

Vilnius. Aplinkos ministerija 16-kai šalies savivaldybių skyrė daugiau kaip 556 tūkst. eurų Sosnovskio barščiui naikinti. Pinigai savivaldybėms skirti iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos.
„Šių savivaldybių administracijos ir Aplinkos projektų valdymo agentūra finansavimo sutartis turi pasirašyti iki metų pabaigos“, – informuoja Aplinkos ministerija.
Parama skirta Kaišiadorių, Mažeikių, Anykščių, Kėdainių, Šiaulių, Švenčionių, Telšių, Klaipėdos, Trakų, Ignalinos, Vilniaus, Zarasų rajonų bei Vilniaus, Alytaus, Marijampolės, Šiaulių miestų savivaldybėms.
Jos teigimu, projektus reikės įgyvendinti ne ilgiau kaip per trejus metus.
Sosnovskio barštis bus naikinamas tik valstybei ar savivaldybei priklausančiuose žemės sklypuose pagal parengtą jo populiacijos gausos reguliavimo veiksmų planą.
„Beveik visi savivaldybių tvarkomi Sosnovskio barščio plotai yra saugomose teritorijose arba tuose plotuose yra saugomų rūšių, be to, jie paplitę urbanizuotose teritorijose – auga šalia visuomeninių ir gyvenamųjų pastatų, rekreacinėse vietose“, – informuoja ministerija.
Anot pranešimo, dėl paramos Sosnovskio barščiui naikinti paraiškas buvo pateikusios devyniolika savivaldybių, tačiau trys iš jų neatitiko numatytų reikalavimų.
Kaip vėliau BNS informavo Aplinkos ministerija, finansavimas neskirtas Joniškio, Molėtų ir Skuodo rajonų savivaldybėms, nes šios „neparengė veiksmų planų“.
Sosnovskio barštis – iš Kaukazo kilęs sunkiai išnaikinamas augalas. Į Lietuvą jie atkeliavo prieš daugiau nei 50 metų.
Visos Sosnovskio barščio dalys kaupia daug ypač stipraus alergeno – furanokumarino. Jų sultyse taip pat yra medžiagų, kurios fotojautrina odą ir gali sukelti 1–3 laipsnio odos nudegimus. Augalo sultyse susikaupusios medžiagos padidina odos jautrumą saulės šviesai, todėl, patekusios ant odos augalo sultys sukelia nudegimus. Pūslėms pratrūkus, susidaro sunkiai gyjančios žaizdos. Joms užgijus, lieka nenykstančios rudos dėmės ir randai. Ši liga vadinama fotodermatitu.
Sosnovskio barščius pavojinga ne tik liesti, laužyti, bet ir būti arti jų – augalai gali apnuodyti žmogaus kvėpavimo organus.
Jų kvapas, žiedadulkės ir sultys sukelia stiprią alergiją, dėl eterinių šių augalų aliejų poveikio kai kuriems žmonėms gali skaudėti galvą, juos pykina, svaigsta galva.
Kiekvieną vasarą medikams tenka teikti pagalbą žmonėms, nukentėjusiems nuo šių augalų.
BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Linas Agro“ Šakiuose įrengė pirmąjį paštomatą
2025-04-18 -
„Lifosai“ nepavyko išvengti nurodymo panaikinti nemalonius kvapus
2025-04-18 -
Daugiau kaip 500 žemės tvarkybos specialistų gali netekti teisės dirbti
2025-04-17
Skaitomiausios naujienos
-
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)