Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
Nelegalių pesticidų platinimą kontroliuos griežčiau
Asociatyvi nuotr.

Vilnius. Siekdama kovoti su nelegalių augalų apsaugos produktų platinimu, šiemet Valstybinė augalininkystės tarnyba didesnį dėmesį skirs planiniams ir neplaniniams patikrinimams ūkiuose bei kitoms kontrolės priemonėms.

Šiam tikslui pasiekti Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) bendradarbiauja su Lietuvos augalų apsaugos asociacija (LAAA). Nesenai vykusiame susitikime pristatytas ir aptartas VAT veiksmų planas ir jo priemonės, kurios padės veiksmingiau kovoti su nelegalių AAP įvežimu, prekyba ir naudojimu.

VAT informuoja, kad gauta vertingų pasiūlymų, kurie bus įtraukti į kontrolės priemonių planą.

Bioversija m7 2024 11 19

Kovojant su nelegalių (falsifikuotų, neregistruotų) AAP tiekimu rinkai ir naudojimu VAT šiais metais aktyviau ir plačiau viešins informaciją apie galiojančių teisės aktų reikalavimus ir išaiškintus nelegalios AAP prekybos atvejus.

Numatoma organizuoti „slaptus pirkimus“, siekiant užfiksuoti nelegalių AAP pardavimų faktą, taip pat pritaikyti teisės aktuose numatytas sankcijas tokių produktų platintojams.

Atliekant planinius ir neplaninius patikrinimus ūkiuose vis dažniau bus imami augalų, jų dalių ir dirvožemio ėminiai, siekiant ištirti, ar nenaudoti neleistini (neregistruoti) AAP konkretiems augalams.

Planuojama dar daugiau dėmesio skirti gabenamų krovinių kontrolei pasienyje, kad prisidengiant kitų cheminių medžiagų kodais į šalį nebūtų įvežami ir naudojami nelegalūs AAP.

VAT regioninių skyrių specialistai, siekdami išvengti galimų interesų konfliktų ir užtikrinti kuo kokybiškesnes patikras, į dalį patikrinimų vyks rotacijos būdu į kitų regioninių skyrių aptarnaujamas teritorijas, t. y. kituose regionuose.

Daugiau dėmesio numatoma skirti tapačių AAP prekybos kontrolei – prireikus bus atliekama daugiau šių produktų sudėties tyrimų.

Siekiant greičiau nustatyti galimai falsifikuotus AAP, planuojama naudoti pažangius tyrimo metodus, kurie leistų greitai atlikti indikacinius tyrimus.

Pasak VAT, didesnio dėmesio sulauks įmonės, kuriose pastaraisiais metais nustatyti pasikartojantys pažeidimai, susiję su nelegaliais AAP.

Didesnės baudos

Nuo 2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojus teisės aktų pakeitimams, numatytos didesnės baudos už AAP reikalavimų pažeidimus net tik Administracinių nusižengimų kodekse bet ir Augalų apsaugos įstatyme. Už neregistruotų ar falsifikuotų produktų laikymą, naudojimą ar pardavimą baudos fiziniams asmenims didėja ir gali siekti nuo 600 iki 3800 Eur, o juridiniams – nuo 5 iki 14 proc. metinės apyvartos.

VAT atkreipia dėmesį, kad vadovaudamasi bendradarbiavimo sutartimi su Nacionaline mokėjimo agentūra perduoda informaciją apie nustatytus pažeidimus, susijusius su AAP naudojimo reikalavimų nesilaikymu, įskaitant pažeidimus dėl nelegalių (falsifikuotų, neregistruotų) AAP naudojimo. Nacionalinė mokėjimo agentūra, gavusi tokią informaciją, pažeidėjams taiko sankcijas ir mažina paramos išmokas.

Šiuo metu Lietuvoje registruoti 462 įvairios paskirties AAP.

Parengta: pagal VAT pranešimą
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos