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Technika
„Nesu pardavėjams naudingas, nes techniką pats remontuoju“

Joniškio r. Baigęs žemės ūkio mechanikos inžinerijos bakalauro ir magistro studijas Kaune, Gediminas Žebrauskas grįžo ūkininkauti į gimtąjį Joniškio rajoną, nors viliojo ir mokslininko kelias.

Ūkį įkūrė Gedimino tėvas Juozas Žebrauskas – vienas pirmųjų rajono ūkininkų. Pradėjo nuo 22 ha senelio žemės ir 8 karvių. Gediminas tėvo ūkį (250 ha) perėmė dar studijuodamas Žemės ūkio universitete 2005 metais. Dabar dirba per 600 ha, apie 450 ha sudaro nuosava žemė. 

Augina žieminius kviečius ir rapsus, salyklinius miežius, apie 20 proc. visų naudmenų skiria pupoms. Nors dar nebuvo reikalaujama, jau sėjo tarpinius pasėlius, tiesa, iš pradžių tik garstyčias. 

Bioversija m7 2024 11 19

Dabar Gedimino laukuose tarpsta 8 kultūrų mišiniai, kuriuos stengiasi pasėti iki žieminių rapsų sėjos (nuo rugpjūčio 5 iki 10 dienos), kad spėtų užauginti kuo didesnę masę. Pasak jo, ūkio strategija – jokio atsėliavimo nė viename lauke, dėmesys sėjomainai ir dirvožemio našumui, taikant tausojamąsias žemės dirbimo technologijas, naudojant biologinius preparatus, tręšiant kintama norma. 

Nuo vaikystės stebėjęs kolūkio laukuose dūzgiančias nivas ir donus, savo pažintį su kombainais pradėjo nuo tėvo ūkyje dirbusio Jenisej 1200, su kuriuo nupjovė pirmą pradalgę, jį pirmą ir remontuoti pabandė. Kulti javus tėvo ūkyje pradėjo 2000 m. Danijoje įsigytu 1976 m. gamybos Claas Mercator 75, nors kombainininko pažymėjimo dar neturėjo. 

Pradėjęs savarankiškai ūkininkauti, Gediminas pasinaudojo jaunojo ūkininko įsikūrimo, paskui ir modernizavimo parama, įsigijo nemažai vakarietiškos technikos, įskaitant ir pirmą naują Claas Lexion 540 C javų kombainą. 

Žemę dirba minimaliai

Be Claas kombainų, ūkyje darbuojasi keturi John Deere traktoriai, pirmasis jų taip pat įsigytas pasinaudojant parama. „Pradėjau nuo šių gamintojų technikos ir nesimėtau“, – sako ūkininkas, pridurdamas, kad technikos ir ja prekiaujančių įmonių patikimumas buvo svarbiausias pasirinkimo kriterijus. 

Šiuo metu ūkyje dirba du 6 serijos, po vieną 7 ir 8 serijos John Deere traktoriai, seniausias iš jų – 2005 m. įsigytas John Deere 6920

Mažesnio galingumo traktoriai naudojami transporto darbams ir pasėliams prižiūrėti, 7 serijos sukomplektuotas su 6 m darbinio pločio Väderstad Spirit sėjamąja, 8 serijos naudotas, įsigytas Švedijoje – su kombinuotu 4 m Väderstad TopDown skutikliu. Taip pat ūkyje naudojamas diskinis Väderstad Carrier XL skutiklis.

Ūkyje G. Žebrauskas bando naujausias juostinės ir tiesioginės sėjos technologijas, lygina kelių mašinų darbą, analizuoja privalumus ir trūkumus. Pavyzdžiui, pabandė sėti Sumo ir Horsch Focus sėjamosiomis.

„Mūsų granuliometrinės sudėties dirvoms (turime ir molio, ir lengvesnės žemės) vien tiesioginės sėjos (no-till) sistema netinka. Ypač rapsams būtina gerai išpurenti žemę, tad jiems tinkamesnė juostinė technologija, kuri geriau išsaugo drėgmę, palyginti su giluminiu skutimu, tačiau iššūkių kyla dėl pasėlių vystymosi, šliužų ir graužikų“, – pastebi Joniškio r. ūkininkas.

Sėjamoji, diskinis skutiklis ir savaeigis Amazone Pantera purkštuvas – paskutiniai ūkio pirkiniai, įsigyti netikėtai gavus ES paramą, kai 2016 m. pateikta ir kelis kartus atmesta paraiška, kurios Gediminas neišregistravo, galiausiai buvo patvirtinta 2018 m., perskirsčius lėšas.

Techniką remontuoja savarankiškai 

Amazone Pantera purkštuvas – penktoji ūkio purškimo mašina ir jau antroji savaeigė. Pasak Gedimino, savaeigės purškimo mašinos poreikis atsirado padidėjus rapsų plotams. Tad pirmiausia nusipirko Čekijoje dirbusį savaeigį Hardi purkštuvą, kurį, atsiradus galimybių, pakeitė nauja 30 m darbinio pločio Amazone mašina, turinčia automatinio vairavimo, sekcijų kontrolės, automatiškai keičiamo tarpuvėžio pločio sistemas, kiekvieno elektrinio purkštuko valdymą, galimybę purkšti kintamomis normomis ir kitas išmaniąsias funkcijas.

„Nėra ką lyginti su anksčiau turėtais purkštuvais. Su šia mašina jau nupurškėme 25 tūkst. ha ir jokių didelių problemų dar neturėjome, net ir su elektra valdomais purkštukais Ama select. Vienintelė silpnesnė vieta – pagrindinio purškimo siurblio membranos ir vožtuvai, juos reikia keisti gana dažnai, tai atliekame kasmet prieš darbų sezoną“, – pastebi ūkininkas.

Iš anksto ūkyje pasirūpinama visa technika, kuriai dar rudenį atliekama būtinoji techninė priežiūra ir diagnostika, iš anksto užsakomos atsarginės dalys, siekdamas neišlaidauti, brangesnes dalis parsisiunčia iš užsienio.

Visa technika, įskaitant priekabas, laikoma angaruose – nė viena mašina per žiemą nelieka lauke. Laisvesnį laiką Gediminas su trimis ūkyje dirbančiais vyrais skiria technikai prižiūrėti ir remontuoti, tam turi atskiras dirbtuves Linkaičiuose.

„Nesu pardavėjams labai naudingas, nes techniką pats su darbuotojais prižiūriu, remontuoju. Dėl aukštų kainų serviso paslaugomis nesinaudoju, išskyrus technikos garantinį laikotarpį. Vėliau visus gedimus stengiuosi pats sutvarkyti. Jei reikia, su serviso darbuotojais pasikonsultuoju“, – tikina Gediminas.

Autorius: Gitana Kemežienė
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos