Vilnius. Pieno perdirbėjų atstovai tvirtina, kad rugpjūtį pradėjusios judėti supirkimo kainos po 10-15 proc. kils ir rugsėjį bei spalį. Rinkos ekspertai augimą vertina atsargiau ir teigia, kad pasaulinės prognozės skelbia pasiūlos ir paklausos susilyginimą tik 2018 metais. Apie padėtį pieno sektoriuje kalbėta Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidiumo posėdyje.
Asociacijos prezidiumo nariams kalbėję Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas, tyrėjas Albertas Gapšys ir Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras" direktorius Egidijus Simonis sutarė, kad augimas rinkoje yra, tačiau tolimesnės prognozės labai priklauso nuo padėties pasaulinėje rinkoje.
„Kils, jei pieno kaina labai stipriai kils aukcionuose, jei didės pardavimų apimtys. Jei viskas kyla, Lietuvoje kils ir daugiau. Įmonės jau garantavo, kad rugsėjį ir spalį kils 10-15 proc. Dabar vidutinis pakilimas - 5,5 proc., stambiems - 7,6 proc." , - ketvirtadienį LŽŪBA posėdyje kalbėjo E. Simonis.
A. Gapšio teigimu, bendra tendencija tokia, kad esame panašiame lygyje kaip 2009 metais. „Pasauliniame produktų prekybos aukcione eksporto kainos auga jau ketvirtą aukcioną (apie 28 proc.) Jei pažiūrėsite prieš metus, jos lygiai taip pat didėjo, net daugiau - 50 proc. su trupučiu, bet paskui kone metus kainų, ypač ES, niekas nekėlė. Toks pat dalykas gali nutikti ir dabar. Matome tam tikrus pokyčius žaliavinio pieno rinkoje, tačiau viskas atsiduria į pieno pasaulines kainas" , - kalbėjo tyrėjas.
Jis neatmetė galimybės, kad dabartiniam kainos augimui mūsų šalyje įtakos turėjo ir „Pienas LT" gamyba, ir supirkimo kainų augimas Lenkijoje bei Latvijoje. „Pagal bendras tendencijas, supirkimo kaina turi didėti, tačiau pasaulio ir Europos mastu, abejoju ar taip bus, nes tiek JAV, tiek ES organizacijų prognozės sako, kad arba kainų augimas bus palaipsnis, arba viskas keisis 2017-2018 m. ES ekspertai teigia, kad pasiūlos ir paklausos susilyginimas bus tik 2018 m.", - kalbėjo A. Gapšys.
Pasak A. Gapšio, Lietuvoje matoma situacija, kai karvių skaičius mažėja, bet supirkimai auga
Tuo tarpu E. Simonis tiek kooperatyvo „Pienas LT", tiek kainos augimą kaimyninėse šalyse atmetė kaip svarbų veiksnį ir tikino, kad kainas sureguliavo intervenciniai pirkimai, šiek tiek sumažėjusi gamyba N. Zelandijoje bei vėl pradedanti atsidaryti Kinijos rinka. „Kinija 2014 m. nutraukė visus pirkimus, apie 50 proc. buvo sumažėję pirkimai iš N. Zelandijos. Bet pieno miltų galiojimas, kuriuos užsipirko - du metai ir jau baigiasi, tad juos vėl pradeda pirkti. Importas į Kiniją pieno produktų vėl kyla ir tikimės, kad, kai pradėsim vežti į Kiniją, vėl bus geriau. Kokios baimės? N. Zelandijoje prasideda sezonas, tad jei ten padidės pieno kiekis, jei nesuvaldys pieno kiekių, visi aukcionai kris. Į Rusiją sugrįžti nelabai matom galimybių ir nelabai realu", - sakė E. Simonis.
Anot jo, rugpjūtį Lietuvoje didiesiems ūkiams ir bendrovėms pieno supirkimo kaina kilo 7,6 proc., tuo tarpu Europoje didžiuosiuose ūkiuose kilimas buvo 0,7 proc., ES naujosiose šalyse (EU13) - 2,2 proc. „Lietuva eksportuoja 60 proc., tai, kai pasaulinio eksporto kainos krinta, pas mus krinta žemiau nei Europos, o kai kyla - pas mus kyla aukščiau nei ten", - kalbėjo pienininkų atstovas.
E. Simonis tikino, kad pienas - reikalingas, tačiau maži ūkiai - neefektyvūs
Asociacijos prezidiumo nariai replikavo, kad ekonominiai skaičiavimai sunkiai įtikina, kai už kooperatyvų pristatytą pieną kaina kurį laiką buvo 10-15 proc. mažesnė nei už surinktą iš ūkių. Taip pat buvo klausiama, kodėl latviai skelbia kainą didinsiantys 30 proc. o pas mus žadama 10-15 proc., keltas klausimas ir dėl mažų ūkių Lenkijoje bei ten esančių supirkimo kainų. Ne į visus klausimus atsakymai buvo tiesūs ir konkretūs.
Diskusijose išsakyta mintis ir dėl pieno perdirbėjų bei gamintojų bendradarbiavimo, kai bendromis jėgomis, mokantis, konsultuojantis būtų gaminamas arba baltymingesnis, arba riebesnis pienas. E. Simonio teigimu, tokia idėją jis jau kėlęs, tačiau ji buvusi sutikta be entuziazmo. Didžiosios Europos įmonės tam samdo ekspertus, kurie konsultuoja pieno gamintojus. Pasak E. Simonio, kol kaina skaičiuojama pagal bazinius rodiklius, gal tik keli ūkiai būtų linkę pakreipti gamybą pageidaujama linkme.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)