Kaunas. Įmonės patikimumas ir mokumas – svarbus veiksnys klientams ir partneriams. Patikimumą ir mokumą liudijančius sertifikatus Lietuvoje yra įgiję daugiau 2 tūkst. įmonių, iš jų 25 žemės ūkio sektoriaus dalyvės.
Įmonių mokumą sertifikuoja kreditų biuras „Creditinfo“. 2017 metais, biuro duomenimis, buvo sertifikuotos 2 206 Lietuvos įmonės, žemės ūkio sektoriaus įmonės sudarė 1,13 proc. visų sertifikuotų.
Sertifikavimas už 2018 metus vis dar vyksta – „Stipriausi Lietuvoje“ sertifikato kriterijus atitinkančios įmonės juos gali įsigyti iki pat 2019 m. rudens. Sertifikatus jau įsigijo 14 žemės ūkio įmonių, tarp jų ir žemės ūkio technika bei įranga prekiaujančios bendrovės „Lytagra“, „Kalnorė“ ir „Biržų žemtiekimas“.
AB „Lytagra“ sertifikuojasi kasmet dar nuo 2011 m. Įmonės generalinė direktorė Dalia Balsienė teigia, kad, siekiant išlaikyti patikimos bendrovės reputaciją, toks pripažinimas – labai svarbus. „Mūsų įmonių grupės plėtra, veiklos daugialypiškumas ir nuolatinis paslaugų kokybės gerinimas leidžia bendrovei uždirbti tam tikrą sukuriamos ekonominės vertės dydį atitinkantį pelną ir tapti patikimais partneriais verslo srityje“, – tvirtina D. Balsienė. Asmeniškai jai suteiktas sertifikatas „Stipriausias Lietuvoje vadovas 2018“.
Ketvirtus metus iš eilės „Stipriausi Lietuvoje“ sertifikatą gauna ir bendrovė „Kalnorė“, siūlanti grūdų laikymo plastiko rankovėse technologiją ir jai reikiamą įrangą, taip pat prekiaujanti kitomis su grūdų logistika susijusiomis mašinomis. Pagrindiniai šios įmonės partneriai – Argentinos ir Ukrainos žemės ūkio technikos gamybos įmonės.
„Didžiausia sertifikato nauda – klientų ir tiekėjų požiūris. Žinoma, toje pačioje Ukrainoje svarbiausia, kad jiems moki pinigus, tačiau naujiems partneriams sertifikatas ypač geras įmonės patikimumo įrodymas“, – sako bendrovės direktorius Darius Stonkus.
Sertifikavimo paslaugą teikiantis kreditų biuras „Creditinfo“ turi daugiau nei 10 metų patirtį vertinant įmonių kreditingumą ir prognozuojant įmonių elgseną ateityje. Kaip nurodo „Creditinfo“ savo tinklalapyje, jis vienintelis kredito biuras Lietuvoje ir valdo bene plačiausią kasdien atsinaujinančios informacijos sistemą. Sertifikavimo paslaugos kainos „Creditinfo“ neatskleidžia.
Svarbiausias vertinimo kriterijus suteikiant „Stipriausi Lietuvoje“ ir „Stipriausi Lietuvoje vadovai“ sertifikatus – aukštas kredito reitingas, kuris parodo mažą prognozuojamą statistinę tikimybę nevykdyti įsipareigojimų 90 ir daugiau dienų per ateinančius 12 mėnesių. Įmonių mokumas vertinamas ir reitingas nustatomas remiantis kredito istorija, kurią sudaro įmonės finansinių įsipareigojimų vykdymas, mokėjimų istorija, finansiniai rezultatai ir jų pokyčiai: pajamų, pelno, likvidumo, nuosavo kapitalo ir kitų finansinių rodiklių kitimas. Taip pat atsižvelgiama į verslo sąsajas, turto areštus, sektoriaus būklę ir kitą svarbią informaciją. Iš viso nustatant kredito reitingą atsižvelgiama į daugiau nei 100 įvairių kintamųjų, kurie turi skirtingą poveikį įmonės reitingui.
Reikiamus duomenis apie įmones kredito biuras gauna iš valstybės registrų ir kitų rinkos dalyvių – komercinių bankų, kredito unijų, lizingo, vartojimo kredito, telekomunikacijų bendrovių, kuro, energetikos, transporto ir kitų sektorių.
Sertifikatas – tai įrankis išlaikyti patikimo partnerio įvaizdį, pabrėžti konkurencinį pranašumą bei sustiprinti įmonės, kaip patikimo darbdavio, poziciją. Įmonės įpratusios rodyti sertifikatus, gautus už produkto, aptarnavimo kokybę, tačiau nesureikšmina geros atsiskaitymo kultūros su klientais, partneriais bei tiekėjais. „Stipriausi Lietuvoje“ sertifikatas ir yra skirtas parodyti įmonės patikimumą.
Mokių įmonių sertifikavimas yra sulaukęs verslo subjektų susidomėjimo užsienio šalyse ir praktikoje naudojamas gana seniai. Pavyzdžiui, Suomijoje, sertifikatą, įrodantį įmonės patikimumą ir galimybes laiku vykdyti įsipareigojimus, turi 7 tūkst. įmonių, t. y. daugiau nei dešimtadalis šalyje veikiančių įmonių.
Lietuvoje šia paslauga taip pat kasmet naudojasi vis daugiau įmonių, tarp jų ir žemės ūkio sektoriaus dalyvių. „Creditinfo“ duomenimis, sertifikuotų žemės ūkio įmonių skaičius yra gana stabilus ir kasmet stebima augimo tendencija. Pavyzdžiui, 2011 m. „Stipriausi Lietuvoje“ sertifikatai įteikti 17 agroverslo įmonių, 2012 m. – 16, 2013 m. – 19, 2014 m. – 19, 2015 m. – 33, 2016 m. – 23, 2017 m. – 25 įmonėms.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)