Paryžius. Apžvelgus situaciją Europos ir kitų šalių rapsų rinkoje, aiškėja, kad jų pertekliaus nėra, o kitų metų derlius, sprendžiant pagal rudenį pasėtus rapsų plotus, irgi tikriausiai nebus rekordinis.
Jau šio prekybos sezono pradžioje rinkoje buvo prognozuojamas rapsų trūkumas. Nepaisant to, jų kainos „Euronext” biržoje išaugo tik 5 proc.: nuo 368 iki 390 Eur/t. O dėl euro žemo kurso rapsų kaina JAV doleriais beveik atitinka praėjusių metų lygį.
Kaip prognozuoja JAV Žemės ūkio departamentas (USDA), rapsų gamyba ES šį sezoną, palyginti su praėjusiu, bus mažesnė net 3 mln. t ir sieks tik 17 mln. t. Tai būtų mažiausias kiekis per pastaruosius 13 metų.
USDA vertinimu, rapsų importas į ES gali išauginti 20 proc. arba 0,9 mln. t, iki 5,1 mln. t.
Šiemet iki lapkričio pradžios rapsų importas į ES, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, išaugo net 77 proc., iki 2,67 mln. t. Įdomu tai, kad didžioji importo dalis – rapsai iš Ukrainos. Apie tai rašo portalas graintrade.com, remdamasi paskutine, lapkričio mėnesio, JAV Žemės ūkio departamento (USDA) ataskaita.
Ukraina iš užaugintų 3,3 mln. t rapsų gali iš viso eksportuoti net 2,8 mln. t. Iki lapkričio pradžios į užsienį jau buvo parduota 2,55 mln. t.
USDA analitikų nuomone, kol kas neaišku, kur ES pirks iki kitų metų derliaus trūkstamą rapsų kiekį – mažiausiai reikia 2,4 mln. t.
Kai kurie ekspertai prognozuoja, kad bendras šio sezono rapsų importo į ES kiekis gali pasiekti net 6 mln. t. Iš Kanados galėtų būti importuojama ne daugiau kaip 1-1,2 mln. t rapsų. Net jeigu kanadietiškų rapsų kainų lygis išliktų sąlyginai žemas – apie 350 JAV dolerių už toną (318 Eur/t) ir būtų pakankama pasiūla, europiečiai galėtų pirkti ribotą kiekį, kadangi ES uždrausti GMO rapsai.
Australija, iš kurios į Europą taip pat atkeliauja rapsų, šį sezoną dėl sausros jų gamybą sumažins iki 2,1 mln. t, o eksportą – iki 1,6 mln. t. 2018-2019 prekybos metais australietiškų rapsų eksportas siekė 1,9 mln. t.
Plotų padidinti nepavyko
Sausringos rudens sąlygos tiek ES, tiek ir Ukrainos žemdirbiams neleido gerokai išplėsti žieminių rapsų plotų 2020 metų derliui. Todėl rapsų gamybos padidėjimas kitąmet, vargu, ar galimas, - prognozuoja USDA.
Prancūzijos rinkos analitikų agentūros „Strategie Grains“ vertinimu, šį rudenį ES pasėtų rapsų plotai sudaro 5,94 mln. ha, tai yra 8 proc. mažiau negu pastarųjų 5-erių metų vidurkis. Tačiau minėtas skaičius truputį viršija rapsų plotą, nuo kurio buvo nuimtas derlius šiemet – 5,55 mln. ha.
Nepaisant sąlyginai palankių rapsų kainų biržoje, preliminariais duomenimis, Europos ūkininkai tik labai nežymiai padidino rapsų pasėlių plotus būsimam kitų metų derliui. Kaip minėta, viena priežasčių – sausos dirvos sėjos metu. Kita rinkos analitikų nurodoma priežastis – kai kurių pesticidų, reikalingų rapsų apsaugai nuo kenkėjų, uždraudimas ES.
Ukraina, palyginti su pernai metais, šį rudenį rapsų pasėlių plotą sumažino 0,2 mln. ha, iki 1,1 mln. ha. Be to, dėl drėgmės trūkumo dirvose dalis rapsų prarasti, dalis – labai prastos būklės.
Dar viena priežastis, neskatinusi ukrainiečių didinti rapsų plotus, buvo žemesnės negu pernai rapsų kainos šalyje, nepaisant kylančių kainų ES. Ūkiai, be to, nedidino rapsų plotų dėl naujų eksporto į ES suvaržymų. Todėl rinkos analitikų prognozėmis, dėl visų minėtų priežasčių prekiautojai už ukrainietiškas grivinas pirks rapsų minimaliai, kaip tai atsitiko su sojomis.
Kokia dabartinė rapsų pasėlių būklė
ES pasėlių derliaus prognozavimo sistemos MARS duomenimis, spalį ir lapkritį klimato sąlygos rapsų vystymuisi buvo palankesnės negu sėjos laikotarpiu, kuomet daugelyje šalių, ypač Prancūzijoje, Vokietijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje, vyravo sausra. Rudens antros pusės lietūs pagerino situaciją minėtose šalyse.
Centriniuose Europos regionuose, Baltijos šalyse, Lenkijoje oro sąlygos rapsų sėjos metu buvo geresnės negu Prancūzijoje ar Vokietijoje. Didžiojoje Britanijoje ankstyvos sėjos rapsų pasėlių būklė rudeniui baigiantis buvo gera. Tuo tarpu kai kurie vėlyvos sėjos britų pasėliai nukentėjo nuo kenkėjų antplūdžio.
MARS vertinimu, palyginti su praėjusiais metais, žieminių rapsų plotai Bulgarijoje, Rumunijoje ir Didžiojoje Britanijoje sumažės, Vokietijoje ir Prancūzijoje – nepasikeis, nors ir gerokai nusileis 5-erių metų vidurkiui. Vengrijoje sausra nesutrukdė ūkininkams šiek tiek padidinti rapsų plotų.
Prancūzijos rinkos analitikų agentūra „Strategie Grains“ prognozuoja, kad 2020-2021 metų sezono rapsų derlius ES gali pasiekti 19 mln. t. Toks rapsų derlius viršytų nevykusį šių metų derlių (16,9 mln. t), bet būtų mažesnis už 2018 metų rezultatą, kai gauta 20 mln. t rapsų.
Pasak „Strategie Grains“ ekspertų, įvertinus numatomą rapsų aliejaus paklausą biodyzelino gamybai, 2020-2021 metų sezoną ES gali tekti importuoti labai didelį rapsų kiekį.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)