Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
Obuolių derlius prastas, jie gali brangti

Vilnius. Dėl pavasarinių šalnų nukentėjus didelei daliai obelų, obuolių derlius šiemet bus mažesnis, sako jų augintojai ir supirkėjai. Anot Verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentės Vitalijos Kuliešienės, tikėtina, kad obuoliai brangs.

„Skiname labai mažai obuolių, o jie nėra kokybiški, kadangi ant obuolių yra dėmės nuo šalčio. Vaisiai nėra užkrėsti, valgyti juos galima, tiesiog jie nudeginti šalnų“, – sakė V. Kuliešienė.

Pasak jos, kadangi Lietuvos obuolių augintojai priklauso nuo Lenkijos rinkos, kuri irgi nukentėjo nuo pavasarinių šalnų, tad tikėtina, kad Lietuvoje obuoliai brangs.

Bioversija m7 2024 11 19

„Lenkijoje jau pabrangę obuoliai, tai ir Lietuvoje turėtų brangti. Arba jie brangs, arba iš vis jų nebus“, – sakė V. Kuliešienė.

Jos teigimu, nuostoliai, kuriuos šį sezoną patirs obuolių augintojai, siekia apie 7,5 mln. eurų.

Anot obuolius auginančios įmonės „Dembavos medelynas“ direktoriaus Gyčio Kuliešiaus, šiais metais derlius yra mažas ir prastos kokybės, daugelis surinktų vaisių netiks antrai klasei.

„Po šalnų tikėjomės pasiekti 20 proc. derliaus, o dabar manome, kad galbūt surinksime tik 15 proc. Praėjusiais metais derlius siekė 1500 tonų, o šiemet tikimės tik 150-200 t obuolių“, – teigė G. Kuliešius.

Pasak V. Kuliešienės, nors obuolių supirkimo kainos didėja, tai šiemet neišgelbės augintojų.

„Jeigu negauni trečdalio derliaus, tai kokia kaina beparduosi, vis tiek tai neatpirks išlaidų“, – sakė ji.

Alkoholį gaminančio „Anykščių vyno“ gamybos direktorės Liubovės Rebiatnikovos teigimu, nuo rugpjūčio 26 dienos, kai buvo pradėtas obuolių supirkimo sezono, iki rugsėjo 19-osios įmonė buvo supirkusi 4094 tonas obuolių – trečdaliu mažiau nei praėjusiais metais per tą patį laikotarpį.

„Prognozuojame, kad šiais metais sezonas gali būti gerokai trumpesnis ir pasibaigti jau spalio pradžioje. Tačiau kol kas obuolius superkame, jų labai reikia ir labai laukiame. Šiemet pastebime, kad obuoliai yra mažiau sultingi, turi daugiau sausųjų medžiagų. Taip pat sunkiau yra gauti specialių rūšinių obuolių, kuriuos naudojame savo produktams“, – sakė L. Rebiatnikova.

Pasak sulčių spaudyklos „Sodų sultys“ atstovės Julijos Lukoševičienės, dėl prasto derliaus spaudykla, palyginus su praėjusiais metais, turi perpus mažiau darbo.

„Penkerius metus jau dirbame, šie iš visų yra patys prasčiausi. Ne kiekvieną dieną dirbame, tenka dirbti ir tik pusę dienos. Jaučiame, kad šiais metais mažai obuolių“, – sakė J. Lukoševičienė.

Sulčių spaudyklos „Obuolių namai“ atstovės Daivos Vaitiekūnienės teigimu, dėl vaisių trūkumo darbo užtenka tik dviem dienoms per savaitę.

„Galime sakyti, kad šiemet visai neturime ką veikti. Darbo apimtys, palyginus su praėjusiais metais, yra tik apie 10 proc.“, – sakė D. Vaitiekūnienė.

„Kadangi buvo daromos investicijos, užsakytos pakuotės ir pasirašytos sutartys, tai dabar matome, kad šiemet nepanaudosime tų pakuočių, o tiekėjai nenori jų atsiimti“, – teigė ji.

BNS, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos