Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Technika
Europoje laikinai stoja technikos gamyba, Lietuvoje – tebevyksta

Paryžius / Roma / Vilnius. Dėl COVID-19 sukeltos pandemijos žemės ūkio techniką įvairiose Europos šalyse gaminančios įmonės laikinai stabdo savo veiklą ir užveria gamyklų duris. Lietuvos žemės ūkio technikos gamintojai kol kas veiklą tęsia, laikydamiesi griežtų saugos reikalavimų.

Apie uždaromas gamyklas paskelbė „Kuhn“, „Manitou“, „CNH Industrial“, JCB. Neabejojama, kad jų pavyzdžiu paseks ir daugiau Europos gamintojų.

Šveicarijos kompanijai „Bucher Industries“ priklausanti „Kuhn“ įmonių grupė – viena didžiausių Prancūzijos žemės ūkio technikos gamintojų ir darbdavių (joje dirba 3 500 darbuotojų) – paskelbė stabdanti gamyklų veiklą. Atnaujinti ją planuojama balandžio 1 d., tačiau tiksli darbo atkūrimo gamyklose data priklausys nuo pandemijos plitimo tendencijų ir tolesnių šalies institucijų sprendimų. Atsarginių dalių tiekimo „Kuhn“ nenutraukia.  

Bioversija 2024 04 15 m7

Įmonės „Kuhn Farm Machinery“ Jungtinėje Karalystėje generalinis direktorius Sianas Pritčardas (Siân Pritchard) palaiko šį sprendimą, kuris būtinas siekiant užtikrinti visų darbuotojų saugumą. „Darysime viską, kad klientus pasiektų užsakytos naujos mašinos. Nemažai atsargų turime Jungtinėje Karalystėje, logistika vis dar veikia, tad palaikysime savo technikos pardavėjus“, – tikina S. Pritčardas.

„Bucher Industries“ taip pat laikinai uždaro Malaizijoje ir Kinijoje veikiančias gamyklas. Apie pandemijos sukeltos ekonomikos krizės poveikį verslui daryti išvadas kol kas vengiama, kaip ir skaičiuoti būsimus nuostolius.

Pranešimą apie gamybos stabdymą iki kovo 31 d. išplatino ir „Manitou“ įmonių grupė. „Sprendimas susijęs su visomis Prancūzijoje veikiančiomis įmonėmis, išskyrus tiekiančias atsargines dalis. Kaip stipriai ši krizė paveiks finansinius įmonės rodiklius, sunku dabar pasakyti, bet faktas, kad laukia nelengvi laikai“, – rašoma pranešime.

Stabdo gamybą keliose šalyse

Dviem savaitėms gamybą stabdo ir korporacija „CNH Industrial“, uždaranti beveik visas Italijoje, Belgijoje, Austrijoje, Jungtinėje Karalystėje veikiančias įmones, gaminančias žemės ūkio, statybų, komunalinio ūkio ir specialiosios paskirties mašinas. Komponentus kitoms įmonėms už Europos ribų tiekiančios gamyklos dirbs, tačiau darbuotojų saugą garantuojančiu režimu, kad visiškai nenutrūktų tiekimas. Kaip ir kitos žemės ūkio mašinų sektoriaus įmonės, atsarginių dalių tiekimą korporacija stengsis užtikrinti.

„Esame atsakingi už savo darbuotojų sveikatą ir susidariusią padėtį vertiname labai rimtai. Ėmėmės visų priemonių, kad apsaugotume veiklos nenutraukusių įmonių darbuotojus ir prisidėtume prie visuotinių pastangų suvaldyti viruso plitimą. Per dvi savaites, kol įmonės nedirbs, atliksime kruopštų patalpų dezinfekavimą“, – teigia koncerno CNH vadovas Hubertas Miulhauzeris (Hubertus Mühlhäuser).

Jungtinėje Karalystėje nedirbs, tačiau veiklą atnaujina Kinijoje

Anksčiau veiklos sutrikimų turėjusi Jungtinės Karalystės kompanija JCB taip pat sustabdė gamybą iki mėnesio pabaigos visose devyniose gamyklose Stafordšyre, Derbišyre ir Reksame. Fabrikų darbuotojai gaus visą darbo užmokestį už dvi savaites, t. y. iki kovo 30 d. Kaip bus sprendžiamas darbuotojų apmokėjimo klausimas vėliau, kol kas nėra žinoma. JCB administracija dirbs iš namų.

„Koronaviruso sukelta pandemija pasaulio rinkoje sukėlė precedento neturintį paklausos sumažėjimą. Vykdyti verslą tokiomis aplinkybėmis – didžiulis iššūkis. Esame pasaulinio lygio eksportuotoja. Pastarosiomis savaitėmis poreikis mūsų gaminamai technikai smuko žemyn, klientai atšaukia užsakymus arba atideda juos. Svarbiausios statybų technikos rinkos ne tik Jungtinėje Karalystėje, bet ir Prancūzijoje, Ispanijoje, Italijoje tarsi išnyko per naktį“, – sudėtingą rinkos situaciją įvardija JCB vadovas Gremas Makdonaldas (Graeme Macdonald).

Tačiau veikla atnaujinama vasarį uždarytoje ir kelias savaites neveikusioje JCB gamykloje Pudonge, netoli Šanchajaus Kinijoje.

Lietuviai gamybos nestabdo, bet iššūkių netrūksta

O štai žemės ūkio techniką mūsų šalies ir užsienio rinkoms gaminančios Lietuvos įmonės kol kas veiklos nestabdo. Mažeikiuose veikiančios ir žemės ūkiui skirtas puspriekabes, priekabas bei įvairius priedus gaminančios įmonės „Western Fabrications“ pardavimų vadovo Mindaugo Virkučio pastebėjimu, nors baimių, išgąsčio ir iššūkių netrūksta, tačiau ir bendrovės administracija, ir gamyklos darbuotojai dirba visu pajėgumu.

„Stabdyti gamybą būtų labai skaudus žingsnis. Dar nėra jokių kompensavimo mechanizmų, o įsipareigojimų naujam sezonui turime gana daug. Labai trūksta žmonių, nes nemažai mūsų darbuotojų turėjo po atostogų sugrįžti iš Ukrainos, Baltarusijos, tačiau neatvyko, nes nebuvo įleisti, nors turi darbo vizas. Kadangi turėtų dvi savaites karantinuotis, kai kurie nusprendė ir patys nevažiuoti. Tad natūralu, kad gamybos terminai pailgėjo, tenka perdėlioti planus, pergrupuoti žmones“, – situaciją gamykloje pristato M. Virkutis, pridurdamas, kad bemaž 40 proc. gamykloje dirbančių suvirintojų yra ne lietuviai.

Pasak „Western Fabrications“ pardavimų vadovo Mindaugo Virkučio, stabdyti gamybą įmonei būtų labai skaudus žingsnis, kol nėra konkretaus ir aiškaus kompensavimo mechanizmo. Tad įmonėje dirbama laikantis maksimalių saugos reikalavimų

Gamykloje laikomasi griežtų dezinfekcijos ir saugos reikalavimų – tiek biure, tiek gamykloje gausu dezinfekcijos priemonių, pradedant muilu, baigiant ozonatoriumi. „Biuras užrakintas, nė vienas pašalietis negali patekti į vidų, vilkikų vairuotojai, jei neturi kaukių ir pirštinių, taip pat neįleidžiami į įmonės teritoriją, o atgabentos dalys ir prekės iškraunamos tiesiog ant gatvės. Vairuotojai su tinkama apsauga į įmonės teritoriją įleidžiami, tačiau neleidžiama jiems išlipti iš kabinos. Dokumentus apsaugos skyrius padeda į stalčių ir kelias paras niekas prie jų nelenda, parašų nededame“, – apie įmonės darbą karantino ir koranaviruso pandemijos akivaizdoje pasakoja pardavimų vadovas.

Jis džiaugiasi, kad įmonė sandėliuose buvo sukaupusi metalo, pagrindinių ašių ir kitų komplektuojamųjų dalių atsargų, nes, panašu, kad jų tiekimas jau dabar stringa, kai kurie tiekėjai praneša, kad prekių pristatymas nukeliamas neribotam laikui. Turimos atsargos leis įgyvendinti artimiausius užsakymus, tačiau, pasak M. Virkučio, ko gero, jau birželio užsakymai vėluos mėnesį, trumpiausiai – dvi savaites.

Ypač daug iššūkių kelia Italijos įmonės, mat jos sudaro nemažą įmonės tiekėjų dalį. Šalyje viskas sustabdyta, tad gegužę į Mažeikius turėję atvažiuoti prekės bus atvežtos tik rugpjūtį. M. Virkučio teigimu, tai neišvengiamai turės įtakos ir užsakymų įvykdymo terminams, nors nuolat ieškoma sprendimų, alternatyvių variantų, užsakovų atsiklausiama, ar jie sutinka, kad viena ar kita detalė būtų keičiama kito gamintojo dalimi.

„Viskas labai greitai keičiasi, tad tenka nuolat pergalvoti ir perdėlioti planus. Tačiau kol nebus uždrausta dirbti ir Vyriausybė nepriims sprendimo, kad visi turi nutraukti bet kokią veiklą, tol mes dirbsime“, – sako M. Virkutis, pridurdamas, kad situacija dar nėra tragiška, kol galima logistika, kol vairuotojams leidžiama vežti prekes, taip pat – ir priekabas į uostą.

Situacijos kol kas nedramatizuoja

Pasak Kėdainių r. bendrovės „Laumetris“ eksporto vadybininko Tauriaus Putnos, didesnių problemų dėl karantino ir visos Covid-19 viruso pandemijos kol kas nėra. „Tiesa, kai kurie tiekėjai iš Italijos praneša apie gamybos stabdymą, todėl vienareikšmiškai susidursime su kai kurių dalių trūkumu. Šią situaciją jau pradėjome spręsti didindami užsakymus iš alternatyvių gamintojų iš Šiaurės Europos šalių, kuriose šiuo metu dar nėra tokio didelio koronaviruso protrūkio. Tikimės, kad pavyks išlaikyti nenutrūkstamą tiekimo grandinę, be to, į sandėlius esame atsivežę komplektuojamųjų dalių su atsarga“, – pasakoja T. Putna.

„Laumetrio“ eksporto vadybininkas Taurius Putna (kairėje), sako, kad įmonėje didesnių problemų dėl karantino kol kas nėra ir tikisi, jog pavyks išlaikyti nenutrūkstamą tiekimo grandinę

Įmonė klientus technikos klausimais konsultuoja nuotoliniu būdu, o atsargines dalis pristato per kurjerius. Atvykstantys sunkvežimiai iškraunami specialiai tam skirtoje vietoje, o kroviniai iš užsienio šalių papildomai dezinfekuojami specialiu dezinfekciniu skysčiu. „Reikalaujame, kad sunkvežimių vairuotojai dėvėtų apsaugines priemones, o jei jų neturi, suteikiame patys“, – pabrėžia įmonės atstovas.

Gamyboje darbuotojai dirba dviem pamainomis, pietauti eina suskirstyti į grupeles – taip bandoma išvengti papildomo kontakto. Bendrovė taip pat papildomai įsigijo dezinfekcinio skysčio ir atitinkamose vietose pakabino automatinius dezinfekcinio skysčio dalytuvus. Visi darbuotojai dirba su kaukėmis. Inžinieriai, buhalterija bei kiti įmonės darbuotojai, galintys dirbti nuotoliniu būdu, šiuo metu darbus vykdo iš namų.

Įmonės vadovybė surengė ne vieną darbuotojų susirinkimą, kurių metu dalinosi Vyriausybės nurodymais, bendromis higienos normomis bei esama situacija. Kontaktą su galimai užsikrėtusiu žmogumi turėję darbuotojai įpareigoti apie tai pranešti ir nevykti į darbą. „Kol kas tokio atvejo dar neturime. Stengiamės sumažinti užsikrėtimo riziką iki minimumo. Ar pavyks – laikas parodys“, – sako T. Putna.

Jis pastebi, kad šiuo metu gerokai krito Čekijos, Švedijos, Norvegijos valiutų kursai, o tai galimai atsilieps ateities sandoriams, mat apie 40 proc. įmonės gaminių yra eksportuojami. Įmonė tikisi, kad tai padės išlaikyti stabilią gamybą šiuo sunkiu laikotarpiu.

„Taip pat jaučiame didelį susidomėjimą giluminiais purentuvais su plačiaeiliu žieminių rapsų išsėjimu. Iki kovo mėnesio suorganizavome 4 seminarus ta tema, planavome jų rengti ir daugiau, tačiau dėl koronaviruso teko šių planų atsisakyti. Prieš gerą savaitę išsiuntėme pirmąjį „Laumetrio“ gaminį klientui už Atlanto į Kanadą. Buvome sunerimę dėl logistikos su kitomis valstybėmis, tačiau šiuo metu mūsų transporto vystytojai susitvarko labai sklandžiai“, – situacijos kol kas nedramatizuoja įmonės atstovas.

Suprasdamas pandemijos rimtumą, „Laumetris“ papildomai parėmė Kėdainių ligoninę, o įmonės darbuotojai prisidėjo prie „Laisvės TV“ paramos fondo „Laikykitės, medikai!“

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos