Kėdainiai. Kanapių auginimu susidomi vis daugiau šalies ūkininkų, todėl auga ir šiems žemės ūkio augalams doroti tinkamos technikos poreikis. Beveik tris dešimtmečius gyvuojanti bendrovė „Laumetris“ gaminamos technikos pasiūlą išplėtė kanapėms doroti skirtomis mašinomis. Įmonė gamina dviejų tipų mašinas kanapėms pjauti, specialias traktorines puspriekabes su dvigubu dugnu kanapių biomasei iki džiovinimo vietos vežti.
Prie kanapų technikos gamintoja priskiria ir volus kanapių stiebams, taip pat ir kitiems žaliajai masei auginamiems augalams paguldyti ant žemės, kad greičiau prasidėtų jų mineralizacija. Volai gali būti kabinami tiek ant priekinės, tiek ant galinės traktoriaus pakabos.
Naujasis projektas, prie kurio šiuo metu pluša trys įmonės konstruktoriai, dvigubos paskirties pluoštinių kanapių nuėmimo mašina, kuri vienu metu pjaus kanapių viršūnėles (biomasę) ir kartu smulkins stiebus pluoštui.
Technika domisi ir užsieniečiai
Mašinas pluoštinėms kanapėms nuimti bendrovė pradėjo kurti praėjusiais metais, bendradarbiaudama su Kėdainiuose įsikūrusia pluoštinių kanapių perdirbimo įmone „Natūralus pluoštas“. Jos užsakymu pagamino 6 pluoštinių kanapių nuėmimo mašinas. Pasak vieno iš įmonės įkūrėjų ir vadovų Kazio Čiurilos, prieš pradedant kurti mašinas teko daug domėtis kanapių nuėmimo technikos tendencijomis, dairytis į čekų, amerikiečių ir anglų gamintojų mašinas, tačiau teko pastebėti, kad didelės specializuotų mašinų pasiūlos pasaulyje nėra.
Žiemos laikotarpiu savo būstinėje Kėdainių r. bendrovė „Laumetris“ organizuoja seminarus besidomintiesiems kanapių auginimu ir joms doroti skirtomis mašinomis
„Pluoštinių kanapių fabrikui kanapės turi būti nupjautos 60 cm ilgiu, tad sukonstravome 2,8 m darbinio pločio mašiną, pjaunančią 4 lygiais kas 60 cm. Mašinoje sumontuotos paprastos diržinės pavaros, komplektuojančiąsias dalis, tokias kaip dalgiai, reduktoriai, įsigijome iš vokiečių gamintojo „Schumacher“, – pasakojo K. Čiurila.
Jo teigimu, šia mašina galima dirbti dideliu, iki 20 km/val., greičiu ir pjauti ne tik žalias kanapes pluoštui, bet ir smulkinti sudžiūvusius kietus jų stiebus. Tai patvirtino Kauno ir Kupiškio rajonuose atlikti bandymai – būtent tokia lietuvių sukurtų mašinų paskirtimi domisi lenkai ir kanadiečiai.
Pasak „Laumetrio“ vadovo Kazio Čiurilos, jų sukurtos mašinos kanapėms pjauti pasiteisino Lietuvos laukuose, taip pat jomis domisi lenkai bei kanadiečiai. Beje, jau ne vienus metus 30 proc. įmonės apyvartos sudaro technikos užsakymai į įvairias užsienio šalis
Nupjautos žalios kanapės, kaip ir linai, paliekamos porai savaičių laukuose susigulėti, tada presuojamos. Pasak K. Čiurilos, fabrikas reikalauja, kad perdirbti pristatomų kanapų drėgnumas nebūtų didesnis kaip 18 procentų.
Viršūnėlėms nuimti skirta mašina
Bendrovės „Laumetris“ direktoriaus Jono Putnos teigimu, gerokai sudėtingesnė konstrukcija yra kanapių biomasei, t. y. viršūnėlėms, iš kurių išgaunamas kanabidiolis (CBD), nuimti skirta mašina. Ją bendrovė pagamino vienos Šiaulių įmonės, auginusios apie 1 000 ha kanapių, užsakymu.
„Mašinos bazė – 330–360 AG traktorius, ant kurio priekinio krautuvo pakabinta anglų gamybos šukuotuvė, o ant galinės traktoriaus pakabos sumontuotas vadinamasis surinkimo bunkeris, į kurį nuo šukuotuvės ateina du juostiniai transporteriai. Šukuotuvei reikia nemažo galingumo hidraulinės pavaros, todėl siurblys turi būti iki 200 l/min. našumo“, – kanapių viršūnėlių nuėmimo mašiną pristatė J. Putna. Transporteriams paleisti, bunkerio dangčiui pakelti po bunkeriu įrengta atskira hidraulinė sistema, veikianti nuo traktoriaus darbinio veleno.
Jono Putnos teigimu, prieš užsisakant kanapių viršūnėlių nuėmimo įrangą, pirmiausia reikia gerai apsvarstyti, koks traktorius bus „aprengiamas“ ir kokiu darbiniu pločiu norima dirbti
Šukuotuvė – 6 m darbinio pločio, bunkerio plotis siekia beveik 5 m. Pasak J. Putnos, tai maksimalūs galimi parametrai. Nors anglų kompanija siūlo 5, 4 ir 2,5 m darbinio pločio šukuotuves, bet kainų skirtumas tarp jų nedidelis, tad renkantis tokią mašiną reikia gerai apsvarstyti, koks traktorius bus „aprengiamas“ ir kokiu darbiniu pločiu norima dirbti.
„Palyginti su vokiečių gaminama mašina kanapių viršūnėlėms nuimti, mūsų sukonstruotoji yra gerokai lengvesnė. Šukuotuvė turi specialų vežimėlį iš lauko į lauką pervažiuoti. Esant reikalui, galima atjungti hidraulinę sistemą, kaiščius ir numontuoti bunkerį nuo traktoriaus ir naudoti jį kitiems darbams atlikti“, – sakė „Laumetrio“ atstovas.
Jis atkreipė dėmesį į tai, kad nuimti kanapių viršūnėles su šukuotuve yra gerokai pigiau nei naudojant tradicinį pjovimą javų kombainu. Lapelius ir žiedus su sėklomis nušukuojant, lauke lieka stiebai, todėl mažesnės biomasės transportavimo išlaidos, mažiau energijos reikia džiovinimui, bet prarandama šiek tiek CBD, nes mechaninis poveikis didesnis. Nupjovus kombainu, džiovinti vežama visa masė, todėl energijos sąnaudos yra 50 proc. didesnės, be to, reikalinga atskira mašina viršūnėlėms nuo kotelių atskirti.
Nušukuotas viršūnėles būtina kuo skubiau išdžiovinti. Nupjautai biomasei iš laukų iki džiovyklos nuvežti „Laumetris“ sukonstravo specialią puspriekabę dvigubu dugnu ir hidrauline pavara orui pūsti, kad būtų vėdinama vežama masė. Puspriekabės dugne įrengti transporteriai biomasei nedideliais kiekiais dozuoti.
„Šia puspriekabe galima vežti ir grūdus. Transporteriams užspausti įrengėme specialias šepečių užsklandas, kad nebyrėtų grūdai“, – kitą puspriekabės panaudojimo paskirtį atskleidė J. Putna.
Mašina viena – paskirtys dvi
Gerai Lietuvos laukuose užsirekomendavusią bazinę 4 dalgių mašiną kanapių pluoštui pjauti „Laumetris“ planuoja pritaikyti ir kanapių viršūnėlėms doroti, tam bus papildomai sukonstruojami juostiniai transporteriai masei į puspriekabę supilti.
Įmonės atstovai prisipažino, jog nemažai iššūkių kelia tai, kad kanapės paprastai būna nevienodo aukščio, todėl būtinas viršutinio dalgio pavaros reguliavimas aukštyn žemyn. Apatiniai dalgiai pjaus stiebus kas 60 cm ir paliks juos lauke susigulėti. Pasak J. Putnos, šiemet bendrovė „Natūralus pluoštas“ darys bandymus, siekdama įsitikinti, ar tokios kanapės tinka pluoštui perdirbti.
„Naujajai mašinai reikės mažesnio galingumo 160–180 AG traktoriaus. Tiesa, ir jos našumas nebus didelis, bet per 10 val. turėtų sudoroti 10–12 ha kanapių. Planuojame vieną mašiną šiemet išbandyti ir paleisti. Dar nesame supirkę visų komplektuojamųjų dalių, tačiau, ko gero, orientacinė tokios mašinos kaina galėtų būti 50–60 tūkst. eurų“, – sakė žemės ūkio technikos gamybos įmonės, kurioje dirba 60 darbuotojų, direktorius J. Putna.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Metų traktorius 2025“: nuo galingiausio masinės gamybos traktoriaus iki elektrinio
2024-11-11 -
Sodybose traktorius vis dažniau keičia keturračiai
2024-10-29 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)