BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Spaudos centras
Keičiasi pirmenybės teisė įsigyti žemės ūkio paskirties žemę
Asociatyvi shutterstock.com nuotr.

Vilnius. Nuo 2024 metų trumpėja sąrašas asmenų, turinčių pirmumo teisę įsigyti privačią žemės ūkio paskirties žemę.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką pirmumo teisę įsigyti privačią žemės ūkio paskirties žemę už tą kainą, už kurią ji parduodama, ir kitomis tokiomis pačiomis sąlygomis turi:

  • parduodamo žemės sklypo bendraturčiai;
  • parduodamo žemės sklypo naudotojas (ūkininkas, juridinis asmuo, užsiimantis žemės ūkio veikla), naudojęs šią žemę žemės ūkio veiklai ne mažiau kaip vienus metus;
  • asmuo (ūkininkas ar juridinis asmuo, užsiimantis žemės ūkio veikla), nuosavybės teise turintis žemės ūkio paskirties žemės sklypą, kuris ribojasi su parduodamu žemės ūkio paskirties žemės sklypu;
  • fizinis asmuo (ūkininkas), deklaravęs gyvenamąją vietą, arba juridinis asmuo (užsiimantis žemės ūkio veikla), įregistravęs juridinio asmens buveinę tos savivaldybės teritorijoje, kurioje  parduodamas žemės ūkio paskirties žemės sklypas, ar besiribojančių savivaldybių teritorijoje.

Š. m. birželio 29 d. priimtas Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pakeitimo įstatymas iš dalies keičia pirmenybės teisę įsigyti parduodamą žemės ūkio paskirties žemę turinčių asmenų sąrašą.

Bioversija 2024 04 26 m7

Nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliosiančioje įstatymo redakcijoje pirmenybės teisę įsigyti parduodamą žemės ūkio paskirties žemę vis dar turės:

  • tokio žemės sklypo bendraturčiai;
  • parduodamo žemės sklypo naudotojai (ūkininkas, juridinis asmuo, užsiimantis žemės ūkio veikla), naudoję šią žemę žemės ūkio veiklai ne mažiau kaip vienerius metus;
  • asmenys, kurių turimas žemės ūkio paskirties žemės sklypas ribojasi su parduodamu žemės sklypu, atitinkančiu įsiterpusiam žemės plotui nustatytus kriterijus, nurodytus Žemės įstatyme.

Kitaip tariant, kartu su nauja įstatymo redakcija panaikinama ketvirtoji kategorija pirmenybės teisę turinčių asmenų (kuri buvo įrašyta į įstatymą nuo 2018 m.) ir taip vėl susiaurinamas pirmenybės teisę turinčių asmenų ratas.

Savininkai, ketinantys parduoti žemės ūkio paskirties žemės sklypą, apie savo sprendimą turės pranešti pasirinktam notarui arba Nacionalinei žemės tarnybai (tai numato ir šiuo metu galiojanti įstatymo redakcija). Pranešime reikės nurodyti žemės ūkio paskirties žemės sklypo naudotoją (ar naudotojus), jeigu sklypą naudoja kitas asmuo, o ne pats savininkas, ir pardavimo sąlygas.

Įstatyme įtvirtinta naujovė – žemės sklypo savininkas kartu su pranešimu NŽT gali pateikti ir besiribojančių žemės sklypų savininkų atsisakymus pasinaudoti pirmenybės teise įsigyti parduodamą žemės sklypą, tokiu atveju NŽT informaciją patikrinti ir pažymą išduoti turėtų ne vėliau kaip per 5 darbo dienas.

Tuo atveju, jeigu visgi kartu su pranešimu atsisakymai nebus pateikiami, NŽT praneš žemės sklypo naudotojui (ar naudotojams, jeigu jų daugiau nei vienas), besiribojančių sklypų savininkams, kitiems asmenims.

Asmenys turintys pirmenybės teisę įsigyti žemės sklypą, kaip ir pagal šiuo metu galiojančią įstatymo redakciją, turės 15 darbo dienų apsispręsti, ar pageidauja įsigyti žemės sklypą tomis sąlygomis, kuriomis jis parduodamas.

Kartu su naująja Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo redakcija žemės ūkio paskirties žemės sklypų pardavimo procedūra turėtų šiek tiek pagreitėti ir tapti kiek paprastesnė, tačiau nėra keičiama taip, jog duotų prielaidą manyti, kad sumažės iki šiol praktikoje pasitaikančių problemų dėl apsimestinių sandorių (tokių kaip mainai ar dovanojimas), kuriais siekiama apeiti įstatyme įtvirtintą pirmenybės teisę.

Autorius: Sabina Izokaitienė, advokatė, advokatų kontoros „Izokaitienė, Bartkevičienė ir partneriai“ partnerė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos