Dimedium 22 05 01 Dimedium 22 05 01
Rinka
Pirmosios metų prognozės pasaulio grūdų rinkai

Vilnius. Kalendoriniai metai grūdų rinkoje pasibaigė liūdna gaida: panašu, jog rinkos dalyvių laukia dar vieni žemų kviečių kainų metai. Gamtinės sąlygos daugelyje regionų (išskyrus kai kurias JAV valstijas) žieminiams kviečių pasėliams yra itin palankios, todėl nėra priežasčių kviečiams brangti.

Nuslūgus emocijoms 2017-ųjų pabaigoje, daugelis rinkos dalyvių atkreipė dėmesį į kviečių balansą pasaulyje, kuris yra perteklinis. Koją pakišo ir valiutų kursai, kurie europinėms žaliavoms nepalankia kryptimi. Tai lėmė, jog paskutinę 2017-ųjų prekybos dieną kviečių kaina MATIF biržoje atsidūrė žemiausiame taške šį sezoną.

Per savaitę kovo mėnesio kviečių kontrakto kaina MATIF biržoje mažėjo -1,50 Eur/t iki 159,00 Eur /t, gegužės mėnesio kontrakto kaina mažėjo -1,50 Eur /t iki 162,50 Eur /t. Čikagos biržoje kovo mėnesio pristatymo kviečių kaina per savaitę didėjo +0,5 proc. iki 427,00 USd/bu (156,9 USD/t).

Bioversija 22 02 02

Pastaruosius kelis metus pasaulio netrikdo gamtos stichijos, todėl kviečių kainos yra gerokai mažesnės, o derliai - pertekliniai. Prie to prisidėjo ir augantis kviečių derlingumas Rusijoje, tačiau tai didele dalimi irgi susiję su palankiomis gamtos sąlygomis.

Dar gruodžio pabaigoje buvo skelbta, jog ir vėl šiemet Rusijoje žieminių kviečių pasėliai yra maksimaliai gerai pasiruošę iškęsti šalčius. Neįprastai šilta žiema tik sumažina pasėlių nušalimo riziką. Iki šiol neužšalusios upės suteikia transportavimo pranašumų Rusijos grūdų eksportuotojams, kurie sugeba pelningai parduoti žaliavą net ir žemesnėmis kainomis.

Ukraina pranešė, jog kviečių pasėlių kokybė kol kas yra geriausia per ketverius metus. Vakarinėse Europos valstybėse gamtinės sąlygos taip pat yra palankios, tik dalis Vokietijos, Lenkijos ir Baltijos šalių regionų nukentėjo dėl itin lietingo rudens. Išimtimi kol kas galima laikyti tik JAV, kur pasėlių būklė tikrai nėra pati geriausia.

JAV žemės ūkio departamentas (USDA) pranešė, jog sausros rizikos zonoje yra atsidūrę 34 proc. žieminių ir 47 proc. vasarinių kviečių pasėlių, kuriems sniego sluoksnis yra nepakankamas. Būtent šventiniu laikotarpiu netrūko žiniasklaidos pranešimų apie stingdantį šaltį kai kuriose šiaurinėse ir vidurio-rytų JAV valstijose. Svarbiausioje kviečiams valstijoje - Kanzase - savaitgalio temperatūra nukrito kelis laipsnius žemiau nulio, o besitęsiančios šalnos numatomos ir pirmą sausio savaitę.

Nepalankios naujienos lietuviškų grūdų eksportui

Dėl sumažėjusių kviečių kainų nuolat linksniuojama Rusija artėjantį sezoną gali kelti gerokai daugiau problemų Baltijos šalims, Lenkijai, Vokietijai. Prieš dvi savaites pasirodė pranešimų, jog Rusija ir Saudo Arabija atnaujino derybas dėl maisto importo didinimo į šią Azijos šalį. Skelbta, jog maisto importo vertę ketinama didinti dešimt kartų, o pagrindinė maisto žaliava - kviečiai. Tai būtų tikrai prasta naujiena Lietuvos ūkininkams ir grūdų eksportuotojams, mat ši šalis iki šiol buvo didžiausia lietuviškų kviečių importuotoja ir svarbiausia prekybos partnerė.

Anksčiau rusiški grūdai neva neatitiko vieno kokybės rodiklio, tačiau beveik neabejojama, jog tikrosios priežastys buvo politinės. Jeigu derybos bus sėkmingos, Rusija, pasinaudos galimybe atsikratyti perteklinių kviečių, o tai, deja, turėtų lemti mažesnes kainas Europoje ir ypač tose šalyse, kurios eksportuodavo didelę dalį kviečių į Saudo Arabiją.

Ši situacija primena Irano atvejį, kuris iki tol taip pat buvo didžiausias lietuviškų kviečių importuotojas, tačiau užsimezgus glaudesniems ryšiams su Rusija, Iranas beveik pamiršo lietuviškus kviečius, o kainų premijos Lietuvoje gerokai sumažėjo.

Aliejinių augalų rinka

Rapsų vasario mėnesio kontrakto kaina per savaitę mažėjo -4,50 Eur/t - iki 347,75 Eur/t. Per du mėnesius šios žaliavos kaina MATIF biržoje sumažėjo net 40 eurų ir pasiekė absoliučias sezono žemumas.

Pradžioje kenkė atpigusios kitos aliejinės žaliavos bei geri derliai Europoje, tačiau paskutinę 2017-ųjų savaitę lemiamą įtaką padarė stipriai ūgtelėjęs euro ir JAV dolerio kursas. Sojų pupelių kaina mažėjo dėl palankių orų Pietų Amerikoje, o palmių aliejaus kaina reikšmingai krito dėl augančių žaliavos atsargų Malaizijoje.

Tiek sojų pupelių, tiek palmių aliejaus kainos biržose yra atsidūrusios 5-6 mėnesių žemumose, o nuo to neapsaugojo net ir visą šį laikotarpį stabiliai didėjusi naftos kaina.

Panašu, jog žemomis kviečių kainomis nusivylę Europos ūkininkai šiemet gerokai padidino rapsų pasėlių plotus. Prancūzijos ūkininkų kooperatyvas skelbia, jog žieminių rapsų pasėlių plotai šalyje yra +9,5 proc. didesni, o Ukrainoje rapsų pasėliai yra net +12,3 proc. didesni. Tik Vokietijoje pranešama, kad rapsų pasėlių plotai yra -2,6 proc. mažesni ir siekia 1,27 mln. hektarų.

Būtent Prancūzija ir Ukraina yra didžiausios rapsų augintojos Europoje. Didesnį aliejinių žaliavų derlių šiame regione gali lemti ne tik didesni plotai, bet ir palankios oro sąlygos. ES sinoptikų agentūra MARS dar gruodžio viduryje pranešė, jog ateinantį sezoną saulėgrąžų derlius turėtų būti beveik perteklinis, rapsų ir sojų derliai pagal dabartines sąlygas taip pat turėtų būti geri.

Sojų pupelių kaina (pristatymas kovą) per savaitę Čikagos biržoje didėjo +0,2 proc. - iki 961,75 USd/bu (353,4 USD/t). Nepaisant nežymaus savaitinio kainos kilstelėjimo, sojų pupelių kaina JAV išlieka beveik pusmečio žemumose. Šiai žaliavai pastaruoju metu kenkė palankūs lietūs Brazilijoje ir Argentinoje, taip pat galėjo prisidėti bendras pesimizmas aliejinių žaliavų rinkoje.

AB „Litagra“, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar ganote melžiamas karves?
Visos apklausos