Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Technika
Lauko dienoje – sąnaudas taupančios tręšimo ir sėjos technologijos

Radviliškis. Sąnaudų taupymas ir derliaus užauginimas sausringomis sąlygomis – tokios pagrindinės šių metų aktualijos pabrėžtos įmonės „DOJUS agro“ organizuotoje žemės dirbimo dienoje.

Lauko dienoje buvo du pagrindiniai akcentai – tręšimo tikslumas ir sėjos kaštų taupymas. Pasak įmonės „DOJUS agro“ pardavimų padalinio vadovo Pauliaus Arūno, trąšų reikia tiksliai tiek, kiek būtina konkrečiame lauke auginamiems augalams numatytam derliui pasiekti (tam būtina daryti dirvožemio tyrimus), o sėja yra viena iš daugiausiai kainuojančių agrotechninių grandžių, tad išlaidų jai optimizavimas aktualus kiekviename ūkyje.

„Kai kuriais atvejais tenka rinktis sėją su „pilna ekipuote“, pradedant nuo plūgo, o kitur tinka supaprastintas variantas. Svarbu, kad galutinis rezultatas atitiktų kaštus. Bet kuriuo atveju būtina taupyti, nes niekas nežino, kiek kitais metais bus mokama už grūdus“, – kalbėjo „DOJUS agro“ pardavimų padalinio vadovas Paulius Arūnas.

Bioversija m7 2024 11 19

„DOJUS agro“ šią vasarą parodoje „Agrovizija“ pristatė naują paslaugą – dirvožemio tyrimus, kurie būtini siekiant optimalaus trąšų naudojimo. „NPK trąšų yra daugybė tipų, kasmet žemdirbiai suka galvas, kurią pasirinkti. Atlikę dirvožemio tyrimus, galite pamatyti, kad viename lauko gale fosforo nereikia, kitame jo trūksta, bet bendrai laukas yra rūgščios reakcijos. Pirmiausia reikia sutvarkyti pH, nes neteisingas pH užrakina visas kitas maisto medžiagas. Jei rūgščią žemę tręšiate amonio salietra, tai dar labiau ją rūgštinate. Vadinasi, išleisti pinigai laukto rezultato neatneš“, – perspėja „DOJUS agro“ produkto vadybininkas Edvinas Navickas.

„Specialioje platformoje galite dabar pat nemokamai susikurti paskyrą ir ūkininkauti šiuolaikiškai ir skaitmeniškai“, – kvietė žemdirbius Edvinas Navickas

Kintamos normos žemėlapio sudarymui specialistai atvažiuoja su mašina į lauką ir paima dirvožemio ėminius (pasirinktinai 1 ėminys imamas iš 1, 2 ar 3 ha), kurie siunčiami į laboratoriją Vokietijoje. Pirmiausia laboratorijoje nustatoma dirvožemio granuliometrinė struktūra, nes skirtingų tipo dirvožemiai nevienodai priima ir atiduoda maisto medžiagas. Žinoma, nustatomas ir dirvožemio pH, nes tai irgi turi įtakos rekomendacijoms. Pagal lūkesčius, ką lauke norima užauginti, sudaromas tręšimo žemėlapis, kuris gali būti belaidžiu būdu išsiųstas tiesiai į tręšimo mašiną. 

Ėminys tyrimams paimamas iš 30 cm gylio bet kokios struktūros ir bet kokio drėgnumo dirvoje. Vieną ėminį sudaro apie 0,5 kg dirvožemio

„Kuhn“ naujienos

„DOJUS agro“ produktų grupės vadovas Evaldas Badauskas pristatė svarbiausias „Kuhn“ naujoves. 190 metų jubiliejų pernai atšventusi kompanija yra didžiausia Europoje padargų gamintoja, savo gamoje turinti ne tik lauko dienoje pristatytus žemės dirbimo padargus, bet ir platų šienavimo, pašarų ruošimo, augalų apsaugos mašinų asortimentą.

„Svarbiausia mašina dirbimo žemės yra kombainas, nes viskas prasideda nuo to, kaip nukulsime, kokios liks ražienos ir kitos augalinės liekanos. Konkrečioms sąlygoms pasirenkami ir tinkamiausi padargai“, – patikrintą tiesą priminė E. Badauskas. Iš visų žemės dirbimo padargų vienintelis plūgas gali 100 proc. apversti ir paslėpti augalų liekanas ir piktžolių sėklas.

Master 123 serijos plūgas turi uždarą hidraulinę sistemą – paslėptos konstrukcijos nekontaktuoja su dirva ir tai daro padargą ilgaamžiškesnį“, – aiškina Evaldas Badauskas

„Plūgai taip pat tobulėja – mūsų naujiena Master L, kuris gali turėti „on land“ versiją – pasirinktinai gali arti vagoje arba šalia vagos. Plūgas nėra lengvas, todėl jis skirtas kompaktiškiems galingiems traktoriams (nuo 7–8 klasės). „Kuhn“ patentavo galimybę valdyti kiekvieną korpusą atskirai galulaukėse – taip galima kontroliuoti piktžolių augimą ir išsaugoti gerą dirvožemio struktūrą“, – svarbiausias naujo gaminio savybes vardijo E. Badauskas ir priminė, kad arimo gylį kasmet rekomenduojama keisti.

„DOJUS agro“ pardavimų padalinio vadovas Paulius Arūnas pabrėžė šių metų aktualijas – sąnaudų taupymą ir derliaus užauginimą sausringomis sąlygomis

„Kuhn“ siūlo didelio darbinio pločio diskinius skutiklius – nuo 9 iki 12 m (anksčiau buvo iki 7,5 m pločio). Pavyzdžiui, skutiklis Optimer L 1000, turintis 51 cm skersmens diskus, yra skirtas sekliam skutimui, greitam darbui, nes su 12 m pločio skutikliu galima per valandą išdirbti 18 ha, važiuojant 15 km/val. greičiu. Su šiuo skutikliu galima kokybiškai įterpti bet kokių augalų liekanas (garstyčių, ridikų masę), nes didelė prošvaistė (550 mm) leidžia sėkmingai sudoroti palyginti aukštus augalus. Gylio reguliavimo priekyje ratai užtikrina tolygų abiejų diskų eilių dirbimą. Dirbimo gylis hidrauliškai keičiamas ir kontroliuojamas iš traktoriaus kabinos.

Penkios padargo sekcijos leidžia plačiai mašinai labai tiksliai prisitaikyti prie lauko paviršiaus ir tiksliai jį kopijuoti per visą darbinį plotį. Be to, kai mašina sudaryta iš penkių dalių, mažiau apkraunami guoliai ir visos dylančios dalys. Patogu tai, kad skutiklis kompaktiškai susilanksto į 3 m transportavimo (ar sandėliavimo) plotį.

Skutiklis Optimer XL 5000 ypač tinka įdirbti garstyčių, ridikų pasėlius – didelę masę užauginančius augalus

Ūkiai, dirbantys mažesnės galios traktoriais arba turintys mažesnius laukus, gali rinktis Prolander 100 R serijos pakabinamus kultivatorius, kurie turi lyginimo segmentus, 4 eiles S formos nagų, tankinimo volus, papildomai galima rinktis užarimo aketėles padargo gale. „Šie kultivatoriai Lietuvoje jau dirba ne vienus metus ir turi gerą vardą. Prikabinamą 6 m darbinio pločio tokį kultivatorių norintys dar šį rudenį gali išbandyti ir savo ūkyje“, – paragino E. Badauskas.

Lauko diena skatino žemdirbius susimąstyti, kiek galima būtų sutaupyti efektyviai naudojant trąšas ir pasirenkant optimalią žemės dirbimo technologiją pagal dirvožemio sandarą

Lauke demonstruotas sėjamosios modelis Espro 6000 R jau gerai žinomas Lietuvoje, nes jų jau nemažai parduota. „3 500 l bunkerį pripildžius sėklos transportuojant galima važiuoti 40 km/val. greičiu, o sėti galima 17 km/val. greičiu. Sėjamosios širdis – patentuotas dozatorius, kuris yra vienas visoms sėkloms“, – ypatybes vardija E. Badauskas. Galima pasėti ir į 7 cm gylį (pupas, žirnius).

Šiai sėjamajai dirvą geriau būtų paruošti, bet skubiu atveju galima sėti ir į nedirbtą žemę. „Sėkla išmetama prieš atsidarant sėklos guoliavietei, todėl nereikia papildomų liežuvėlių, nelieka ir baimės, kad nuo greičio sėklos iškils į viršų. Sėjamoji turi savo vairalazdę, kuri sureguliuoja galulaukių sistemą; net ir prikabinus prie T150 traktoriaus, ji darys savo darbą: galulaukėse pakels lyginimo lentą, dirbimo diskus, išjungs dozatorių ir paskui pakels sėjimo diskus. Važiuojant atgal, viskas atliekama atbuline tvarka“, – aiškina E. Badauskas.

Specializuojasi gaminti tik minimalaus dirbimo padargus

Vokietijos gamintojas „Köckerling“ specializuojasi gaminti tik minimalaus dirvos dirbimo padargus. Įmonė gyvuoja jau daugiau kaip 60 metų ir siūlo visą gamą minimaliam žemės dirbimui skirtų mašinų, kurios nuolat tobulinamos.

„Pasirinkę „Köckerling“ padargus, turėsite tikrai teisingai agronomiškai paruoštą dirvą, o tvarkingai eksploatuodami – ilgaamžę mašiną“, – užtikrino „DOJUS agro“ produktų grupės vadybininkas Mantvydas Bauras

Demonstruotas 5 m darbinio pločio prikabinamas diskinis skutiklis Rebell Clasic jau išbandytas dirbti net kanapių laukus ir su užduotimi susitvarkė sėkmingai. Diskinis skutiklis turi palaikyti 15 km/val. minimalų greitį, kad tinkamai įterptų augalų liekanas į reikiamą gylį. Esant tokiam greičiui, nelygiose dirvose mašina gali pradėti šokinėti, tačiau šio skutiklio priekyje esantys atraminiai ratai padeda padargui visada išlaikyti vienodą dirbimo gylį. Užtikrintai veikia linginė diskų apsauga.

„Unikali patentuota volų konstrukcija, kurią jau kopijuoja ir kiti gamintojai, bet techniškai tobulai nukopijuoti dar nė vienam nepavyko“, – sako M. Bauras. STS (soil to soil) volas padargui suteikia stabilią atramą, U formos profilis prisipildo žemės, padidėja volų svoris ir taip išgaunamas optimalus volavimas. Akėtėlės padargo gale padaro purų žemės paviršiaus sluoksnį, kad dirva geriau aeruotusi ir greičiau įšiltų. Visi svarbūs tvirtinimo mazgai sujungti sistemos „LockPin“ įvorėmis, kurių principas – įprastinį sujungimą kaiščiais pakeičia ašelė su įvorėmis. Privalumai – jokių ovalių angų susidarymo, jokio laikiklių nusidėvėjimo, tvirtinimas fiksuojamas iš dviejų pusių.

Noraginis skutiklisVector optimaliai sumaišo dirvožemį ir šiaudus, gali ir sekliai dirbti dirvą, ir giliai ją purenti

Noraginis skutiklis Vector skirtas profesionalams, kurie vertina įdirbimo kokybę ir tikslumą. Tai universalus ketureilis skutiklis, su kuriuo galima ir sekliai įdirbti lauką po derliaus nuėmimo, ir giliai purenti iki 40 cm gylio – toks dirbimo gylis reikalingas podirvio padui suardyti. „Galima investuoti ir į giluminį skutiklį, bet iš tiesų su šia viena mašina galima prisitaikyti ir atlikti visas reikalingas operacijas“, – pataria M. Bauris. Prireikus (pvz., įsigijus galingesnį traktorių) šią mašiną galima išplatinti iki 8 m darbinio pločio – tereikia įsigyti pritvirtinti papildomus „sparnus“.

Ne mažiau svarbu ir žmogiškieji veiksniai

Lauko diena vyko brolių Renato ir Remigijaus Rimavičių ūkio laukuose, Radviliškio r. Vardukšnių kaime. Broliai dirba 400 ha, augina javus, rapsus ir pupas. Pastarosios (o auginta nemažai – net 75 ha) šiemet įstūmė į tikrą neviltį – sausra jas paveikė labai stipriai, tad panašu, kad derlius sieks tik 2,5 t/ha. Kviečių rezultatas prastesnis negu pernai, miežiai panašiai kaip pernai, o štai rapsai užderėjo geriau – pernai jų kūlė 2,8 t/ha užskaitomo svorio, o šiemet 3,4 t/ha. Derlumu nustebino baltosios garstyčios – jų prikūlė po 1,8 t/ha užskaitomo svorio.

Renatas Rimavičius patikėjo savo laukus padargams demonstruoti

Pirmasis John Derre traktorius į Rimavičių ūkį atvažiavo 2006 metais. „Iki tol buvau kitos firmos klientas. Bet nuo to pirmojo traktoriaus žalios spalvos technikos ūkyje tik daugėjo. Dabar tikriausiai 95 proc. technikos, įskaitaitant ir žemės dirbimo, ir sėjos, ir derliaus nuėmimo mašinas, yra įsigyta būtent iš „DOJUS agro“, – sako ūkininkas R. Rimavičius.

„Šiemet apskritai nemažai laiko praleidome su „DOJUS agro“ specialistais laukuose. Jie man net nukūlė savo kombainais 50 ha javų, nes laukuose vyko mokymai. Neslėpsiu, tai buvo tikrai naudinga ūkiui – javapjūtė sutrumpėjo dviem dienom“, – šypsosi Renatas.

Dirbdamas žemę, jis naudoja ir ariamąsias, ir neariamąsias technologijas. „Gal ir senamadiškas atrodysiu, bet rapsams ruošdamas žemę ariu, o štai po rapsų, pupų – skutu. Turime ir diskinį skutiklį, ir strėlinį skutiklį, ir plūgą – nė vienas padargas kampe nerūdija“, – patikina Renatas ir priduria, kad turbūt reikia pradėti galvoti kaip mažinti arimo, gal tai leistų taupyti išlaidas žemės dirbimui ir pelningiau dirbti gamtos apsunkintomis sąlygomis.

„Žinau tendenciją, kad technikos gabaritai didėja, bet savo ūkyje tokios vizijos nematau. Mūsų „viduriukas“ – maždaug 200 AG traktoriai, visi padargai yra sukomplektuoti būtent jiems ir to visiškai užtenka. Laukai nėra labai platūs, vidutinis lauko dydis 13 ha, tad labai galingos technikos nė nereikia“, – praktiškai paaiškina ūkininkas Renatas Rimavičius.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos