Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
Rapsų rinkos pokyčiai - į pakalnę paskui naftą?

Kaunas. Rapsų augintojai ir supirkėjai seniai žino, kad šios žemės ūkio produkcijos kainų ir rinkos tendencijoms įtakos turi naftos kainos. Ar pastarosiomis savaitėmis pasaulio naftos rinkoje stebėtas kainų nuosmukis taip pat paveiks ir rapsų rinką?

Dar sausio mėnesį išankstinių (2020 m. rugpjūčio mėn.) sandorių rapsų kaina Paryžiaus biržoje buvo pakilusi iki 390 Eur/t. Vėliau, vasarį, ji tai krito, tai vėl truputį atsitiesdavo, bet jau kovą buvo pasiekusi seniai regėtą žemumą - 340-350 Eur/t. Po to rapsų kaina po truputį grįžo iki 370 Eur/t.

Naftos rinkoje šį pavasarį įvyko seniai regėti dalykai. Balandžio 20-ąją JAV tam tikros rūšies naftos kaina krito žemiau 15 dolerių už barelį ribos. Tai buvo žemiausia šios naftos kaina per daugiau kaip du dešimtmečius. Rinkos dalyviams tokio lygio kaina, kuri vadinta „neigiama“, nesisapnavo net juodžiausiame sapne.

Bioversija m7 2024 11 19

Ekspertai aiškino, kad pastarosiomis savaitėmis naftos rinkos patyrė nuosmukį dėl pandemijos protrūkio pasaulio šalyse įvesto karantino ir kelionių apribojimų, nes tai smarkiai sumažino naftos paklausą.

„Visuomet yra spekuliacinių momentų“

Ko galima tikėtis pasaulio bei Lietuvos rapsų rinkoje ateityje, žinant, kad šios produkcijos kainoms turi įtakos naftos kainų tendencijos?

Kaip matyti iš biržos duomenų, balandžiui baigiantis rapsų kaina nebuvo pasiekusi tokių neregėtų žemumų kaip naftos kaina: staigus žaliavinės naftos kainos kritimas kol kas nesukėlė pastebimo kainų atotrūkio rapsų rinkoje. Tačiau kai kurie rinkos ekspertai teigia, kad dėl COVID-19 pandemijos pasaulyje ateityje gal mažėti biokuro paklausa. O tai, savo ruožtu, turėtų neigiamos įtakos rapsų kainoms.

Biodegalų asociacijos prezidentas Mindaugas Palijanskas portalui manoukis.lt sakė, jog tiek naftos, tiek ir rapsų kainoms biržoje įtakos visuomet turi „tam tikri spekuliaciniai momentai“.

„Koreliacija tarp naftos, degalų, tame tarpe ir biodegalų kainų, visuomet yra. Visos žaliavų kainos yra susijusios. Kai krinta kažkokios esminės žaliavos kainos, tai atsitinka dėl tam tikrų lūkesčių rinkoje sumažėjimo. Mažėja paklausa arba tikimasi, kad ji mažės, tuomet kris kainos. Kadangi naftos kainose yra „spekuliacinių momentų“, tai jos gali keistis itin drastiškai. Tiek naftos, tiek ir kitų svarbių žaliavų kainų pokyčiai atsiliepia ir maisto, tame tarpe ir rapsų ar grūdų kainoms“, - portalui manoukis.lt sakė M. Palijanskas.

Tiesa, biodegalų, kurių gamybai naudojami rapsai, kiekis bendrame degalų kiekyje yra palyginti nedidelis. Tačiau pasak M. Palijansko, bendra tendencija tokia, kad žaliavos kaina krenta.

Ar tai gali reikšti, kad rapsų kainai taip pat kaip naftos gresia kristi iki nematytos žemumos? M. Palijansko nuomone, rapsų kainų „spekuliacinis momentas“ yra mažesnis, nes rapsų rinkos balansą palaiko vietinė pramonė, kuriai reikia rapsų kaip žaliavos.

„Europoje yra rapsus naudojanti vietos pramonė, kuriai reikalingų žaliavų kiekio vartojimas taip drastiškai nemažėja. Tai daro kainai „stabilizacinį poveikį“. Tad rapsų kaina, mano supratimu, taip drastiškai kaip naftos, kristi neturėtų“, - sako M. Palijanskas, pridurdamas, kad pramonės įmonės su žaliavų tiekėjais dažniausiai turi ilgalaikes sutartis, kurios taip pat padeda „amortizuoti“ kainų pokyčius.

Derlius turbūt neviršys pernykščio

Didelius Lietuvoje užaugintų rapsų kiekius nuperkančios AB „Linas Agro“ grūdų prekybos vadybininkas Svajūnas Banelis sako, jog naftos kainų kritimas neabejotinai turės įtakos rapsų kainoms, tačiau niekas negali tiksliai pasakyti, kokio masto tai galėtų būti.

„Rapsų kainos gali keistis ne tiek dėl to, kad krito naftos kainos, o labiau dėl sumažėjusio žaliavų vartojimo pasaulyje. Jį, kaip žinome, lėmė pandemija ir šalyse įvesti karantinai. Neskraidantys lėktuvai, šalių ekonomikos sąstingis apskritai sumažino tiek degalų, tiek kitų dalykų sunaudojimą. Aišku, viskas tarpusavyje susiję“, - portalui manoukis.lt sakė S. Banelis.

Biodyzelinui skirtas rapsų aliejus yra pagrindinis ES rapsų rinkos variklis. Tačiau dėl COVID-19 pandemijos ir karantino mažiau žmonių važinėja savo automobiliais, o tai reiškia, kad sunaudojama ir mažiau dyzelino, į kurio sudėtį įeina ir biokuras. S. Banelio nuomone, sumažėjęs vartojimas gali turėti neigiamos įtakos ir biodegalų vartojimui, o tai, savo ruožtu, turėtų įtakos ir rapsų kainoms. Mažėjant vartojimui, kaip ir su naftos kainoms, Europoje pastebimas smarkus spaudimas rapsų kainoms bei paklausai.

Kita vertus, rapsų rinkoje yra viena nebloga žinia, kuri galėtų palaikyti tam tikrą kainų lygį - prognozuojama, kad šį sezoną Europos Sąjungoje rapsų derlius gali būti tik 17 mln. t. O tai - praėjusių metų lygis. ES ūkininkai teigia, kad dėl neonikotinoidų uždraudimo rapsus augti kainuoja brangiau. Tai - viena priežasčių, dėl kurios jie nelinkę labai plėsti rapsų plotų.

Prognozuojant būsimo derliaus dydį, pasak S. Banelio, yra ir daugiau nežinomųjų. Pavyzdžiui, oro sąlygos. Anksčiau jau skelbta, kad Prancūzijoje, Čekijoje bei kitose Europos šalyse pasėlius alina pavasarinė sausra. Tiesa, pastarąją savaitę tiek prancūzų, tiek vokiečių ūkininkai džiaugiasi gavę lietaus.

„Bet vis tiek sausros žala gali būti juntama, nes rapsų pasėliai jau nebeišsivystys tokie, kokie galėjo būti palankesnėmis sąlygomis. Taigi, jeigu rapsų derliaus prognozės mažės, derlingumas mažės, tai gali būti priežastis kainoms išlikti aukštesniame lygyje, nepaisant sumažėjusio vartojimo“, - priduria S. Banelis.

Dėl sausros sunerimę Lietuvos rapsų augintojai, pasak S. Banelio, šį sezoną atsargiai sudaro būsimo derliaus pardavimo sutartis. Kadangi jau ne pirmus metus mūsų ūkių derlius nukenčia nuo sausrų, tai verčia rapsų augintojus būti gana santūriems.

Galimas aliejaus gamybos mažėjimas

Tiesa, rinkos ekspertai prognozuoja, kad dėl numatomo mažesnio europietiškų rapsų derliaus galimas didesnis jų importas iš kitų pasaulio šalių, jeigu jose situacija pasėliuose išliks palanki iki pat derliaus nuėmimo.

Be to, rapsų, kaip aliejinių augalų, rinkai įtakos turi ir kitų šios srities žaliavų rinka, t.y. sojų. Jeigu sojų paklausa Kinijoje, kuri suvartoja jų labai didelę dalį pasaulio rinkoje, augtų, tai padėtų kitų aliejinių augalų rinkai išlikti esamame lygyje.

„Sojų rinkoje labai daug politikos, nes tai susiję su JAV ir Kinijos santykiais. Tiesa, praėjusią savaitę kinai iš amerikiečių nupirko tris laivus sojų. Kalbama, kad ir toliau pirks. Tai, be abejonės, turi įtakos tiek sojų, tiek rapsų kainai. Tačiau politinės situacijos prognozuoti neįmanoma“, - sako S. Banelis.

Remiantis Vokietijos analizės agentūros „Oil World“ duomenimis, šį sezoną rapsų aliejaus gamyba pasaulyje gali sumažėti 800 tūkst. tonų ir siekti 25 mln. tonų. Vartojimas gali sumažėti 1 mln. tonų.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.