Vilnius. Protestuodami dėl pieno supirkimo kainų prie pagrindinių perdirbėjų ir prekybininkų administracijos pastatų pirmadienį žemdirbiai statys žalius kryžius.
„Prie kryžių akcijos metu stovės ūkininkai. Taip pat, esant pakankamai iniciatyvos, akciją galima plėsti prie parduotuvių, perdirbimo įmonių“, – teigiama feisbuke paskelbto pieno gamintojų protesto anonse.
Akciją rengia žemdirbių organizacinis štabas.
„Ūkininke, jei manai, kad tavęs netenkina Lietuvoje mažiausia iš ūkininkų perkamo žaliavinio pieno kaina Europos Sąjungoje, didžiausios pieno ir jo produktų kainos vartotojams, prekybininkų ir perdirbėjų nevaldomas noras grobti, (...) jei pasisakai už sąžiningą pridėtinės vertės pasiskirstymą maisto grandinėje, teisingas maisto kainas vartotojams, ūkių išlikimą, pirmadienį prisidėk prie žemdirbių protesto akcijos“, – teigiama anonse.
Žemdirbių organizacinio štabo sekmadienį išplatintame pranešime nurodoma, kad reikalaujama „įvykdyti realias trišales derybas tarp ūkininkų, perdirbėjų ir prekybininkų, nustoti šantažuoti Lietuvos valstybę nuolat mažinant kainas bei siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neteisingą kainos pasiskirstymą maisto grandinėje“.
***
Žemės ūkio ministerija sekmadienį išplatino pranešimą, kuriame nurodo, jog inicijuos teisės aktų keitimus, kad supirkimo kainos būtų indeksuotos pagal pieno produkcijos pardavimų kainas.
Anot ministerijos, taip pat bus siekiama, kad kartu su bazine pieno supirkimo kaina mokami priedai būtų skaidrūs, sąžiningi ir visiems suprantami bei žaliaviniu pienu būtų galima prekiauti pieno aukcionuose, kai pieno kainas būtų galima stebėti realiu laiku, o ne po mėnesio.
„Bus peržiūrimi pieno ūkių investiciniai projektai, kad dėl susidariusios padėties jie nebūtų stabdomi ir įgyvendinami numatytu laiku“, – nurodoma pranešime.
Ministerija pažymi, jog artimiausiu metu pieno gamintojai galės pasinaudoti valstybės parama teikiant lengvatines paskolas apyvartiniam kapitalui papildyti. Paskolos trukmė – iki šešių metų su galimybe grąžinimą atidėti iki vienų metų, metinė palūkanų norma – nuo 1,28 iki 3,03 procento.
***
Praėjusių metų spalio pieno supirkimo kaina ėmė mažėti dėl ženkliai kritusių grietinėlės, sviesto ir kietojo sūrio kainų užsienio rinkose. Lietuva eksportuoja iki 70 proc. pieno produkcijos.
Pieno gamintojai nurodo, kad situacijai toliau prastėjant gali tekti nutraukti veiklą, nes ji taps nuostolinga. Tuo metu perdirbėjai tikina, jog supirkimo kainą veikia eksporto rinkos, kur pastaraisiais mėnesiais smuko tiek kainos, tiek paklausa.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prezidentas siūlo daugiau lėšų skirti rajonų keliams
2024-11-22 -
Už žemę dar liko sumokėti beveik 17 milijonų
2024-11-15 -
Prancūzijos įmonė tapo vienintele „Roquette Amilina“ akcininke
2024-11-14
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)