Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
Verslas: požiūris į kanapes turėtų keistis

Kaunas. „Lietuva gali garsėti ir Europos Sąjungoje, ir tarp kitų pasaulio šalių ne tik savo biotechnologijų laimėjimais, bet ir kaip viena iš kanapų verslo lyderių“, – taip mano ir to kryptingai siekia šį pavasarį įsikūrusi Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacija (KAPVIA).

KAPVIA buvo įregistruota kontraversišką dieną – balandžio 1-ąją. Taip pat nevienareikšmiškai visuomenėje žvelgiama ir į kanapes. Kai kam jos vis dar asocijuojasi tik su narkotikais. Tuo tarpu naujausiais mokslo tyrimais, verslo laimėjimais besidomintys žmonės įžvelgia itin dideles pluoštinių kanapių auginimo, perdirbimo ir produktų panaudojimo galimybes.

Pastaraisiais metais susidomėjimas kanapėmis pasaulyje smarkiai išaugo. Ne vien dėl galimybių jas naudoti pluoštui, aliejui ir kitiems panašiems poreikiams. Mokslo tyrimais įrodytas kanabinoidų teigiamas poveikis žmonių ir gyvūnų sveikatai per pastaruosius kelerius metus davė stiprų impulsą sveikatos, grožio industrijos, taip pat maisto, gėrimų ir pašarų pramonės plėtrai.

Bioversija m7 2024 11 19

Verta žinoti, kad kanapėse randama daugiau kaip 480 įvairių medžiagų, iš kurių daugiau nei 100 – kanabinoidai. Iš šių plačiausiai naudojamas kanabidiolis (CBD), kuris, skirtingai nei THC (tetrahidrokanabinolis), neturi psichotropinio poveikio, bet turi daug kitų žmogaus sveikatą gerinančių savybių.

„CBD tapo viena didžiausių 2018 metų sveikatos tendencijų. Kanapių verslo analizės įmonė „The Brightfield Group“ teigia, kad JAV kanabidiolio gamyba nuo 2019 iki 2022 metų išaugs net 40 kartų ir pasieks 22 mlrd. USD apyvartą. Tokie rinkos gigantai, kaip „Coca Cola“ ir „Marlboro“ jau pradėjo kurti produktus su CBD. Šioje srityje didžiulė plėtra vyksta net tik JAV, bet ir Kanadoje, taip pat Kinijoje.

Šiuo metu Kinija valdo trečdalį viso pasaulio kanapių rinkos ir tampa viena svarbiausių pasaulio kanapių verslo žaidėjų. Vykdant skatinimo politiką ji tampa lyderė auginant, perdirbant, gaminant ir eksportuojant kanapių produktus. Jau prieš dvejus metus Kinijoje kanapių pardavimas vidaus rinkoje siekė 1,1 mlrd. JAV dolerių“, – apie pasaulyje vykstančius kanapių verslo pokyčius pasakoja KAPVIA valdybos pirmininkas Nerijus Slesariūnas.

„KAPVIA nori bendrai veiklai sutelkti pluoštinių kanapių augintojus, perdirbėjus, pardavėjus, mokslininkus ir verslo inovacijų skleidėjus, teigia Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacijos valdybos pirmininkas Nerijus Slesariūnas

Beje, dabar yra steigiama kanapių birža, per kurią bus prekiaujama kanapių produktais. Jos valdytojai yra tie patys žmonės, kurie valdo deimantų biržą.

Liberalizuoja kanapių verslą ir naudojimą

Šiemet naują poziciją dėl pluoštinių kanapių suformulavo ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), kuri yra vienintelė įgaliota oficialiai įvertinti turimus įrodymus ir teikti mokslo rekomendacijas dėl sėjamųjų kanapių (Cannabis sativa L.) terapinės vertės ir/arba žalos Jungtinėms Tautoms (JT) ir kitoms tarptautinėms organizacijoms.

PSO aiškiai pripažino kanapių ir kanabinoidų vartojimo naudą medicinos reikmėms ir siūlo kanapių produktus vėl įtraukti į farmakopėjas. PSO ragina JT organizaciją kuo greičiau apsispręsti dėl pasaulyje labai greitai plintančio kanapių verslo liberalizavimo proceso.

Kanadoje ir JAV kanapių verslo teisinis reguliavimas padeda sparčiai vystyti šių šalių bioekonomiką. Nuo šių metų pradžios JAV federaliniu lygiu įteisino pluoštinių kanapių verslą ir į kanapių sampratą įtraukė visas šio augalo dalis, taip pat ir iš jų pagamintus produktus (kai THC neviršija 0,3 proc.) bei legalizavo visus jų perdirbimo būdus.

Atsivėrus keliams auginti ir perdirbti pluoštines kanapes, tuo naudojasi verslas. Pavyzdžiui, viena JAV firma, atsisakiusi tabako auginimo, net 150 tūkst. ha užsėjo pluoštinėmis kanapėmis.

Lietuvoje situacija dviprasmiška

Kaip žinome, pluoštinės kanapės mūsų šalyje buvo įteisintos prieš šešerius metus, priėmus atitinkamą įstatymą. Tai leido auginti kanapes, ir jų plotai pernai pasiekė beveik 4 tūkst. ha. Pernai buvo pastatytas kanapių stiebelių apdorojimo fabrikas. Yra ir kanapių aliejaus, sėklų baltymų bei kitų produktų gamintojų.

Lietuvos kanapių augintojai ir verslininkai neblogai uždirba ir užsienio pirkėjams parduodami džiovintus kanapių žiedynus, iš kurių išgaunamas CBD. Tačiau iki šiol tokia veikla yra už įstatymo ribų, kitaip tariant, nelegali, nes kanapėse esančios biologiškai vertingos medžiagos kanabidioliai ir jų produktai iki šiol pas mus draudžiami. Žinotina, kad Lietuvoje leidžiama auginti pluoštinių kanapių veisles, kuriose THC kiekis neviršija 0,2 proc.

„Dabar Lietuvos kanapių verslo plėtros situacija yra kontraversiška. Viena vertus, akivaizdus poreikis sparčiai vystyti visuomenei reikšmingą naują ekonominės veiklos sritį. Kita vertus, naujovėms imli ekonominė veikla susiduria su daugeliu teisinio ir organizacinio pobūdžio kliūčių. Kai svarstoma apie pluoštinių kanapių verslo naudą, dažnai pasireiškia išankstinis neigiamas valdininkų požiūris, kurį inspiruoja narkotikų baimė ir įsisenėję įvairūs administraciniai draudimai, taikomi kanapių augintojams.

Net priimant Vyriausybės nutarimus nesigilinama, jog sprendžiama apie pluoštinių kanapių, neturinčių intoksikacinio poveikio, auginimo ir perdirbimo teisinį reguliavimą. Kaip pavyzdį galima nurodyti prieš keletą metų sveikatos apsaugos ministro išleistą potvarkį, draudžiantį maisto papilduose naudoti pluoštinių kanapių produktus“ – pastebi VDU Žemės ūkio akademijos Mokslo ir technologijų parko specialistas dr. Rimantas Čiūtas.

Siekia Pluoštinių kanapių įstatymo pakeitimo

Kanapių verslo entuziastų nuomone, dabar yra labai palankus metas Lietuvai imtis sparčiai plėtoti šią veiklą. Pasak N. Slesariūno, iš kanapių galima kurti aukščiausią pridėtinę vertę turinčius licencijuotus produktus ir technologijas. Tačiau tam reikia bent dviejų sąlygų. Visų pirma, kad būtų legalizuotas visas pluoštinių kanapių augalas.

Antra, kad augintojai bei perdirbėjai dirbtų vieningai ir galėtų užtikrinti žaliavos bei produkcijos kokybę. Pavieniui dirbant greitai pasiekti teigiamo rezultato neįmanoma. Augintojams trūksta žinių tiek apie pačių kanapių, tiek apie žaliavos paruošimo technologijas. Trūksta šios srities agronomų, konsultantų. Todėl padaroma daug klaidų, dėl kurių prarandamos realizavimo rinkos ir patiriama finansinių nuostolių.

Balandžio 4 d. KAPVIA kreipėsi į žemės ūkio ir sveikatos apsaugos ministrus su memorandumu dėl Pluoštinių kanapių įstatymo pakeitimo. Šiame dokumente siūloma priimti sprendimus, svarbius regionų plėtrai ir visuomenės sveikatingumo palaikymui.

„Lietuvos politikos formuotojams, rengiantiems naują Pluoštinių kanapių įstatymo redakciją, labai svarbu savo sprendimus grįsti PSO rekomendacija, pateikta JT organizacijai, „kad preparatai, kurie laikomi grynu kanabidioliu (CBD), neturėtų būti aprašomi pagal tarptautines narkotikų kontrolės konvencijas“, – pastebi R. Čiūtas.

Lietuvos kanapių verslo plėtros situacija yra kontraversiška, sako VDU Žemės ūkio akademijos Mokslo ir technologijų parko specialistas Rimantas Čiūtas

KAPVIA tikisi, kad pluoštinių kanapių augintojams ir verslininkams palankūs sprendimai Seime bus priimti dar šio pavasario sesijoje. Juolab kad kovo 13 d. Seimo Konstitucijos salėje vykusioje konferencijoje praktiškai visų Lietuvos politinių partijų atstovai pasisakė už būtinybę dekriminalizuoti kanapes ir skubos tvarka priimti naują Pluoštinių kanapių įstatymo redakciją.

Apie pluoštinių kanapių verslo būklę ir 2019 metų proveržio galimybes buvo kalbėta parodos „Ką pasėsi... 2019“ metu vykusiame seminare. Įsikūrusi KAPVIA nori bendrai veiklai sutelkti pluoštinių kanapių augintojus, perdirbėjus, pardavėjus, mokslininkus ir verslo inovacijų skleidėjus, siekiant šio verslo tvarios pažangos ir aukštos pridėtinės vertės Lietuvos valstybei.

„Tik dirbdami kartu galime tikėtis maksimalios naudos. Sėkmę garantuoja darbas sistemoje. Pavieniui dirbant 80 proc. įdėtų pastangų duoda 20 proc. rezultato. O sistemoje 20 proc. pastangų sukuria 80 proc. rezultato“, – sako KAPVIA vadovas N. Slesariūnas.

Apie pluoštinių kanapių verslo būklę ir 2019 metų proveržio galimybes buvo kalbėta parodos „Ką pasėsi... 2019“ metu vykusiame seminare

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos