Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
Sodininkų nerimas: tyrelės nugalės obuolius?

Kaunas. Vaisių vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose 2014-2017 mokslo metų programa nebuvo derinama su socialiniais partneriais, to pasekmė - ne šviežių, o perdirbtų produktų protegavimas. Taip kalbėta vakar vykusiame Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos" susirinkime.

Aptarinėdami Vaisių vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose 2014-2017 mokslo metų programos administravimo taisykles, asociacijos „Vaisiai ir uogos" nariai, iš kurių dauguma dalyvavo praėjusių metų programoje, nustebo, kad patvirtinta programa bene pirmą kartą nebuvo derinama su socialiniais partneriais.



„Mūsų nuomone, šios programos nuostatas reikia kuo sparčiau tobulinti. ES inicijuotoje programoje pagrindinis dėmesys skiriamas šviežiems vaisiams, o Lietuvoje pagal priimtas taisykles išaukštinami perdirbti produktai. Didžiausių abejonių ir neskaidrumo sukelia nuostatos dėl vaisių tyrių pateikimo, ir numatytų apribojimų vienos ar kitos rūšies produktams „mokinio krepšelyje", - sako asociacijos direktorius Darius Kviklys

Praėjusių metų programoje dalyvavę sodininkai siūlo kai kuriuos tvarkos pakeitimus. Pirmiausia, jiems atrodo keista nuostata, kad vaisių tyrelėms netaikomas reikalavimas dėl ekologiškumo.

„Jeigu švieži vaisiai ir sultys turi būti tik ekologiški arba išskirtinės kokybės, kodėl tos pačios nuostatos netaikomos vaisių tyrelėms? Paliekama galimybė perdirbti žemiausios kokybės žaliavą? Ar atsivežti atpigusių obuolių iš Lenkijos? Siūlome, kad pateikiamos tyrės privalo būti pagamintos iš ekologiškos arba išskirtinės kokybės vaisių žaliavos", - vienbalsiai mano sodininkai.

Kodėl šviežių vaisių dalis turi sudaryti ne daugiau 50 proc. iš pateikiamų produktų, o sulčių ir tyrių turi būti ne mažiau kaip po 25 procentų? Ši nuostata palieka galimybę, kad perdirbtų produktų gali būti ir visas 100 proc., o šviežių vaisių, labai norint, galima iš viso nepateikti.

„Kodėl iškreipiama programos „Vaisiai mokykloms" esmė ir diskriminuojami patys sveikiausi švieži vaisiai? Šiuos proporcinius reikalavimus būtina pataisyti iš esmės: ne mažiau 50 proc. šviežių vaisių, ir ne daugiau kaip po 25 proc. sulčių ir tyrių", - įsitikinę asociacijos nariai.

Nesuprantamas jiems reikalavimas ir pateikti pažymą tuo atveju, jei vaikams siūloma ne ekologiški, o išskirtinės kokybės vaisiai. Nejaugi vėl mėginama sumenkinti vieną pripažintą ženklą ar auginimo sistemą kitos auginimo sistemos atžvilgiu? Ši nuostata išvis turėtų būti netaikoma.

Sunkiai suvokiama kompensacija - net 13 Lt/l - už vaisių tyres. Jų rinkos kaina tesiekia 1,20-2,0 Lt/l, o bus sumokama kelis kartus daugiau. „Žinant, kad vieno vaiko krepšeliui skiriamas fiksuotas finansavimas (per mėnesį - 3,94 Lt be PVM), tai pritaikius šios tvarkos reikalavimus, mokinys gaus per savaitę po du šaukštus tyrės. Aišku, bus galima sėkmingai atsiskaityti EK, kad programos pinigai išnaudoti", - ironizavo sodininkai. Jų manymu, logiška būtų nustatyti vaisių tyrės kainą 5 Lt/l.

Asociacijos „Vaisiai ir uogos" narių nuomone, naują tvarką, kol programa dar tik prasideda, būtina kuo skubiausiai keisti.

Bioversija m7 2024 11 19

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos