Vilnius. Kai kuriose šalyse švelnėjant karantino režimams, vėl aktyvėjant prekybai, pastarąsias dvi savaites pieno gaminių rinka rodo atsigavimo ženklus, praneša Žemės ūkio ministerija (ŽŪM).
ŽŪM teigimu, tai yra geras signalas visiems pieno sektoriaus dalyviams, leidžiantis tikėtis, kad žaliavinio pieno supirkimo kaina grįš į įprastą lygį.
Kovo mėnesį Pasaulio sveikatos organizacijai paskelbus pandemiją dėl COVID-19, pieno gaminių kainos iš karto krito žemyn. Tai lėmė sumažėjusi paklausa užsidarius viešojo maitinimo įstaigoms, viešbučiams, turizmo sektoriui ir sutrikus krovinių pervežimo sistemoms.
Paklausos sumažėjimas sutapo ir su pavasariniu pieno gamybos lygio pakilimu Europoje. Per mėnesį ES rinkoje lieso pieno miltelių kaina sumažėjo 23 proc., sviesto – apie 17 proc.
Šiuo metu pieno gaminių rinka rodo atsigavimo ženklus. Nuo kainų dugno balandžio viduryje iki gegužės pabaigos ES vidutinės lieso pieno miltelių ir sviesto kainos padidėjo 5-6 proc. Biržose stebimas dar didesnis pieno gaminių kainų augimas: EEX biržoje lieso pieno miltelių ir sviesto kaina pakilo apie 17-18 proc.
Auga ir grietinėlės kaina, pavyzdžiui, Lenkijoje grietinėlės kaina per šį laikotarpį pakilo daugiau kaip 30 proc. Pažymėtina, kad gegužės 19 d. įvykusiame pasauliniame pieno gaminių aukcione kainų indeksas taip pat padidėjo 1 proc.
Ministerijos teigimu, prie kainų stabilumo prisidėjo ir gegužės mėnesį Europos Komisijos aktyvuota privataus sandėliavimo parama. Nuo paramos aktyvavimo pradžios Lietuvos pieno perdirbimo įmonės pateikė paraiškas paramai gauti už 1307 t sviesto, 536 t lieso pieno miltelių ir 819 t sūrių privatų sandėliavimą. Už šį kiekį numatoma išmokėti apie 179 tūkst. Eur paramos.
Kadangi Lietuva - labai priklausomai nuo pieno produktų eksporto, pieno rinkoje stebint suaktyvėjusią prekybą bei esant atsigavimo ženklams tikimasi, kad pieno supirkimo kainos nebeturėtų kristi, o tokios tendencijos išsilaikys ir toliau.
Dėl pandeminės krizės sumažėjusioms pieno gamintojų pajamoms balandžio-gegužės mėn. kompensuoti numatoma skirti 18,5 mln. Eur valstybės paramos. Šiuo metu ŽŪM yra pradėjusi notifikavimo procedūrą su Europos Komisija dėl šios paramos schemos. Trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komiteto nariams Tvarios žemės ūkio gamybos grupės vadovas Karolis Anužis teigė, kad jei šią savaitę Europos Komisija (EK) pritars šiai priemonei, kitą savaitę planuojama pradėti rinkti pieno gamintojų paraiškas.
ŽŪM, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)