Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Spaudos centras
Grūdų perdirbėjai ir prekybininkai: prioritetas – Lietuvoje užauginti grūdai
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Ukrainietiški grūdai neturi įtakos lietuviškų grūdų kainai – toks buvo vienas iš pagrindinių motyvų, nuskambėjusių Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos (LGPPA) narių susitikime su ūkininkus vienijančių organizacijų atstovais.

Susitikimas surengtas, siekiant aptarti situaciją, išsiaiškinti ūkininkus dominančius klausimus ir užkirsti kelią nepagrįstiems gandams. Jame dalyvavo LGPPA vienijamų įmonių atstovai, taip pat Lietuvos ūkininkų sąjungos, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos, Lietuvos žemės ūkio tarybos vadovai.

Dėl rusiškų grūdų tranzito nuomonė vieninga: uždrausti

„Pastaruoju laiku viešojoje erdvėje pasigirsta komentarų, esą perkame pigius, ne Lietuvoje užaugintus grūdus ir dėl to mažiname kainas vietiniams žemdirbiams, o tai nėra tiesa. Tad reikėjo visiems drauge susitikti ir aptarti situaciją“, – kalbėjo LGPPA prezidentas Karolis Šimas.

Bioversija 2024 04 26 m7

Vienas iš svarbių susitikimo klausimų – grūdų tranzito ir importo iš Rusijos bei Baltarusijos draudimas. Čia visų nuomonė buvo vieninga – tranzitas turėtų būti uždraustas ar apmokestintas, apie tai LGPPA prezidentas K. Šimas kalba jau nuo praėjusių metų pabaigos.

Situacija, kad rusiški grūdai legaliai galėtų būti importuojami į mūsų šalį, neatrodo įtikėtina, nes 95 Eur už toną kviečių muitas neleistų konkuruoti su vietoje užaugintais.

Jei tai būtų nelegalus importas ir žemdirbiai turi tokios informacijos, tuo turėtų užsiimti atsakingos tarnybos. Susitikime dalyvavę LGPPA nariai patvirtino, kad nuo karo Ukrainoje pradžios rusiškų grūdų nenaudoja ir jais neprekiauja. Tačiau rusiškų grūdų tranzitas per Baltijos uostus sudaro konkurenciją mūsų užaugintiems grūdams, nes prekiaujama tose pačiose rinkose.  

Iš Ukrainos Lietuvą pasiekia pašarų žaliavos

Ukrainietiškų grūdų judėjimas į Europos Sąjungą šiuo metu dėl karo neapribotas ir grūdų augintojai baiminasi ukrainietiškų grūdų konkurencijos. Tačiau tos baimės nepagrįstos, nes dideli logistikos kaštai, pervežimas keliais yra sudėtingas.

Pagrindo neturi ir kalbos, esą elevatoriai pilni nelietuviškų grūdų. Taip, Lietuvoje prie elevatorių galima matyti transporto priemonių su ukrainietiškais numeriais. Priežastis – Lietuvos įmonės pirko ir toliau perka iš Ukrainos kukurūzus ir saulėgrąžų išspaudas, nes mes jų tiesiog neturime.

Anksčiau dalis pašarų žaliavoms gaminti buvo įvežamos vagonais ir klausimų dėl jų niekam nekilo, dabar mašinos prie elevatorių jau patraukia akis.

Statistikos duomenimis, per antrąjį 2023 metų pusmetį į Lietuvą iš Ukrainos importuota apie 11 tūkst. t kviečių, 32 tūkst. t – rapsų, 27 tūkst. t – kukurūzų,  1 000 t – saulėgrąžų išspaudų, 3 000 t – rapsų išspaudų. Tai yra visas antrojo 2023 metų pusmečio importo kiekis, ne tik LGPPA narių, bet ir kitų ūkio subjektų, kurie minėtas žaliavas naudoja pašarams gaminti.

Kalbant apie importuotus kviečių ir rapsų kiekius, vertinant 2023 m. antrojo pusmečio statistinius duomenis, kviečių  eksportas iš Lietuvos sudarė 2,05 mln. t, o rapsų – 0,49 mln. tonų. Todėl tokie importo  kiekiai turi tik simbolinę įtaką lietuviškų grūdų kainai.

Elevatoriuose yra vietos lietuviškiems grūdams

Atidžiau pažvelgus į situaciją akivaizdu, kad visų prieš tai minėtų gandų ir šių kalbų giluminė priežastis – sumažėjusi grūdų kaina. Tik jos kritimą lėmė ne vardijamos priežastys, o pakankamos pasaulinės grūdų atsargos, agresyvus Rusijos eksportas, istoriškai didžiausias fondų kapitalo įliejimas į grūdų prekybą. Tai yra ne Lietuvos, bet daug platesnė problema, dėl kurios ūkininkų protestai ritasi per visą Europą.

Ir žemdirbių nuogąstavimai, kad dėl elevatorių užimtumo dabar ar supirkimo metu bus mažinamos grūdų kainos, taip pat nepagrįsti. Grūdų kainoms saugyklų užimtumas ar neužimtumas įtakos nedaro ir dėl tokios priežasties kainos nebuvo ir nebus mažinamos.  

Susitikime dalyvavę LGPPA atstovai patvirtino, kad kai kuriuose elevatoriuose šiuo metu gali būti iki 20 proc. grūdų likučių, kurie jau parduoti ir iki birželio turėtų būti išvežti. Bendros Asociacijos nariams priklausančių saugyklų talpos viršija 2,5 mln. t, todėl grūdai bus nupirkti, jei žemdirbiai savo saugyklose dar laikomus grūdus norės parduoti artimiausiais mėnesiais.

Kaip įprastai, grūdų saugyklos bus paruoštos naujam derliui supirkti ir parduodant grūdus tiek dabar, tiek naujuoju sezonu problemų dėl jų supirkimo nekils.

Diskusija dar kartą patvirtino – daug problemų gali kilti dėl iškreiptos informacijos, nepatikrintų faktų, gandų. Tad kilus bet kokių klausimų ar neaiškumų, geriausiai pirma patikrinti faktus, pasiteirauti informacijos – tiesiogiai įmonių ar joms atstovaujančių organizacijų.

Šaltinis: LGPPA inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos