Bioversija A1 2025 03 18 Basf m1 2025 03 05
Rinka
Pieno supirkimo kaina per metus išaugo trečdaliu
Asociatyvi Pixabay nuotr.

Vilnius. Vidutinė natūralaus riebumo pieno supirkimo kaina per metus didėjo daugiau nei 30 proc., praneša  Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC).

Žalio natūralaus (4,36 proc. riebumo ir 3,47 proc. baltymingumo) pieno supirkimo kaina iš šalies pieno gamintojų vasarį siekė 550,21 Eur/t ir buvo 0,23 proc. didesnė nei sausį.

Lietuvos vidutinės žalio pieno supirkimo kainos pradėjo lenkti Europos Sąjungos šalių žalio pieno supirkimo kainų vidurkį nuo 2024 m. lapkričio, pastebi ŽŪDC.

Bioversija m7 2025 03 18

Pasak ŽŪDC Rinkos informacijos ir ekonominės analizės skyriaus vadovės Irmos Jankauskienės, dėl didėjančio pasaulinio vartojimo ir augančios įvairių pieno produktų paklausos, o taip pat dėl ribotos žalio pieno pasiūlos ir augančių kaštų, žalio pieno supirkimo kainos turėtų išsilaikyti aukštesniame kainų lygyje. Visgi, artimiausiu laiku dėl sezoniškumo jos turėtų šiek tiek sumažėti.

I. Jankauskienė atkreipia dėmesį, kad žaliavos kainai įtakos turi daug veiksnių: klimato sąlygos, geopolitinė padėtis, kiti pasauliniai veiksniai, dėl kurių sunku prognozuoti, kaip keisis žalio pieno supirkimo kainos ilgesniu laikotarpiu.

Europos Sąjungos šalyse vidutinė žalio natūralaus pieno supirkimo kaina nuo metų pradžios išlieka stabili ir didėjo nežymiai. Šių metų vasarį, palyginus su sausiu, vidutinė žalio pieno supirkimo kaina padidėjo Latvijoje (+0,5 proc.), Estijoje (+4,3 proc.), Lenkijoje (+0,2 proc.). Pagrindinėse Europos Sąjungos pieno gamintojų šalyse žalio pieno supirkimo kainos svyravo įvairiai: Vokietijoje – nepakito, Prancūzijoje – padidėjo 1,1 proc., Italijoje – padidėjo 4,0 proc., o Nyderlanduose – sumažėjo 1,8 proc. 

Lyginant su praėjusių metų pradžia, šių metų vasarį žalio pieno supirkimo kainos beveik visose Europos sąjungos šalyse narėse buvo gerokai didesnės. Išankstiniais Europos Komisijos duomenimis, 2025 m. vasarį Europos Sąjungoje vidutinė žalio natūralaus riebumo pieno supirkimo kaina buvo 15,82 proc. didesnė nei pačius laikotarpiu pernai ir siekė 537,30 Eur/t.

ŽŪDC duomenimis, 2025 m. vasarį Lietuvoje iš šalies pieno gamintojų buvo supirkta 98,70 tūkst. tonų pieno – 10,34 proc. mažiau nei sausį ir 3,27 proc. mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Sausį ir vasarį Lietuvoje 43,6 proc. pieno buvo supirkta iš žemės ūkio bendrovių ir įmonių, kita dalis – iš ūkininkų ir šeimos ūkių. 

Nepaisant karvių skaičius ir gamintojų, parduodančių pieną, skaičiaus kasmetinio mažėjimo, pieno pardavimai nuo šių metų pradžios, palyginti su 2024 m. pradžia, išlieka stabilūs ir mažėja tik tuose ūkiuose, kurie laiko nuo 1 iki 5 karvių ir nuo 6 iki 14 karvių.

Ūkiuose, kurie laiko 15 ir daugiau karvių, paduodamo pieno kiekis auga. Nuo metų pradžios parduodamo pieno kiekis šiuose ūkiuose, palyginus su tuo pačius laikotarpiu pernai, padidėjo 1,5 proc. Labiausiai parduodamo pieno augimą šiuose ūkiuose lemia augantis primilžis iš karvės.

Parengta: pagal ŽŪDC pranešimą žiniasklaidai
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ar dėl gresiančių gyvulių ligų stiprinate biologinę saugą ūkyje?
Visos apklausos