Vilnius. Pasaulinės smulkiųjų gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacijos (WSAVA) gyvūnų gerovės rekomendacijos, skirtos praktikuojantiems veterinarijos gydytojams ir veterinarijos klinikų darbuotojams, jau pasiekiamos ir lietuvių kalba.
WSAVA parengtas gyvūnų gerovės gaires, kurios turėtų būti vienas iš pagrindinių dokumentų, vertinant ir sprendžiant gyvūnų gerovės problemas, iš anglų kalbos išvertė ir redagavo Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacija (LSGVGA).
Šių rekomendacijų tikslas – suteikti kuo išsamesnės informacijos ir padėti viso pasaulio veterinarijos gydytojams geriau suprasti šiuolaikines gyvūnų gerovės sampratas bei spręsti galimas gyvūnų gerovės problemas, atpažinti kai kurias labiau paplitusias etines problemas ir skatinti veiksmingą gyvūnų gerovę veterinarijos klinikoje bei už jos ribų.
Veterinarijos gydytojai plačiosios visuomenės yra laikomi gyvūnų gydymo, sveikatos bei ligų prevencijos ekspertais, todėl tiek Pasaulinė gyvūnų sveikatos organizacija (OIE), tiek ir Europos veterinarų federacija (FVE) kartu su Kanados veterinarinės medicinos asociacija (CVMA) bei Amerikos veterinarijos medicinos asociacija (AVMA) yra pasisakiusios, kad jie turėtų stengtis būti pagrindiniais visų gyvūnų gerovės gynėjais.
WSAVA ekspertų parengtose rekomendacijose pateikiama bendroji informacija apie gyvūnų gerovę, kuri apibrėžiama kaip viena su kita tarpusavyje glaudžiai susijusios – gyvūno fizinė ir psichologinė, socialinė ir aplinkos gerovė. Plačiau aprašomi ir penki svarbiausi gyvūnų gerovės poreikiai – tinkamos aplinkos, tinkamos mitybos, poreikis būti laikomam kartu su kitais gyvūnais arba atskirai nuo jų, poreikis demostruoti natūralų elgesį ir poreikis būti apsaugotam nuo skausmo, kančių, traumų ir ligų, kuriuos veterinarijos gytytojams rekomenduotina naudoti vertinant bendrą gyvūno gerovės lygį. Reikia nepamirišti, jog vertinant kiekvieną konkretų atvejį, rekomenduojama naudoti fiziologinių ir elgesio gerovės priemonių derinį, tam pateikiami kontroliniai klausimynai.
Taip pat rekomendacijose yra teigiama, veterinarijos klinikos personalas turi stengtis išlaikyti aukščiausio lygio kompetenciją, kad galėtų efektyviai atpažinti, diagnozuoti ir užkirsti kelią potencialioms gyvūno patologijoms. Jeigu gyvūnas atsiduria klinikoje, kurios personalas yra kompetentingas ir išmanantis savo darbą, augintinio gerovės poreikiai bus patenkinti maksimaliai.
WSAVA rekomendacijose atkreipiamas dėmesys, kaip galima išplėsti gyvūnų gerovės politiką už konkrečios klinikos ribų, akcentuojama organizacinių, nacionalinių ir tarptautinių ryšių stiprinimo svarba, bendradarbiavimo su labdaros ar nevyriausybinėmis organizacijomis, akademine bendruomene stiprinimas bendruomenės švietimo ir gyvūnų gerovės didinimo iniciatyvų kūrimui.
Atsisiųsti šias Rekomendacijas elektroniniu formatu galima pasinaudojus nuoroda.
VMVT inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Nordic Sugar Kėdainiai“ pajamos augo 44 proc.
2024-10-11 -
„Akola group“ siūlo išmokėti beveik 5 mln. eurų dividendų
2024-10-10 -
Keičiasi „Dotnuva Baltic“ vadovas
2024-10-02
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)