Šakių r. Nors pastaraisiais metais moliūgai pelnė nekokį vardą dėl nesąžiningų, tik išmokų siekiančių deklaruotojų, tačiau yra daržininkų, kurie juos augina ne pirmus metus ir realizuoja rinkoje. Ar moliūgai atneša pelno?
Šiais metais Lietuvoje deklaruota 1,91 tūkst. ha moliūgų. Pagal savivaldybes, daugiausia jų auginta Šakių r. – 601 ha, taip pat Vilkaviškio r. – 142 ha ir Varėnos r. – 111 ha.
Pernai deklaruota apie 1 380 ha moliūgų, 2022 m. – 1 700 tūkst. ha, 2021 m. – 900 ha, 2020 m. – 700 ha, 2019 m. – tik 271 ha, 2018 m. – 156 ha.
Taigi, iš tiesų matyti, kad šių daržovių plotai kasmet auga ir per kelerius metus padidėjo daugiau nei dešimt kartų.
Deklaruoja, bet derliaus nenuima
Prieš keletą metų šalyje kilo skandalas dėl fiktyviai deklaruojamų daržovių plotų, iš kurių išmokų medžiotojai tikėjosi uždirbti net nenuimdami derliaus. Dažniausiai vien dėl išmokų būdavo deklaruojami būtent moliūgai.
Šakių r. daržininkas, ŽŪK „Suvalkijos daržovės“ vadovas Martynas Laukaitis teigia, kad situacija dėl fiktyviai deklaruojamų moliūgų plotų šalyje nepasikeitė.
„Jeigu kalbėtume apie prekinius moliūgus, tai Lietuvoje jų poreikį patenkina derlius iš maždaug 100 ha. Dar apie 500–600 ha aliejinių moliūgų auginama dėl sėklų. O iš visų kitų plotų, kurie yra deklaruojami, prekinės produkcijos nepateikiama. Ten moliūgai auginami, bet derlius nenuimamas“, – skaičiuoja M. Laukaitis.
Augina keliolika metų
Ūkininkas M. Laukaitis moliūgus auginti pradėjo dar tada, kai jie mažai kam rūpėjo – 2007 metais. Pasak jo, šios daržovės vis populiarėja.
Šiemet savo ūkyje augino apie 25 hektarus. O kooperatyvo „Suvalkijos daržovės“ narių ūkiuose iš viso susidarytų apie 35 hektarai. Auginami kelių tipų moliūgai: vieni skirti helovinui ir realizuojami iki lapkričio 1 d., kiti – sviestiniai, muskatiniai, Hokaido, kuriais prekiaujama visus metus.
Moliūgų derlius svyruoja nuo 20 iki 40 t/ha ir priklauso tiek nuo veislių, tiek nuo oro sąlygų. Ūkis moliūgus į lauką sodina daigais, nes, kaip teigia M. Laukaitis, Lietuvoje sezonas trumpas, jeigu sėtų sėklas tiesiai į dirvą, tai dauguma veislių nespėtų subręsti. Kai sausa, moliūgai ūkyje laistomi.
Pasak daržininko, moliūgus auginti nesunku, jeigu nesitikima didelio derliaus, bet jeigu siekiama aukštų rezultatų, būna sunkiau. Reikia saugotis šalnų, o jeigu metai lietingi, sandėliuose kyla puvinių išplitimo rizika.
„Daržininkai priklauso nuo oro sąlygų, daugiausia jos ir lemia, kokie metai bus – lengvi ar sunkūs“, – tikina M. Laukaitis.
Tampa kasdienėmis daržovėmis
„Moliūgų rinka labai pulsuoja: būna metų, kai kainos labai žemos, bet būna ir priešingai. Šiemet rinkos kaina vidutinė. Kainą dar lemia įvairūs veiksniai: kiekis, pakuotės ir kita“, – sako M. Laukaitis.
Jis pastebi, kad moliūgų vartojimo rinka Lietuvoje dar vystosi, tad ir paklausa vis dar auga, nes vartotojai atranda daugiau šių daržovių panaudojimo galimybių.
„Per keliolika metų, kiek auginame moliūgus, iš pradžių jų nupirkdavo labai mažai, o dabar – gerokai daugiau. Jie būdavo kaip egzotiškos daržovės, o dabar jau tampa kasdienėmis“, – sako M. Laukaitis.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Šviežių bulvių vartojama mažiau
2024-10-29 -
Per metus ekologiško pieno supirkta beveik 40 proc. mažiau
2024-10-28 -
Rugsėjį šoktelėjo superkamo pieno kaina
2024-10-21
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Fiksuoti padargų įkainiai prasilenkia su realybe
2024-10-04
(0)