BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Rinka
Šį sezoną pigių ukrainietiškų grūdų pasaulis nematys?

Kyjivas. Naujo derliaus kviečiai bus parduodami didesnėmis kainomis nei pernai. Ukrainos ūkininkai kviečių neatiduos už dyką, nes grūdų pasiūla gerokai sumažės.

Taip teigia didžiausia žemdirbių nevyriausybinė asociacija „Visos Ukrainos agrarinė taryba“ (VAR), kuriai priklauso daugiau kaip 1 000 vidutinių ir mažų žemės ūkio įmonių iš visos Ukrainos. Jų bendras žemės plotas sudaro per 3,5 mln. hektarų.

Ukrainoje jau prasidėjo naujo derliaus nuėmimas: kuliami žieminiai miežiai, rapsai. Vėliau ateis eilė ir kviečiams. Derliaus situaciją įvertino VAR rėmuose sukurto kooperatyvo „Pusk“ analitinis centras.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Jei birželį 70 proc. eksportuotų Ukrainos kviečių buvo senas derlius, tai dabar grūdų pasiūla pradeda mažėti. Atsargos yra minimalios, o naujo derliaus nuimta tik 200 tūkst. tonų“, – teigė „Pusk“ analitikai.

Iš visų žemės ūkio augalų rūšių kviečiai labiausiai reaguoja į žinias apie grūdų koridoriaus pratęsimą ir yra labiausiai „politizuoti“. Pasak analitikų, politinės naujienos dėl galimo Rusijos pasitraukimo iš susitarimo dėl grūdų koridoriaus, taps dar vienu veiksniu kviečių kainoms, kurios bent jau išliks esamo lygio. 

„Pusk“ analitinis skyrius prognozuoja, kad iki liepos pabaigos Ukraina nukuls 14–15 mln. t kviečių. Taigi, kviečių bus mažiau, be to, Ukraina nebeturės 25 mln. t jų atsargų, kaip buvo pernai.

Šiemet kviečių derlius menkesnis ne tik dėl susitraukusių jų plotų, bet ir dėl labai išaugusios savikainos: per karą trąšų, kuro ir kitų augalininkystės prekių kainos viršijo visus įmanomus maksimumus, todėl augintojai buvo priversti taupyti.

„Atsižvelgiant į bendro kviečių derliaus prognozes, Ukrainai reikės eksportuoti apie 1 mln. t per mėnesį, kiek leidžia logistika. Javų auginimo kaštai išaugo, o ūkininkai už dyką grūdų neatiduos, nebeliks pernykštės pardavimo kainos – 145 EUR/t. Ūkininkai neskubės parduoti grūdų, kol jų kaina neviršys 180 EUR/t, t. y. produkciją laikys, kol sulauks auginimo savikainą viršijančių kainų“, – teigė kooperatyvo „Pusk“ analitikai.

Pigūs pernykščio derliaus kviečiai, gabenami vadinamuoju grūdų koridoriumi per Vakarų Europą, supykdė lenkų, slovakų, bulgarų ir kitų aplinkinių šalių ūkininkus, kilo protestų. Kai kurių šalių valdžia, tarkime, Bulgarijos, Lenkijos, Slovakijos, buvo priversta laikinai uždrausti ukrainietiškų grūdų importą.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos