Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Pasaulyje
Ukrainietiški grūdai gilina krizę Lenkijos kaime
Grūdų terminalas Gdynės uoste, Lenkijoje. Shutterstock.com nuotr.

Varšuva. Ukrainietiškų grūdų importas gilina kaimo krizę ir stumia žemdirbius imtis aktyvių protesto priemonių, perspėja Lenkijos grūdų gamintojų asociacija.

„Sienų atsivėrimas prekybai su Ukraina turi didelės įtakos mūsų šalies grūdų rinkai, o ypač skaudus rytinių šalies rajonų ūkininkams. Sandėliai pilni grūdų, kurie, užuot išgabenus ir pardavus juos pasaulio rinkose, lieka Lenkijoje, blokuodami mūsų plėtros galimybes. Seniai kalbame, jog būtina didinti savo grūdų eksporto galimybes, dabar pats laikas suaktyvinti veiklą šioje srityje. Vieni to nepadarysime, mums reikia Vyriausybės paramos“, – atkreipia dėmesį Lenkijos grūdų gamintojų asociacija.

Problemos sprendimą apsunkina tinkamos uosto infrastruktūros, pritaikytos grūdų eksportui iš Lenkijos, trūkumas. Ukrainietiškų grūdų eksportas per Lenkiją tik paaštrino situaciją.

Bioversija m7 2024 11 19

Lenkijos grūdų gamintojų asociacijos teigimu, šiuo metu uostai yra užversti akmens anglimi, grūdų laivams juose paprasčiausiai nėra vietos. Transporto pramonė, užuot aptarnavusi grūdų sektorių, užsiima anglies pervežimu, dėl to didėja transportavimo įkainiai ir apsunkinamas grūdų eksportas už Lenkijos ribų. Nesutvarkyta Lenkijos uostų infrastruktūra gilina aklavietę.

Grūdininkai atkreipia dėmesį į šiuo metu itin žemas grūdų kainas, kurios nekompensuoja gamybos kaštų.

Panaikinus grūdų prekybos su Ukraina barjerus, į Lenkiją keliauja didžiuliai kiekiai kukurūzų ir kitų grūdų. Siekiant pašalinti transporto spūstis pasienyje, iš Ukrainos gabenami grūdai traktuojami kaip „techniniai“, jiems taikoma greito įforminimo procedūra. Šie grūdai, ypač jei jie perkami tiesiai iš ūkių, niekuo nesiskiria nuo standartinių grūdų, tačiau dėl didžiulių kiekių ir efektyvaus tranzito nebuvimo, šie grūdai lieka Lenkijoje.

Lenkijos grūdininkai kreipėsi į šalies Vyriausybę ir prezidentą, ragindami imtis skubių veiksmų, kurie padėtų sumažinti įtampą vidaus rinkoje.

„Suprantame, kad Ukrainos ūkininkų padėtis yra labai sunki (karas, elektros trūkumas, trąšų trūkumas, rizika neapsėti laukų), tačiau manome, kad yra galimybių padėti jiems be nuostolių lenkų ūkininkams, o net ir su nauda Lenkijos ekonomikai. Taip pat suprantame, kad uostai negali būti pastatyti per naktį. Todėl raginame skubiai įdiegti sprendimus, palengvinančius grūdų tranzitą iš Ukrainos už Lenkijos ribų arba paskirti / nurodyti subjektus, kurie užsiims grūdų pirkimu iš Ukrainos eksportui už Lenkijos ribų, nepakenkiant Lenkijos ūkininkams“, – rašoma Lenkijos grūdų gamintojų asociacijos kreipimesi.

Lenkijos grūdininkų nuomone, ši situacija – pagrindas reikalauti papildomų lėšų iš Europos Sąjungos žemės ūkio kainoms stabilizuoti grūdų importo paveiktoje rinkoje.

Europos Komisija, leidusi bemuitę prekybą grūdais, turi aktyviau įsitraukti į grūdų perskirstymo iš Ukrainos į kitas šalis procesą. Šiuo metu laivai su grūdais iš Lenkijos neplaukia. Jei eksportas neprasidės, lenkų ūkininkas neturės kur parduoti grūdų, krizė kaime gilės.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos