Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Rinka
Uogų rinka pasaulyje: kas ir kur populiarėja

Amsterdamas. Įdomia kryptimi juda pasaulio uogų rinka: kas vienose šalyse populiaru, kitur vartotojų visai nežavi. Iš naujo „atrandamos“ pamirštos uogos.

Pastaraisiais metais Europoje ir Šiaurės Amerikoje labai padidėjo aviečių ir gervuogių paklausa. Vakaruose avietės laikomos prabangos produktu. Tuo tarpu Kinijoje, atvirkščiai, avietės nesukelia susižavėjimo, tačiau fantastiškai populiarios godži uogos.

Aviečių, gervuogių ir kitų uogų srautas rinkoje senka. Mat daugelyje regionų karščiai turėjo neigiamos įtakos derliui. Dėl to uogų paklausa išlieka aukšta, o kainos irgi kyla.

Bioversija 2024 04 15 m7

Pasaulines uogų rinkos tendencijas apžvelgia portalas www.freshplaza.com.

Italija: plečiami uogynų plotai

Šiuolaikiniame pasaulyje uogas galima vadinti „superproduktu“. Per pastaruosius dešimt metų pasaulinis minkštų vaisių suvartojimas padidėjo daugiau negu dukart. Laukiama, kad uogų vartojimas, skaičiuojant vienam gyventojui, dar augs. Kartu kyla ir ūkių susidomėjimas uogininkyste. Šios agroverslo šakos plėtrai padeda ir naujos uogų veislės bei auginimo technologijų inovacijos.

Pasak Italijos uogų rinkos ekspertų, selekcija būtina, siekiant gauti kokybišką produkciją, pratęsti derėjimo laiką ir dėl galimybių įveisti uogynus mažiau tam tinkamuose dirvožemiuose. Uogų paklausa viršija pasiūlą. Pavyzdžiui, pietinėje Italijoje paklausa uogoms išaugo net 70 proc. Dėl to artimiausiais metais laukiama uogynų plėtros.

Svarbiausi Italijos uogininkystės regionai yra Pietų Tirolis, Venetas, Bazilikata ir Kalabrija.  

Nyderlandai: avietes paveikė karščiai

Liepos pabaigoje vyravęs karštis paveikė Nyderlandų uogų rinką. „Olandijoje ir Belgijoje aviečių ir gervuogių tiekimas, kokybė bei kainos labai svyravo, nes dėl karštų orų derlius noko „šuoliais“. Labai sunku buvo kontroliuoti rinką“, - sakė vienas uogų prekiautojas.

Iš tiesų, avietės nebijo karščių. Tačiau jų paveiktos derlių nokina netolygiai. Dėl to vienu metu pasitaikydavo uogų trūkumas, o kitu metu jų būdavo per daug. Piko laiku kainos labai greitai nukrito nuo 10 iki 5 eurų už kg.

Ta pati situacija buvo ir su gervuogėmis: dar neseniai jų kilogramas kainavo net 30 eurų, o vėliau kaina nukrito iki 10 eurų ir dar mažiau.

Olandijoje užaugintos uogos laikomos šaldymo kamerose ir jų perteklius išvežamas į kitas Europos šalis. Labai gera olandiškų uogų paklausa Vokietijoje, nes šią vasarą vietos uogų ūkiams didelės žalos padarė sausra ir karščiai. Pasak pardavėjų, paprastai iki lapkričio ar gruodžio tokios paklausos nebūna. Tad šį sezoną olandai džiaugiasi, turėdami didelių prekybos su kitomis Vakarų Europos šalimis perspektyvų.

Belgija: gervuogių perteklius

Belgijos uogų augintojai ketina tiekti gervuogių produkciją iki lapkričio pabaigos. Pasiūlos pikas numatomas rugsėjo pabaigoje-spalio pradžioje. Šių uogų kainos dabar laikosi gana aukštai, to priežastis – gera vietos paklausa ir užsakymai iš Prancūzijos.

Pasak prekiautojų, nepaisant paklausos, gervuoges parduoti nėra paprasta, nes pastaraisiais metais Europoje atsirado labai daug šių uogų augintojų. Konkurencija – didelė.

Vokietija: „ant bangos“ – raudoni agrastai

Nepaisant vasaros sausros, šiemet Vokietijoje sunoko gausus raudonųjų agrastų derlius. Šios uogos labai populiarios vietos rinkoje, tad parduoti agrastus buvo nesunku. Tam nesutrukdė netgi aukštos jų kainos: už 0,5 kg uogų jos pakilo net iki 4,2 euro.

Vokietijos uogų prekiautojai teigia, jog derliaus sezonui baigiantis agrastų pasiūla irgi sumenko, dėl to ir kaina smarkiai pakilo. Dabartiniu metu sumažėjo ir aviečių bei juodųjų serbentų tiekimas. Kita vertus, uogų paklausa išlieka tokia pat aukšta, kaip ir anksčiau. Tad ir kainos greitai auga.

Šalies uogų rinką vis labiau papildo lenkiška produkcija, ypač didmeninėje prekyboje su Rytų Vokietija. 

Agrastai – populiarios ir brangios uogos Vokietijoje, taip pat Kanadoje

Austrija: aukšta vietinių aviečių paklausa

Uogininkystė smarkiai plečiasi Austrijoje. Smulkieji ūkiai augina avietes, raudonuosius serbentus, agrastus ir gervuoges. Ypač aukšta vietinių aviečių paklausa.

Prognozuojama, kad austriškų uogų auginimo mastai tik didės.

Prancūzija: avietės – „prabangos“ uogos

Nepaisant gana aukštų kainų, Prancūzijos rinkoje uogos turi gerą paklausą. Tiesa, vietinis uogų derlius nukentėjo nuo kaitros. Avietes prancūzai laiko „prabangos“ uogomis. Jos dažniausiai tiekiamos iš Nyderlandų, Belgijos ir Portugalijos.

Įdomu tai, jog raudonos uogos mažiau perkamos tiesiog suvalgyti šviežios, bet dažniau – desertų papuošimui arba džemams virti.

Kinija: populiariausios – godži uogos

Kinai augina įvairias uogas, bet populiariausios – godži. Šias uogas dideliais kiekiais Kinija eksportuoja, ypač į JAV ir Europą. Šviežios godži uogos parduodamos nuo birželio iki rugpjūčio, o po to – džiovintos. Godži uogų kiekiai ir eksportas didėja kasmet.

Skirtingai nei godži uogų, aviečių kinai nevertina. Kinijoje mažai kas avietes augina, nes ūkininkams jos nepatrauklios dėl mažo rentabilumo ir didelės priklausomybės nuo oro sąlygų.

Šiaurės Amerika: gervuogės ir agrastai

JAV prekiautojai žvilgsnį kreipia į Meksiką.Uogų sezonas Kalifornijoje jau eina į pabaigą, o meksikiečių – greitai prasidės. Tuomet Meksika taps pagrindine gervuogių tiekėja JAV rinkai, o šių uogų kainos nuo 20 dolerių kris iki 14. Tuo tarpu avietės bus parduodamos po 18-22 dolerius.

Kanadoje, Freizerio slėnyje ir Britų Kolumbijoje, gervuogių derliaus sezonas tęsiasi nuo rugpjūčio vidurio iki spalio. Šiemet uogų paklausa didesnė nei pernai, o kainos pakilo 10-20 proc.

Raudonos uogos ir agrastai, kurie taip pat auginami Freizerio slėnyje, ypač populiarūs tarp vartotojų, turinčių europinės kilmės šaknų. Agrastų sezonas prasidėjo liepos pabaigoje, ir be tiekimo vietos rinkai, dalis derliaus eksportuojama net į Aziją.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos