Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Rinka
Pieno supirkimo kainos rugpjūtį augo

Vilnius. Rugpjūčio mėnesį vidutinė natūralaus (4,03 proc. riebumo ir 3,34 proc. baltymingumo) pieno supirkimo kaina buvo 309,31 Eur už toną – 6,2 proc. didesnė nei liepos mėnesį, praneša Žemės ūkio ministerija.

Prieš mėnesį už tokių rodiklių pieną mokėta 291,3 Eur už toną, o per metus kaina pakilo 18,2 proc. - 2020 m. rugpjūtį mokėta 261,7 Eur už toną.

Rugpjūtį šiek tiek augo ir vidutinė bazinių rodiklių pieno supirkimo kaina  - iki 257,01 Eur už toną.

Bioversija 2024 04 26 m7

Žemės ūkio ministerijos Programinio, projektinio valdymo  ir analizės skyriaus vedėjo Evaldo Pranckevičiaus teigimu, pieno supirkimo kainų augimui įtakos turėjo daug priežasčių. Viena jų – prekyba žaliu pienu su kaimyninėmis rinkomis, kuriose supirkimo kainos taip pat augo.

„Bendros ES pieno supirkimo kainos didėjo dėl išaugusios paklausos pasaulio rinkose, taip pat įtakos galėjo turėti ir šiuo metu stebimas daugelio kitų žaliavų kainų didėjimas. Lietuvoje pieno supirkimo kainoms kilti įtakos turėjo ir 22,2 proc. per metus padidėjusi vidutinė eksportuoto žalio pieno kaina, dėl ko augo pieno gamintojų paskatos parduoti žalią pieną ne vidaus rinkoje, o ieškoti galimybių jį eksportuoti“, - sako E. Pranckevičius.

Jo nuomone, įtakos galėjo turėti ir 13,8 proc. per metus padidėjusi vidutinė importuoto pieno kaina, dėl ko pieno perdirbėjai, importuojantys žalią pieną, turėjo papildomų paskatų pirkti daugiau Lietuvoje, ne užsienio rinkose, pagaminto pieno.

Lyginant šių metų rugpjūtį su praėjusių metų rugpjūčiu, pieno buvo supirkta 1,8 proc. mažiau – 130,37 tūkst. t. Per aštuonis šių metų mėnesius supirkta 888,99 tūkst. t pieno, - 2,2 proc. mažiau, palyginti su 2020 m. tuo pačiu laikotarpiu. Ministerijos teigimu, taip galėjo atsitikti dėl to, kad Lietuvoje mažėja karvių, o didėjantis produktyvumas to nekompensuoja.

E. Pranckevičius pastebi, kad vidutinės importuoto ir eksportuoto pieno kainos išlieka didesnės už Lietuvoje pagaminto žalio pieno supirkimo kainas, o tai taip pat sudaro prielaidas didėti tokio pieno supirkimo kainoms.

ŽŪM tai pat pateikia informaciją apie stambiausių Lietuvos pieno perdirbimo įmonių žalio pieno supirkimo kainą, kai pienas buvo pirktas iš stambių pieno gamintojų (parduodančių daugiau kaip 40 t pieno per mėnesį). Tokiems gamintojams rugpjūtį už natūralų pieną (4,09 proc. riebumo ir 3,42 proc. baltymingumo) mokėta vidutiniškai 353,5 Eur už t. Per mėnesį ši pieno kaina padidėjo 6,5 proc. (bazinių rodiklių pieno kaina padidėjo 2,4 proc. ir buvo 286,3 Eur/t).

Detalesnę informaciją apie 2021 m. rugpjūčio mėn. pieno supirkimo kainas galima rasti čia.

Pagal ŽŪM inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos