Vilnius. Nuo 2024 metų trumpėja sąrašas asmenų, turinčių pirmumo teisę įsigyti privačią žemės ūkio paskirties žemę.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką pirmumo teisę įsigyti privačią žemės ūkio paskirties žemę už tą kainą, už kurią ji parduodama, ir kitomis tokiomis pačiomis sąlygomis turi:
- parduodamo žemės sklypo bendraturčiai;
- parduodamo žemės sklypo naudotojas (ūkininkas, juridinis asmuo, užsiimantis žemės ūkio veikla), naudojęs šią žemę žemės ūkio veiklai ne mažiau kaip vienus metus;
- asmuo (ūkininkas ar juridinis asmuo, užsiimantis žemės ūkio veikla), nuosavybės teise turintis žemės ūkio paskirties žemės sklypą, kuris ribojasi su parduodamu žemės ūkio paskirties žemės sklypu;
- fizinis asmuo (ūkininkas), deklaravęs gyvenamąją vietą, arba juridinis asmuo (užsiimantis žemės ūkio veikla), įregistravęs juridinio asmens buveinę tos savivaldybės teritorijoje, kurioje parduodamas žemės ūkio paskirties žemės sklypas, ar besiribojančių savivaldybių teritorijoje.
Š. m. birželio 29 d. priimtas Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pakeitimo įstatymas iš dalies keičia pirmenybės teisę įsigyti parduodamą žemės ūkio paskirties žemę turinčių asmenų sąrašą.
Nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliosiančioje įstatymo redakcijoje pirmenybės teisę įsigyti parduodamą žemės ūkio paskirties žemę vis dar turės:
- tokio žemės sklypo bendraturčiai;
- parduodamo žemės sklypo naudotojai (ūkininkas, juridinis asmuo, užsiimantis žemės ūkio veikla), naudoję šią žemę žemės ūkio veiklai ne mažiau kaip vienerius metus;
- asmenys, kurių turimas žemės ūkio paskirties žemės sklypas ribojasi su parduodamu žemės sklypu, atitinkančiu įsiterpusiam žemės plotui nustatytus kriterijus, nurodytus Žemės įstatyme.
Kitaip tariant, kartu su nauja įstatymo redakcija panaikinama ketvirtoji kategorija pirmenybės teisę turinčių asmenų (kuri buvo įrašyta į įstatymą nuo 2018 m.) ir taip vėl susiaurinamas pirmenybės teisę turinčių asmenų ratas.
Savininkai, ketinantys parduoti žemės ūkio paskirties žemės sklypą, apie savo sprendimą turės pranešti pasirinktam notarui arba Nacionalinei žemės tarnybai (tai numato ir šiuo metu galiojanti įstatymo redakcija). Pranešime reikės nurodyti žemės ūkio paskirties žemės sklypo naudotoją (ar naudotojus), jeigu sklypą naudoja kitas asmuo, o ne pats savininkas, ir pardavimo sąlygas.
Įstatyme įtvirtinta naujovė – žemės sklypo savininkas kartu su pranešimu NŽT gali pateikti ir besiribojančių žemės sklypų savininkų atsisakymus pasinaudoti pirmenybės teise įsigyti parduodamą žemės sklypą, tokiu atveju NŽT informaciją patikrinti ir pažymą išduoti turėtų ne vėliau kaip per 5 darbo dienas.
Tuo atveju, jeigu visgi kartu su pranešimu atsisakymai nebus pateikiami, NŽT praneš žemės sklypo naudotojui (ar naudotojams, jeigu jų daugiau nei vienas), besiribojančių sklypų savininkams, kitiems asmenims.
Asmenys turintys pirmenybės teisę įsigyti žemės sklypą, kaip ir pagal šiuo metu galiojančią įstatymo redakciją, turės 15 darbo dienų apsispręsti, ar pageidauja įsigyti žemės sklypą tomis sąlygomis, kuriomis jis parduodamas.
Kartu su naująja Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo redakcija žemės ūkio paskirties žemės sklypų pardavimo procedūra turėtų šiek tiek pagreitėti ir tapti kiek paprastesnė, tačiau nėra keičiama taip, jog duotų prielaidą manyti, kad sumažės iki šiol praktikoje pasitaikančių problemų dėl apsimestinių sandorių (tokių kaip mainai ar dovanojimas), kuriais siekiama apeiti įstatyme įtvirtintą pirmenybės teisę.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Dviguba nauda ūkiams: degalai ir pašarai iš tų pačių grūdų
2024-12-02 -
Smuko „Pieno žvaigždžių“ pelnas
2024-12-02 -
Su „Rheinmetall“ pasirašyta žemės nuomos sutartis
2024-11-29
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)