Kėdainiai. „Runkeliai auga gana neblogai. Laiku buvo pasėta. Dabar gavo ir šilumos, ir drėgmės, tad laukiame neprasto derliaus", - sakė Pernaravos ūkininkas Antanas Pacaitis, kurio ūkyje surengta tradicinė lauko diena cukrinių runkelių augintojams. Tačiau runkelių auginimo klausimai nuėjo į antrą planą, nes žemdirbiams labiau rūpėjo ne tiek derlius, kiek bendradarbiavimas su cukraus gamintojais panaikinus kvotas.
„Nuo 2017 metų Europos Sąjungoje naikinamos cukraus gamybos kvotos. Gamybininkai ir cukrinių runkelių augintojai šiai reformai atsakingai ruošėmės ir ne kartą su žemdirbiais sėdome prie derybų stalo. Tad būsimi pokyčiai niekam neturi būti gąsdinantys. Permainų mūsų ir augintojų susitarimuose tikrai bus. Juk nelieka ne tik sutartų cukraus gamybos kvotų, bet ir minimalių kainų. Jas su augintojais mes jau baigiame suderinti", - naujienomis dalijosi bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.
Žemdirbiai atidžiai klausėsi naujienų, kas laukia cukraus rinkos nuo kitų metų
S. Mozerio teigimu, cukraus gamintojai žemdirbiams po reformos siūlys daugiau paslaugų. „Jau pranešėme, kad fabrikas nuo kitų metų runkelių perdirbimo sezoną dirbs visą parą. Mes patys organizuosime logistiką, stebėsime runkelių kasimą, atvežimą, ir laikymą. Norime kuo efektyviau išnaudoti fabriko pajėgumus ir stengsimės, kad kuo mažiau nepatogumų patirtų žaliavos tiekėjai", - planais dalijosi bendrovės žemės ūkio direktorius.
Kaina - viena iš trijų
Cukraus gamintojai su žemdirbiais suderėjo, kad atsiskaitymas už runkelius bus pasirenkamas pagal vieną iš trijų siūlomų modelių. Gamintojai už žaliavą mokės vienų metų fiksuotą kainą, vienų metų kintamą kainą ir, esant galimybei, dalį pelno bei trejų metų fiksuotą kainą.
„Ilgamečiai kontraktai labiausiai naudingi tiems, kas labiausiai nutolęs nuo fabriko. Pagal mūsų naują modelį 80 proc. plotų runkelių paliekame nuolatiniams augintojams, o į 20 proc. galės pretenduoti vis kiti, tarp jų ir nauji augintojai. Tad pokyčių runkelių auginimo susitarimuose tikrai bus", - sakė S. Mozeris.
Savikaina - 20 eurų
Šiuo metu žaliavą bendrovei „Nordic Sugar Kėdainiai" augina 350 augintojų. Nemaža jų dalis, 230 žemdirbių, susivieniję į kooperatyvą „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai". Jam priklauso Kėdainių, Kauno, Radviliškio rajonų ūkininkai.
„Žemdirbiai turi labai įvairių nuomonių dėl būsimos reformos. Suprantama, kad permainas sugalvojo ne mūsų fabrikas, bet iš esmės keičiasi visa ES cukraus politika. Mes tiesiog verčiame naują lapą, o kaip jis bus pildomas, priklausys nuo augintojų ir gamintojų. Žinome, kad nelikus kvotų, daugelio šalių cukraus gamintojai reiškia ambicingus planus. Nežinia, kas bus su britais, kurie nemaža dalimi papildydavo cukrumi ES rinką. Prancūzai skelbiasi gaminsią gerokai daugiau cukraus, tad mums reikia susitelkti, kad būtume konkurencingi ir rastume savo nišą poreforminėje rinkoje", - savo nuomonę apie būsimus pokyčius dėstė kooperatyvo „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai" valdybos pirmininkas Algis Šleževičius.
A. Šleževičius ir S. Mozeris (nuotraukoje – dešinėje) rado sutarimą, kad po reformos neliktų nuskriausti nei runkelių augintojai, nei cukraus gamintojai
A. Šleževičiaus žodžiais, permainos nėra itin džiuginančios, bet ir nevers keisti ūkininkavimo. Iki šiol žemiausia bazinio cukringumo runkelių tonos kaina sudarė 26 eurus, o kalbant apie būsimiems metus, bazinė nekintama kaina turėtų sudaryti 24 eurus, kintama - 22 eurus. Runkelių auginimo savikaina sudaro 20 Eur/t, tad didelio pelno nebus, tačiau ir nuostolių tikimasi nepatirti.
Cukraus gamybos nemažins
Cukraus fabriko vadovai sakė kitąmet planuojantys didinti cukraus gamybos apimtis. „Mūsų kvota sudarė kiek daugiau kaip 64 tūkst. tonos baltojo cukraus. Kitąmet žadame gaminti apie 112 tūkst. tonų. Be to, dar gaminsime ir pramoninio cukraus. Tad mums žaliavų reikės net daugiau negu iki reformos", - sakė S. Mozeris.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)